Nara: období vlády žen a roztomilí jelínci

Barbora Žižková Barbora Žižková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 24. 9. 2018 • Přečteno 719x

Naře se přezdívá i jelení město, na jelínky tu totiž můžete narazit úplně všude.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobraz zájezdy

Starověké město, které se stalo kolébkou japonského buddhismu a kde vládly ženy, je dnes hlavně známé kvůli obrovské koncentraci ochočených jelenů šika a historickým památkám i klidnému zenovému prostředí.

Období vlády žen

První velká starověká metropole Japonska byla Nara, byla hlavním městem v letech 710–794. Hlavní města se tradičně přesouvala s novou vládou císaře. Lidé totiž věřili, že bohové zajistí delší život císaři i že se tak vyhnou přírodním katastrofám. Nara se stala hlavním městem Japonska spolu s počátkem vlády císařovny Genmei.

Zajímavostí je, že v období raného středověku bylo na japonských ostrovech normální, aby se stala císařovnou žena a vládla tak celé zemi. To se ovšem později změnilo kvůli rodinné a politické aféře a ženy už neměly pravomoc vládnout stejně jako muži.

Nyní se pro stanovení následníka trůnu a budoucího císaře uplatňuje systém salického práva, který vylučuje ženy a jejich potomky z následnictví trůnu. I přesto mělo Japonsko doposud 9 vládnoucích císařoven. Naposledy to byla císařovna Go-Sakuramači v letech 1762 až 1771.

Všechny císařovny ale byly v otcovské linii potomky předchozích císařů, jednalo se o neprovdané a bezdětné císařské dcery nebo vdovy. V období Heian ale vládlo hned několik osvícených císařoven, které dokázaly pomocí reforem a společenských změn udělat z tehdejšího Japonska mocnou a pokrokovou říši.

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Jeleni, co nemají nikdy dost

Na jelínky můžete narazit kdekoli ve městěNa jelínky můžete narazit kdekoli ve městě

Naře se přezdívá i jelení město, na jelínky tu totiž můžete narazit úplně všude. Místní si jich váží a podle pověstí jsou to právě posvátní jelínci šika, kteří slouží jako poslové bohů a přináší štěstí. Proto když se stádo jelínků zrovna rozhodne lehnout si doprostřed silnice nebo vám ukradne tašku a sežvýká ji, tak s tím nikdo nic moc neudělá.

Naopak, krmení jelenů je velice oblíbená atrakce. Za pár jenů si tu u stánku můžete koupit svazek sušenek pro jeleny a prohlédnout si velmi zblízka tato krásná zvířata, kterých se kolem vás jistě seběhne více než dost. Zvířata jsou na krmení již zvyklá, a proto často čekají rovnou u stánku s krmením.

I když jsou jeleni obecně poměrně drzí, zajímavostí je, že se jelínci umí klanět podobně jako Japonci po prvním setkání. Rozhodně je zkuste takto pozdravit!

Mějte na paměti i to, že místní jeleni jsou už značně rozmazlení a také docela přejedení neustálým krmením od přívalu turistů a jistě by si i zasloužili lepší péči i prostředí než být jen atrakcí pro turisty.

Buddhismus a jeho historické památky

V 6. století se do Japonska z Číny rozšířil buddhismus a jeho centrum je právě v Naře. Protože Japonci věřili ve své šintoistické bohy a bůžky, vytvořil se jakýsi kompromis mezi těmito náboženstvími a vznikl šinto-buddhismus.

Obě náboženství mají totiž mnoho podobných principů a zároveň trochu jinou společenskou funkci a nijak se vzájemně nevylučují. Vznikl tak prostor praktikovat obě víry současně a postupem času došlo k jejich částečné fúzi, která byla opět rozdělena až v období Meidži v devatenáctém století.

V období Nara se začaly stavět buddhistické chrámy a kláštery ve velkém. Rozšíření buddhismu mělo vliv na ústup pohřbívání do hrobek a na rozšíření pohřbívání žehem.

Největší bronzová socha Buddhy na světě

TódaidžiTódaidži

Díky vlivu buddhismu se postavil i jeden z nejznámějších chrámů Tódaidži, který můžeme navštívit i dnes. Kvůli neustálým epidemiím a častým přírodním katastrofám dal císař Šomu postavit obrovskou sochu Buddhy z bronzu, která měla Japonsku pomoci. Na jeho stavbě se podílela skoro polovina tehdejšího Japonska a spotřebovala se tařka veškerá produkce bronzu a to tehdy zemi velmi těsně přiblížila z úplnému bankrotu.

Celý chrámový areál se ještě mnoho let dokončoval, hlavní budova byla o třetinu větší než její dnešní replika. Vedle hlavního sálu z každé strany stály dvě vysoké pagody, které bohužel spadly při zemětřesení. I tak měřily každá přes 100 metrů a byly v té době jedny z nejvyšších staveb a mohly se tak výškou přiblížit egyptským pyramidám.

Nyní je památka zapsána na Seznamu dědictví UNESCO. Návštěvníci se baví i symbolickým prolezením Buddhovy nosní dírky, která je vyznačena na jednom z dřevěných sloupů. Pověst slibuje tomu, kdo dírkou proleze, v příštím životě odchod do nirvány.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zobrazit aktuální zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nara/

Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!