Šikmá věž: když se dílo nezdaří

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26546x

Šikmá věž v Pise je jednou z nejnavštěvovanějších památek Itálie. Zvonice z bílého mramoru měří 56 metrů a každý ji zná, protože se naklání.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Pokud toužíte vystoupat na vrchol věže, připravte se, že budete muset zaplatit vstupné. Nejlepší je mít vstupenky objednané už předem, protože na místě už nemusíte vstupenky sehnat. Vzhledem k množství turistů neočekávejte, že se nahoře na zvonici budete moci dlouho zdržovat. Místní personál vás zanedlouho pošle zpátky dolů, aby mohla přijít na řadu další skupina. Kdo si rád vychutnává delší pohledy a fotografovaní, raději zůstaňte dole, kde vás nikdo nebude omezovat, a vychutnejte si pohled na věž z větší vzdálenosti. Ten rozhodně stojí za to!

Davy turistů každoročně přijíždějí do Pisy, aby si mohly prohlédnout její nejznámější stavbu a originální symbol - Šikmou věž. Přitom původním záměrem jejich stavitelů bylo postavit nejvyšší zvonici světa. 

56 metrů vysoká mramorová zvonice začala být na náměstí Piazza dei Miracoli realizována v roce 1173 podle projektu Bonnana Pisana a měla doplnit sestavu církevních budov, a to Baptisteria Sv. Jana Křtitele a Katedrály Nanebevzetí Panny Marie.

Co způsobilo její naklánění?

Po roce stavebních prací se věž začala zlehka naklánět, což bylo způsobeno měkkým jílovitým podložím, na kterém stojí. Když bylo dokončeno třetí patro, náklon byl již velmi viditelný, takže práce na věži musely být přerušeny. 
Záměr postavit nejvyšší zvonici světa bohužel nevyšel, přestože stavební práce byly na konci 13. století opět zahájeny. Dokončeno bylo nakonec šest pater, která byla mírně nakloněna na opačnou stranu, než se nakláněla věž, aby bylo vyrovnáno těžiště. Architekt tím sice docílil zpomalení naklánění, ale zcela mu zabránit nešlo.

Roku 1373 bylo tedy rozhodnuto, že šesté patro bude poslední a bude na něm umístěna stolice pro zavěšení zvonů. V 90. letech 20. století dosáhlo vychýlení věže kolem 5 metrů, takže byla kvůli bezpečnosti znepřístupněna pro veřejnost. Zvonice musela být zpevněna železnými lany a ukotvena tak, aby nebyla pro další příliv návštěvníků nebezpečná. 

Intenzivními upevňovacími pracemi bylo docíleno zmenšení náklonu o téměř dva metry a od roku 2001 je znovu přístupná. Zažijte nezapomenutelný pocit stát na vrcholu věže, která by se již dávno zřítila, nebýt šikovnosti stavařů a odhodlání lidí tuto jedinečnou památku zachovat i pro budoucí generace.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sikma-vez/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024