TOP 4 novinky v SAE: rekord z 3D tiskárny, překvapení na Expo 2020 i ekologický park budoucnosti

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 4. 2021 • Přečteno 2333x

Spojené arabské emiráty opět trhají rekordy ve výkonnosti. Staví o sto šest, hýří nápady a překvapují rychlostí. Tady jsou 4 top novinky v SAE!

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Ještě sedm měsíců nás dělí od Expa 2020 a všichni věříme, že se světová výstava odehraje a bude velkolepá! Ale ani pokud nezamíříte přímo na Expo, dovolená v SAE bude stát za to. Možná jste už v Dubaji či Abú Dhabí byli, možná navštěvujete Perský záliv pravidelně a myslíte si, že už vás nic nepřekvapí… Dovolte nám vyvést vás z omylu. Podívejte se s námi na zajímavé možnosti, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli.

1. Al Jubail Park: ekopark pro všechny

Al Jubail ParkAl Jubail Park

Abú Dhabí má novou atrakci! Budete se divit, ale není to žádný mrakodrap, horská dráha nebo nákupní centrum, nýbrž krásný přírodní Park Jubail Mangrove, tj. park s mangrovy.

Park byl otevřen 30. ledna 2020 a jeho účelem je poskytnout návštěvníkům ekologické informace o přírodě, která zde byla „od raných dnů států“, se zaměřením na ochranu a zachování přírodního prostředí a všech volně žijících živočichů.

Nachází se na ostrově Al JubailAbú Dhabí, což je asi 22 minut jízdy od mezinárodního letiště, 14 minut jízdy od ostrova Yas a 60 minut jízdy z Dubajské Mariny.

Pokud tedy máte chuť vidět něco trošku jiného než rekordy, kterých mají Spojené arabské emiráty nespočet, pak je pro vás park otevřen denně od 8:00 do 18:30 hodin.

Ale pozor – v letních měsících bude návštěvníkům uzavřen, proto je dobré si návštěvu pečlivě naplánovat, a to nejen kvůli otevírací době, ale také kvůli přílivu a odlivu. Během přílivu totiž park poskytne svým hostům výhled na keře s dostatkem vody, kdežto ti, kteří ho navštíví během odlivu, spatří mangrovy téměř na suchu.

Hlavní atrakcí parku je promenáda, která se skládá ze tří různých tras. Nejdelší z nich je 2 km, střední vzdálenost je 1,6 km a nejkratší trasa je dlouhá 1 km. Podle rychlosti chůze vám může nejdelší trasa trvat 35 až 90 minut.

Během krásné procházky se mohou návštěvníci dostat do blízkosti s volně žijícími živočichy včetně vodních a mořských ptáků, jako jsou volavky a plameňáci, nebo pozorovat některý z druhů ryb a korýšů. Procházku mezi mangrovy můžete zakončit kávou v kavárně nebo si například pronajmout kajak.

A co dál se v parku připravuje?

1. plovoucí plošina, odkud bude možné sledovat mořský život

2. vyhlídkový prostor s větším přístupem k okolní vodě

3. část věnovaná kořenům mangrovníků

4. vyhlídková věž, která se nachází ve středu parku a nabídne tak větší rozhled na mangrovy

5. plážová věž, což bude nízkoúrovňová platforma, která návštěvníkům dá možnost si smočit nohy ve vodě

Park je ekologickým místem, a proto má řadu pravidel, která je třeba dodržovat:

  • Zákaz plavání
  • Zákaz skládky
  • Zákaz kouření
  • Zákaz jídla a pití (na promenádě)
  • Zákaz domácích mazlíčků
  • Zákaz rybaření
  • Zákaz hraček, bruslení, používání skútrů a jízdních kol
  • Nedotýkat se a netrhat rostliny
  • Nedotýkat se volně žijících zvířat

2. Další zápis v Guinnessově knize rekordů

Budova vytvořena z 3D tiskárnyBudova vytvořena z 3D tiskárny

Dubaj se neobjevila v knize rekordů poprvé, naopak, je v ní „jako doma“. Z některých „NEJ“ můžeme jmenovat například nejvyšší budovu světa, nejdelší řetízek ze zlata, největší budovu ve tvaru obrazového rámu, nejdražší abáju, největší zlatý prsten a další.

Ptáte se, zač Dubaj získala další rekord? No přeci za budovu vytvořenou 3D tiskem! No, a to přispělo na seznam více než 400 světových rekordů, které v současné době Spojené arabské emiráty drží.

Budova byla nazvána „Kancelář budoucnosti“ a slavnostně otevřena v dubnu 2016. Nejenže vypadá fantasticky, ale jedná se o plně funkční kancelář nadace Dubai Future Foundation.

Vytvoření takové budovy trvalo pouze 17 dní a na místo byla nainstalována do dvou dnů. Na stavbu byla použita speciální směs cementu a stavebních materiálů jak ze SAE, tak ze Spojených států amerických.

Budova byla navržena ve tvaru oblouku s podlahovou plochou o rozloze 250 metrů čtverečních a nabízí nám prostor pro výstavy a další akce. K tisku byla použita 3D tiskárna, vysoká 6 metrů, dlouhá 36 metrů a široká 12 metrů.

Co je však na tiskárně velké plus, je to, že nevyžaduje tolik zaměstnanců. Je potřeba pouze jedna osoba, která monitoruje funkci tiskárny, sedm lidí, kteří instalují stavební prvky na místě a 10 elektrikářů a specialistů, kteří se postarají o strojírenství, jako je snížení nákladů o více než 50 procent ve srovnání s klasickou budovou podobné velikosti.

Jeho Výsost, šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, víceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce Dubaje, se nechal slyšet, že Dubaj má dlouhodobý plán a do roku 2030 bude 25 % dubajských budov vytištěno pomocí této technologie.

3. Nový dechberoucí hotel Meliá

Hotel MeliáHotel Meliá

Po mnoha měsících očekávání byl na středním východě otevřen první ohromující hotel Meliá. V tomto luxusním hotelu čeká návštěvníky dechberoucí architektura, nejmodernější vybavení a technika.

Budova byla navržena architektonickou legendou s přezdívkou „královna křivek“, jménem Dame Zaha Hadid (britská architektka a malířka iráckého původu).

První, co vás při vstupu zaujme, je Atrium, kterým se hledí přes čtyři poschodí ke skleněnému stropu. Nový hotel se může pochlubit 93 luxusními pokoji a apartmány, kde každý z nich je vybaven 65palcovou 4K LED televizí, barem s příslušenstvím pro přípravu kávy a čaje, bezplatným wi-fi a špičkovým zvukovým systémem BOSE.

Hotel se pyšní tím, že každému z hostů nabízí službu „pobytu na míru“ a zajistí jakékoliv vaše požadavky. Wellness a nejmodernější posilovna jsou samozřejmostí.

4. Největší 360° projekční plátno 

Největší projekční plátnoNejvětší projekční plátno

Do největší přehlídky světa, kde se sejde více než 170 zemí, zbývá osm měsíců a už teď je vidět, že Dubaj bude rozhodně nekompromisní, pokud jde o ohromující a nejmodernější architekturu. Expo 2020 se tak stane hostitelem největší 360° projekční obrazovky na světě zvané „Al Wasl Dome“, která během veletrhu ukáže fascinující světelnou show.

Show bude doprovázena dramatickou hudbou, kupoli osvětlí stovka různých barev a vzorů odrážející arabskou kulturu a její dědictví. Obrovská stavba se rozprostírá na šířce 130 metrů a výšce 67 metrů. Podle oficiálního webu odpovídá vnitřní prostor kupole téměř 300 olympijským bazénům a vyšší je než italská šikmá věž v Pise.

Čtení na podobné témaProjekty EXPO 2020 v Dubaji: tam, kde se megalomanské plány z říše snů mění ve skutečnostPřečíst

A to není vše, kupole je postavena z 13,6 kilometrz oceli, což odpovídá výšce šestnácti budov Burj Khalifa (nejvyšší budova světa), váží 2 544 tun, stejně jako 25 modrých velryb, a je téměř stejně široká jako dvě letadla Airbus A380 seřazená od křídla ke křídlu.

Během šestiměsíční výstavy, která začíná 20. října 2020 a běží do 10. dubna 2021, se očekává, že návštěvnost bude více jak 25 milionů lidí ze všech koutů světa. Expo 2020 se nachází v blízkosti Mezinárodního letiště Al Maktoum a ceny vstupenek začínají na 120 dirhamech na den.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Dubaje + ABÚ DHABÍ
28. 3. – 1. 4. 2024
To nejlepší z Dubaje + ABÚ DHABÍ
17. – 21. 4. 2024

Vyberte si z mých 29 zájezdů

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dubaj-ma-novy-rekord-diky-3d-tiskarne-i-prekvapeni-na-expo-2020/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024