Dublinská muzea: literatura, pivo a grafiky

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6055x

V Dublinu je mnoho muzeí týkajících se irské historie i současnosti.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Dublin je městem whiskey, piva a skřítků. Alespoň by se to tak dalo říct, když si prohlédneme nejznámější dublinská muzea. Najdete tady ale i Národní muzeum Irska nebo třeba grafické muzeum ve čtvrti Temple Bar. 

Old Jameson Distillery (Destilérka whiskey Jameson)

Muzeum jedné z nejznámějších irských whiskey najdete na severním břehu řeky Liffey. Toto muzeum je zbudované v prostorách staré palírny. Při návštěvě destilérky vás seznámí s postupem výroby irské oblíbené whiskey (v gaelštině uisce beathe – vyslov išké baha – doslovný překlad „voda života“). Areál dnes již slouží jako muzeum, whiskey Jameson se zde již nevyrábí. Na konci prohlídky jistě oceníte vzorek whiskey k degustaci. Součástí areálu je samozřejmě prodejna whiskey, suvenýrů a bar. Není třeba podotýkat, že všemu vévodí značka Jameson.
Navštivte i téměř šedesátimetrovou vyhlídkovou věž Jameson Chimney Observation Tower zbudovanou ze starého komína palírny.

Guinness Storehouse (Muzeum piva Guinness)

Areál muzea nejznámějšího irského piva je zbudován na místě bývalého skladiště u St. James Gate na jižním břehu řeky Liffey. Podnik byl založen v roce 1759 na ploše 26 hektarů. Dnes má pověst největšího světového výrobce jednoho druhu piva a je nejúspěšnějším irským podnikem. Každoročně exportuje na 300 milionů pint slavného ležáku, černého piva stout. Denní dávka je tak 2,5 milionu pint. V muzeu se při procházení pěti patry obří Guinness pinty dozvíte o technologii výroby piva, o historii této výroby, o historii Guinness podniku, až nakonec v posledním patře v Gravity Baru, zbudovaném jako vyhlídková věž na město, okusíte zdarma pintu tohoto lahodného moku.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

National Gallery (Národní galerie)

Národní galerii najdete na jižním břehu řeky Liffey na Merrion Square. Galerie je rozdělena do čtyř sekcí: křídlo Milltown, Dargan, Severní křídlo a nejnovější Millenium. K vidění je zde víc než 2 000 obrazů irských, britských i ostatních evropských malířů všech významných škol. Na náměstí Merrion Square naleznete i sochu Oscara Wilda.

Milltown křídlo: ukázky irského výtvaného umění, většina děl však vznikla v Anglii.

Dargan křídlo: hlavní část expozice v tomto křídle je věnována umělcké rodině Jacka B. Yeatsovi (bratru slavného spisovatele W. B. Yeatse), jehož velkolepá plátna jsou zde vystavena.

Severní křídlo: zde můžete zhlédnout portréty významných spisovatelů Irska, dále pak práce britských malířů.

Navštivte i místní kavárnu/restauraci. Je vyhlášená i mezi místními, kteří toto místo vyhledávají při poledních přestávkách. 

National Museum (Národní muzeum)

V expozicích tohoto muzea naleznete historické poklady od dob starého Irska a rozsáhlou sbírku hlavně stříbra, skla a keramiky z dob vrcholného rozkvětu Dublinu v 18. století. Irský stát sem velice pečlivě shromažďuje poklady z celé země. Nejstarší exponáty jsou šperky. Ty pocházejí z období doby bronzové a železné. Velkolepou podívanou nabízejí i památky ze středověku. Jsou zde nalezené šperky, kříže, relikviáře a ukázky irského kovotepectví z území celého ostrova. Vstupné je do tohoto muzea zdarma.

V blízkosti muzea naleznete i Národní knihovnu. I tato budova stojí za návštěvu už jen pro vědomí, že všichni významní irští spisovatelé docházeli do zdejší čítárny.

Muzea v Temple Bar

Od 60. let 20. století se čtvrť Temle Bar, známá především svými bary a restauracemi, přeměnila v uměleckou čtvrť. Ve zdejších úzkých uličkách a na dvorech chátrajících domů naleznete bezpočet galerií a muzeí.
Temple Bar Gallery and Studios: největší komplex svého druhu v Irsku, který se skládá z třiceti ateliérů a dvou výstavních prostor.

Original Pint Gallery: tisky irských i mezinárodních grafiků.

Gallery of Photography: fotografické sbírky. Galerii neleznete na Meeting House Square.

Irish Film Center: v útrobách bývalého skladiště porcelánu z 18. století se ukrývá knihkupectví zaměřené na kinematografii, restaurace, dvě plátna, národní filmový archiv.

Leprechaun Muzeum (Muzeum skřítků leprikonů)

Toto muzeum, které ocení hlavně děti naleznete na severním břehu řeky Liffey. Interaktivní formou je zde představen příchod skřítků leprikonů na irský ostrov, kteří sem připluli z nedalekého Skotska.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dublinska-muzea/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024