Šimoda: místo, kde vás čeká nádherná příroda, zvířata a skvělá gastronomie

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 12. 2018 • Přečteno 2608x

Právě v hlavním městě Šimoda se vylodil komodor amerického námořnictva Matthew Calbraith Perry.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Několik hodin cesty vlakem od rušného Tokia se nachází poloostrov Izu, jeho příroda a okolí nechá odpočinout každého, kdo hledal klid od velkoměst. Tady čas plyne jinak a určitě zapůsobí i na vaše nervy a pohodu.

Poloostrov Izu

Poloostrov IzuPoloostrov Izu

Naleznete tu klid a krásnou venkovskou přírodu, která žije vlastním životem, a místní se tomu přizpůsobují. Je zde spousta nádherných míst a přírodních úkazů, přírodních lázní s horkými léčivými prameny, krásné písečné pláže, vodopády a útesy i husté lesy.

Perry a jeho vylodění – festival černých lodí

Právě v hlavním městě Šimoda se vylodil komodor amerického námořnictva Matthew Calbraith Perry. Do historie vešel především vyloděním své flotily na japonských ostrovech, čímž donutil v letech 1853–1854 japonský šógunát k otevření přístavů pro obchodní a diplomatické styky.

Uzavřením obchodní smlouvy s USA byla zlomena více než dvousetletá izolace Japonska. Přestože jsou názory na tento incident různorodé, v Šimodě si každý rok příjezd Perryho bujaře připomínají. Na takzvaný Festival černých lodí, se kterými Perry přijel, se připravuje celé město a okolí a trvá několik dní.

V ulicích visí americké vlajky, chodí průvody, tancují maskoti a velkou válečnou přehlídnu zakončuje ohromující ohňostroj u přístavu. To vše doplněné mnoha obchody a bezpočtem stánků s jídlem a pitím probíhá každý rok tři dny v květnu od 18. 5. do 20. 5.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Hlavní ulice Perry Road a park hortenzií

Perry RoadPerry Road

Perryho černé lodě tu už jezdí jen pro turisty, kteří se na nich mohou zúčastnit 20minutových vyhlídkových plaveb po Šimodě. Jsou to lodě navržené tak, aby připomínaly slavné černé lodě. Nástupní místo pro vyhlídkovou plavbu je 15 minut chůze od stanice Izukyu-Šimoda.

Mezi další Perryho odkazy patří chrám Ryosendži, kde byla v roce 1854 podepsána smlouva Shimoda. V chrámu je poklad s několika články souvisejícími s Perrym. I dlouhá historická ulice spojující Šimoda Park s chrámem Ryosendži nese jméno slavného komodora. Po obou stranách lemuje vodní kanál a překlenuje ho hned několika mosty.

Celá je lemována kavárnami, butiky a krásnými starými vrbami. Obchody podél Perry Road, a všude po Šimodě, prodávají různé suvenýry a potraviny související s Perrym. Je zkrátka neodmyslitelným symbolem Šimody nejen pro turisty, ale také pro místní.

Pokud se v Šimodě ocitnete v červnu kolem období dešťů, určitě nezapomeňte navštívit zmiňovaný Šimoda Park, který se rozprostírá na jednom z kopců nad městem a mimo úžasného výhledu na údolí a zátoku zde najdete také tisíce hortenzií, tou dobou v plném květu. Vstup je zdarma.

Když se vás příroda pokouší navštívit

Každé klidné místo v přírodě má svá pozitiva i negativa, pokud se rozhodnete v Japonsku nějakou dobu strávit v přírodě, musíte počítat s tím, že i vás bude chtít příroda navštívit ve vašem ubytování.

Třeba v podobě velkých pavouků z rodu „Huntsman“, kteří měří v průměru přes 10 cm. Občas rádi ochutnají i lidské jídlo, převážně ale loví hmyz a pro člověka nejsou nijak nebezpeční a kontaktu s ním se pokud možno vyhýbají.

Jedovatá je ale japonská stonožka Mukade, která může být až 20 centimetrů dlouhá. Má ráda vlhká, tmavá a teplá místa, a proto se schová ve schnoucím oblečení nebo v kuchyni a koupelně.

Bývají velmi agresivní a při štípnutí vypouští silný jed. Lidé často popisují bolest desetkrát silnější, než je žihadlo včely. Nicméně pokud na jed nemáte alergii, kousnutí není smrtelné ani neohrozí na životě. Při několikanásobném štípnutí nebo zasažení citlivých míst, případně u dětí, se ovšem doporučuje okamžitá návštěva lékaře.

Vrcholem toho všeho je „pavoučí stonožka“, japonsky „gedži gedži“. Ta se také ráda pohybuje po domácnosti a loví hmyz. Přes její odpudivý vzhled a někdy i velikost není jedovatá, a prý dokonce přispívá k chodu domácnosti (nejspíš za předpokladu, že máte doma hodně škodlivého hmyzu). Japonci dokonce věří, že mnohonožky gedži gedži i velcí pavouci z rodiny Huntsman přinášejí domácnosti štěstí.

Tito návštěvníci mohou být pro spoustu z nás odpudiví, můžeme se jich štítit, ale jsou součástí místního ekosystému. Narazit zde můžete i na japonské sršně, divoká prasata, horské opice a různé ptačí dravce.

Výlet z Tokia za přírodou a sporty

Místní specialita z rybyMístní specialita z ryby

Z rušného Tokia se do Šimody dostanete za několik hodin a rozdíl v prostředí je obrovský. Tady čas plyne jinak, mnoho místních farmářů pěstuje na svých políčkách zeleninu, kterou pak prodává v dřevěných stáncích. Restaurace a jiné podniky otevírají nejčastěji jen v sezoně nebo jak zrovna potřebují.

Jelikož Izu je poloostrov, nabízí také širokou škálu vodních sportů. Velmi rozšířené je především surfování, pro které jsou zde výtečné podmínky. Určitě můžete zkusit také potápění, rybaření, cyklistiku a spoustu krásných stezek na túry v okolních lesích a kopcích s nedotčenou přírodou.

V neposlední řadě zde můžete ochutnat prvotřídní a absolutně čerstvé rybí i jiné speciality.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/simoda/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024