Širakawa-go: snová vesnička, která je díky unikátní lidové architektuře zapsána na seznam dědictví UNESCO

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 3. 2019 • Přečteno 4059x

Hora Hakusan je hlavní horou v této oblasti a je považována za posvátnou už od starověku.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Krásná snová vesnička v horách láká svou venkovskou prostotou a díky unikátní lidové architektuře je zapsána na seznam dědictví UNESCO.

Střechy, které se pod náporem sněhu modlí

Střechy pod náporem sněhuStřechy pod náporem sněhu

Širakawa-go a sousední oblast Gokajama leží v údolí řeky Šogawa ve vzdálených horách, které se rozprostírají od města Gifu k prefektuře Tojama. Vesnice byla prohlášena za světové dědictví UNESCO v roce 1995.

Tyto izolované vesnice, obklopené horami, jsou nezaměnitelné s jakoukoliv jinou vesnicí v Japonsku pro svou jedinečnou lidovou architekturu. Architektonický styl byl vyvinut po mnoho generací, vzhledem k vysokým sněhovým srážkám mají domy vysoké a špičaté střechy, po kterých sníh sklouzává a nezatěžuje stavbu svou vahou, která odolává i přesto, že střechy jsou vyrobené bez použití hřebíků.

Pod takovými střechami vzniká velký prostor, který místní lidé využívali při chovu bource morušového. Architektonický styl těchto vesniček, z nichž některé jsou starší 250 let, se v Japonsku nazývá Gašó-zukuri.

Gašó znamená „postavené jako ruce v modlitbě“, jelikož strmé údolní střechy farmářů připomínají ruce buddhistických mnichů, kteří se společně modlí.

Vyzkoušejte na jednu noc rodinné penziony minšuku

MinšukuMinšuku

Ogimačii, největší vesnice Širakawa-go a hlavní turistická atrakce, je dobrým denním výletem z Takajamy nebo jako zastávka na autobusové cestě mezi městy Takajama a Kanazawa. Nejlepší způsob, jak zažít atmosféru vesničky, je však zůstat přes noc na jednom ze statků, z nichž mnohé dnes slouží jako minšuku.

Minšuku jsou rodinné penziony bed and breakfast v japonském stylu. Nabízí návštěvníkům dobrou příležitost setkat se s místními rodinami a zažít tradiční japonský životní styl. Zažijete zde tradiční přípravu jídla na ohni a mnoho dalšího.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Oblast ovládaná buddhistickou sektou

Hora HakusanHora Hakusan

Hora Hakusan je hlavní horou v této oblasti a je považována za posvátnou už od starověku. V 8. století se oblast Širakawa-go a Gokajama stala místem pro asketické náboženské praktiky a horské bohoslužby se soustředily především na horu Hakusan.

Po dlouhou dobu byl tento region pod kontrolou buddhistické sekty Tendai. Tendai byla nahrazena ve 13. století sektou Džodo Šin a má v regionu hlavní náboženský vliv až dodnes.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sirakawa-go/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024