Palác Holyrood: skotská královská rezidence plná tajemných dějin

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 11. 2017 • Přečteno 13409x

Palác si nejvíce oblíbila vnučka Jakuba IV., skotská královna Marie Stuartovna.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do EdinburghuZobrazit zájezdy

V hlavním městě Skotska, v Edinburghu, se nachází v údolí palác, který je spojen s Edinburským hradem jedinou ulicí. Váže se k němu krásná legenda,ale stal se také místem brutální vraždy. Oblíbenou rezidenci skotských králů a královen obývá v letních měsících i současná britská královna Alžběta II. Návštěva paláce Holyrood stojí za to!

Legenda o založení Holyroodu

Ve 12. století vládl Skotsku král, který miloval lov. Jednoho dne, kdy se rozhodl, že vyjede zase do hlubokých lesů lovit, se mu stala podivuhodná věc. Při projížďce lesem narazil na obrovského jelena, který ho napadl a shodil z koně. Ve chvíli, kdy se ho chystal jelen zabít nabráním na své parohy, se zjevil mezi ním a zvířetem kříž, který krále ochránil.

Jelen utekl a král byl díky zjevení kříže zachráněn před jistou smrtí. Tento král se jmenoval David I. a říká se o něm, že byl nejzbožnějším panovníkem ze všech vladařů Skotska. Panovník Skotska se rozhodl vybudovat opatství. A toto opatství pojmenoval Holyrood. Holy znamená v překladu svatý a rood je kříž. Holyrood tedy znamená „Svatý kříž“ a jedná se o kříž, který krále zachránil.

Holyroodské opatství a královský palác

Palác sloužil i jako opatstvíPalác sloužil i jako opatství

Král David I. založil roku 1128 opatství, nicméně se nedožil postavení kláštera. Stavba opatství Holyrood byla dokončena roku 1250. Po několik desítek let se stalo místem rozjímání duchovních mnichů. Snad kvůli své poloze v údolí anebo pro jeho snadnou dostupnost od hradu se stalo opatství oblíbeným místem králů.

Aby se králové nemuseli na noc vracet do svých sídel, byli ubytováni v budově, která byla součástí opatství a sloužila jako domov pro mnichy a jejich hosty.

Nejvýznamnějším okamžikem bylo, když se zde narodil skotský král Jakub II., který se zde také oženil, byl zde korunován a také zde zemřel. Místo bylo během válek a revolucí několikrát vypleněno, až skotský panovník Jakub IV. rozhodl o proměně v plnohodnotný palác. Jeho manželkou byla sestra slavného anglického krále Jindřicha VIII., a právě pro svoji manželku, Markétu z rodu Tudorovců, vybudoval skotský král nádherný palác.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Brutální vražda v paláci

Palác si nejvíce oblíbila vnučka Jakuba IV., skotská královna Marie Stuartovna. Palác se jí více zamlouval, protože byl mnohem útulnější než studený hrad. Také díky jeho poloze v údolí nebylo sídlo vystaveno prudkým poryvům větru jako hrad, a tak si mohla královna užívat i procházek po zahradě paláce. Často se zde scházela s přáteli, pořádala oslavy a večeře.

A právě při jedné takové večeři došlo k úkladné vraždě. V roce 1566 pořádala Marie malou večeři pro své přátele. Čestné místo u stolu zaujímal italský důvěrník a přítel královny David Rizzio. V polovině hostiny se objevil znenadání v místnosti žárlivý manžel královny, která s přítomností svého muže na oslavě nepočítala.

Její manžel vtrhl dovnitř se svými kumpány a takřka před očima Marie brutálně ubodali více jak 50 ranami nebohého Rizzia. Královna, která byla v té době v šestém měsíci těhotenství, zažila příšerný šok. Utekla od manžela a po několika týdnech porodila následovníka trůnu na hradě v Edinburghu. Dodnes je možné vidět v paláci místo, díky pamětní desky, kde byl ubodán Rizzio.

Palác Holyrood v dnešní době

Dnes je palác hojně navštěvovánDnes je palác hojně navštěvován

Poté, co došlo ke sloučení království Anglie a Skotska, byl palác používán čím dál tím méně. Až v 19. století se rozhodla královna Victorie, že z paláce vybuduje opět královskou rezidenci. Palác je v letních měsících používán současnou královnou Alžbětou II. Hned na palác jsou napojeny ruiny bývalého původního opatství, které bylo definitivně zničeno v 17. století protestanty.

Při koupi kombinované vstupenky je možné navštívit ještě Queens Gallery, ve které se nachází sbírky, které má ve vlastnictví královna Alžběta II. Výstava se pravidelně obměňuje, pro více informací o konkrétní výstavě lze navštívit oficiální webové stránky paláce.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Skotsko (Edinburgh)

Živé centrum Skotska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Edinburghu

Zájezdy do Edinburghu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-holyrood/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024