Projekty EXPO 2020 v Dubaji: tam, kde se megalomanské plány z říše snů mění ve skutečnost

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7564x

Dubaj bude v roce 2020 hostit světovou výstavu Expo a stavitelé se chtějí ukázat. Na jaké gigantické projekty se můžeme těšit? Tady jsou!

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Málokoho překvapí, že Dubaj získala titul hostitele světové výstavy Expo 2020. Znáte snad jinou rybářskou vesnici, která se tak rychle proměnila v jedno z nejmodernějších měst světa? S přípravou Expa souvisí i dokončení několika gigantických projektů v Emirátech. Pojďme se podívat na dvanáct nejzajímavějších. Měly by vziknout v Dubaji a Abú Dhabí a jejich dokončení se plánuje před zahájením výstavy.

1. Muzeum budoucnosti: Vždy o krok napřed

Hlavní tepna Sheikh Zayed RoadHlavní tepna Sheikh Zayed Road

Muzeum budoucnosti budete moci navštívit od roku 2018. Stát bude u Emirates Towers na hlavní dopravní tepně, Sheikh Zayed Road. Na stavbu budou použity nejnovější technologie, díky kterým vznikne progresivní oválný tvar. Exponáty předjímající budoucnost vědy, technologií a inovací budou obměňovány každých šest měsíců, aby držely krok s měnícími se trendy.

2. Klenot zálivu: Nejdelší koupaliště

„Klenot zálivu Creek“, neboli Jewel of the Creek, se bude skládat z bytových domů, kancelářských věží, luxusních hotelů a rekreačních či kongresových center. Chybět nebude taneční sál, obchody a půjčovna lodí. Díky poloze u zálivu Creek může budovy obtékat vodní útvar, který je se svými 400 metry nejdelším koupalištěm na Středním východě.

3. Al Habtoor City: Vodní show pro náročné

Westin hotelWestin hotel

Al Habtoor City je miliardový projekt zahrnující tři nejlépe hodnocené hotely (Westin, St Regis a W Dubai). Součástí „města“ bude park pro vodní show La Perle, který navrhl italsko-belgický divadelní ředitel Franco Dragone, který spolupracuje například s Cirque du Soleil nebo se zpěvačkou Céline Dion. Těšit se můžeme i na první kavárnu Bentley.

Čtení na podobné témaNenechte si ujít událost desetiletí: EXPO 2020 bude hostit zlatem zalitá Dubaj!Přečíst

4. Palm Deira: Pobřežní centrum snů

Umělé ostrovy Deira jsou součástí budoucího projektu Palm Deira. Čtyři ostrovy, jež jsou nazývány „pobřežním městem“, zahrnují arabské tržiště ve stylu nočního trhu, amfiteátr pro 30 000 diváků, přístav pro velké jachty a hotelové resorty.

5. Aladinovo Město: Pohádkové dobrodružství

Legoland v DubajiLegoland v Dubaji

Kdo z nás nečetl pohádku o Aladinovi a kouzelné lampě nebo Sindibádova dobrodružství? Právě tyto příběhy se staly námětem pro další projekt nazvaný Aladdinovo Město. Jsou to tři věže spojené klimatizovanými mosty v podobě draků a hadů. Chystá se město paláců se zvláštně tvarovanými kopulemi vysoko v oblacích.

Zábavu a rozptýlení je možné už teď najít v nově otevřených Dubai Parks and Resorts, což jsou tři zábavní parky: Motiangate, Bollywood a Legoland. Všemožné atrakce, vystoupení nebo dovádění ve vodním parku Legoland jsou na nejbližší cestě k úspěchu, jak u dětí, tak u dospělých návštěvníků.

6. MBR City: Něco z přírody pro zdraví

Nejdelší uměle vytvořené pláže najdeme v Crystal Lagoon, jež je součástí Mohammed Bin Rashid Al Maktoum City („MBR City“). Jsou 7 kilometrů dlouhé. V MBR City je 60 procent zeleně a otevřených prostranství. Je zde dřevěná promenáda v délce 14 km či několik kilometrů dlouhá cyklistická a běžecká dráha.

7. Tisíce rezidencí a obchodů: Relax u jezera

Jezero Al MamzarJezero Al Mamzar

Gigantickým se dá nazvat projekt, který bude realizován na hranici mezi emiráty Sharjah a Dubaj, zvaný Al Mamzar Beachfront. Kolem 53hektarového jezera Al Mamzar mají vyrůst tisíce rezidencí, stovka hotelových pokojů a 250 000 čtverečních metrů obchodů.

8. Dubajský rám: Výhled si za rámeček dáte

Asi největší a nejdražší rámeček, jaký jste kdy viděli, bude Dubaj stát 43 milionů dolarů a díky své 150metrové výšce nabídne výhled na „staré“ i „nové“ město. „Dubajský rám“ slibuje zahájení provozu v roce 2017. Původním záměrem bylo postavit hlavní most celý ze skla, ale později se od této myšlenky upustilo, protože by se prý někteří návštěvníci báli podívat dolů.

9. Bluewaters Island: Nejvyšší ruské kolo světa

Bluewaters IslandBluewaters Island

Za jedno z největších turistických lákadel je už dnes považován zatím nedokončený Bluewaters Island. Ptáte se proč? Protože vám tu nabídnou 210 metrů vysoké ruské kolo, které svou výškou předčí i nedávno otevřený High Roller v Las Vegas (167,6 metrů). A právě výška staví „Dubai Eye“ na první příčku mezi všemi ruskými koly světa.

10. CLYMB: Nejvyšší lezecká stěna

Pokud v roce 2018 zavítáte k sousedům do Abú Dhabí, můžeme se těšit na nejvyšší umělou lezeckou stěnu se čtyřmi povrchy různé obtížnosti. Součástí sportovního centra na ostrově Yas bude také nejširší parašutistická komora. Klienti tak budou moci zažít podobný stav jako parašutisté. Má velmi zajímavý futuristický tvar zborceného mnohostěnu.

11. Dubajský přístav: Maják v oblacích

Nynější přístav již Dubaji nevyhovuje svými rozměryNynější přístav již Dubaji nevyhovuje svými rozměry

A co třeba největší přístav na Středním východě nebo maják kombinovaný s luxusním hotelem? To vše se v Dubaji plánuje postavit do roku 2020 v rámci projektu Dubai Harbour. Kdo vlastní jachtu, bude moci „zaparkovat“ v přístavu s 1.400 místy – a ti, kteří přiletí helikoptérou, budou moci využít jeden ze tří helipadů.

Největší zajímavostí je však navrhovaný 135 metrů vysoký Dubajský maják ve stylu luxusního hotelu, s vyhlídkovou plošinou a hladkou fasádou, kterou lze využít jako projekční plochu pro promítání nebo světelnou show!

12. Park Warner Bros: Slavná jména inspirují

Pro více zábavy bude stačit přeběhnout od lezecké stěny do zábavního parku Warner Bros, který je součástí vize o proměně ostrova Yas v jedno z nejnavštěvovanějších míst. Warner Bros patří k největším filmovým producentům na světě.

Čtení na podobné témaHarry Potter: Co skrývá čarodějný sirotek z Bradavic?Přečíst

Firmu založili v roce 1918 čtyři bratři – Harry, Albert, Sam a Jack Warnerovi. Firma Warner Bros spolupracuje s režisérskou elitou – jmenujme Christophera Nolana, Clinta Eastwooda, Bena Afflecka nebo Zacka Snydera. Studio vyrobilo trháky, jako Interstellar, Harry Potter, Argo, The Matrix nebo Hobit. Warner Bros vlastní i práva na komiksy Batman a Superman.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 27 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. října

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/projekty-na-expo-2020-v-dubaji/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024