Hrad Himedži: národní poklad a unikát Japonska

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 9. 2018 • Přečteno 5414x

Hrad Himedži, známý také díky své elegantní bílé fasádě, je považován za nejpozoruhodnější japonský hrad.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonsko je plné starobylých hradů, které můžeme znát ze samurajských filmů. Nicméně nás určitě překvapí, že v hradu jezdí výtahy i eskalátory a expozice nabízí pohled na to, jak hrad dřív vypadal.

To se vám ale u hradu Himedži stát nemůže, je totiž jeden z mála, který víceméně odolal přírodním katastrofám i válečným konfliktům a díky tomu je zachovalý téměř v původní podobě a zapsán na Seznamu dědictví UNESCO.

Zářivě bílý hrad

Hrad má krásnou bílou barvuHrad má krásnou bílou barvu

Hrad Himedži, známý také díky své elegantní bílé fasádě, je považován za nejpozoruhodnější japonský hrad pro svou impozantní velikost a krásu a dobře zachovalý hradní komplex. Hrad je národním pokladem a místem světového dědictví.

Na rozdíl od mnoha dalších japonských hradů nikdy nebyl zničen bombardováním ani zemětřesením nebo požáry a dodnes přežívá jako jeden z dvanácti původních hradů v zemi. Hrad nedávno prošel několikaletou rozsáhlou rekonstrukcí a byl v březnu 2015 znovu plně otevřen veřejnosti.

Strategické místo

Hrad Himedži leží na strategickém místě podél západního přístupu k bývalému hlavnímu městu Kjóto. První opevnění postavené na místě bylo dokončeno v roce 1333 a během staletí bylo rozšiřováno klany, které zrovna region ovládaly.

Hlavní hradní komplex byl dokončen v roce 1609 a je složen z více než osmdesáti budov rozmístěných v rozsáhlých systémech opevnění, které jsou spojeny řadou bran a dlouhých cest.

Původní pevnost se dočkala přestavby a rozšíření v roce 1581, kdy zde slavný vojevůdce Tojotomi Hidejoši nechal postavit ikonickou třípodlažní hlavní citadelu. Na počátku 17. století se začalo s další, tentokrát ještě rozsáhlejší, přestavbou a rozšířením do propracovaného hradního komplexu, jehož velká část se dochovala až do dnešních dnů.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Hrad, který odolal zemětřesením i bombám

Interiér hraduInteriér hradu

Během raného i pozdního středověku až do období Meidži vzniklo v Japonsku na 25 000 hradů a pevností. Do současnosti jich ale přežila pouze hrstka a i hrad Himedži měl mnohokrát obrovské štěstí. Zcela byl celý komplex opuštěn v roce 1871, tři roky po konečném svržení feudální moci šógunátu.

Protože v té době byly veškeré symboly připomínající staletí trvající vládu šógunů hojně ničeny a nahrazovány, bylo rozhodnuto o jeho zboření. O záchranu hradu se zasloužil plukovník japonské armády Nakamura Šigeto a komplex tak nadále částečně sloužil k vojenským účelům.

Později byl hrad prodán v aukci za 23 tehdejších japonských jenů (dnes asi 200 000 jenů, necelých 50 tisíc korun). Nový vlastník se opět rozhodl hrad zbořit a využít pozemky pro jiné účely, nicméně demolice měla být tak nákladná, že se od ní nakonec upustilo a hrad byl opět ušetřen.

Na konci druhé světové války byl Himedži cílem bombardování spojeneckých bombardérů, a i když celé jeho okolí bylo spálené na popel, samotný hrad zůstal nedotčen. Jedna ze zápalných pum dokonce dopadla přímo na střechu věže, ale selhala a nevybuchlá propadla do vrchního poschodí.

Hrad později prošel rozsáhlými opravami a zatím naposled, opět jako zázrakem nedotčen, přežil masivní zemětřesení v roce 1995. Stavba tak demonstrovala neobyčejnou odolnost a pokročilé inženýrství, když se údajně ani nepohla láhev saké položená na oltáři v posledním patře věže.

Hradní brány

Většina návštěvníků hradu Himedži vstupuje do hradu přes bránu Otemon. První část hradu hned za branou Otemon je zdarma přístupná všem návštěvníkům.

Ve vnitřním nádvoří je rozsáhlý travnatý park lemovaný sakurami a je oblíbeným místem pro fotografování hradu a kochání se nad krásou třešňových květů. Pokladna se nachází na druhém konci nádvoří, kde brána Hiši označuje vstup do placeného prostoru.

Hlavní přístup od brány Hiši k hlavní budově hradu vede přes opevněné cesty a několik bran s cílem zpomalit nebo zastavit útočné síly. V srdci komplexu stojí hlavní budova, šestipodlažní dřevěná konstrukce.

Jedná se o jeden z mála hradů v Japonsku, který je vybaven křídlovými budovami a takto propracovanou architekturou.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/himedzi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024