Kanazawa: vydejte se po stopách samurajů nebo jedné z nejkrásnějších zahrad Japonska

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2019 • Přečteno 4575x

Dnes je Kanazawa významným městem ve svém regionu, kde leží jako hlavní město prefektury Išikawa.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Jedná se o jedno z největších měst, které se mohlo rovnat jak s Kjótem, tak i starodávným hlavním městem Edem. Díky tomu, že nebylo zasaženo ničivou válkou, má mnoho co nabídnout, lidé sem jezdí jak za samurajskou tradicí, tak i za jednou ze tří nejkrásnějších japonských zahrad.

Historie, která zůstala ušetřena

Zahrada KenrokuenZahrada Kenrokuen

Během druhé světové války byla Kanazawa jedním z největších měst Japonska vedle Kjóta a Tokia. Bylo to i díky tomu, že unikla před ničivými leteckými nálety, což přispělo k zachování části starého zámeckého města, jako je okres Nagamachi samuraj a okresy Chaya zábavy, přežily ve velmi dobrém stavu.

Dnes je Kanazawa významným městem ve svém regionu, kde leží jako hlavní město prefektury Išikawa. Město se může pochlubit mnoha historickými památkami, jako jsou obnovené rezidence a okresy, ale i moderními muzei. Největší atrakcí v Kanazawě je zahrada Kenrokuen, jedna z japonských „tří nejlepších krajinných zahrad“, kterou stojí za to navštívit.

Zahrada

Zahrada je kouzelná i v ziměZahrada je kouzelná i v zimě

Kenrokuen v Kanazawě je oprávněně klasifikována jako jedna ze „tří nejkrásnějších krajinných zahrad“ spolu se zahradami Mitoho Kairakuen a Okajama Korakuen. Zahrada byla realizována u hradu Kanazawa a byla pro vládnoucí rodinu Meda, která zde vládla téměř dvě století.

Zahrada se otevřela veřejnosti v roce 1871. Kenrokuen nabízí různé kvetoucí stromy, které ukazují zahradu ve zcela jiných barvách každou sezónu, proto se stala oblíbeným místem pro rodiny, páry i turisty.

Název Kenrokuen doslovně znamená „Zahrada šesti ušlechtilostí“ a odkazuje se na posmrtný svět, odloučení, pomíjivost s všudypřítomnou vodou a se širokými pohledy, které podle čínské krajinné teorie představují šest základních atributů, které tvoří dokonalou zahradu. Po procházce zahradou si můžete potvrdit, že tato krajinná teorie je pravdivá. Zahrada je plná vodních prvků, mostů, stromů, kamenů, pohledů a skrytých zákoutí, která se tu znenadání objevují.

Voda je odkloněna od vzdálené řeky sofistikovaným vodním systémem, který byl zkonstruován v roce 1632 k napájení různých potoků a rybníků v Kenrokuen, včetně dvou hlavních rybníků v zahradě – Kasumigaike a Hisagoike. Navíc kašna pod Kasumigaike Pond je jednou z nejstarších v Japonsku a je poháněna poklesem nadmořské výšky z rybníka, což způsobuje, že voda může vystřelit do výšky 3,5 metru.

Samozřejmě zahrada láká zjara svými sakurovými stromy a na podzim rudými japonskými javory. Návštěvníci mohou pozorovat scenérii z čajoven při pití zeleného čaje a pojídání tradičních japonských sladkostí. Zatímco v zimě je mnohem méně listoví, čerstvě padlý sníh dává zahradě jiný, atraktivní sezónní vzhled. Mnoho z velkých borovicových zahrad zahajuje tradiční zimní ochranu, aby se zabránilo poškození sněhem.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Po stopách samurajů v kanazawských uličkách

Samurajská čtvrť NagamačiSamurajská čtvrť Nagamači

Během období Edo Kanazawa sloužila jako sídlo klanu Maeda, druhému nejsilnějšímu feudálnímu klanu po klanu Tokugawa, pokud jde o produkci rýže. Díky tomu se Kanazawa stala městem velkých kulturních úspěchů a mohla tak soupeřit například s Kjótem, nebo dokonce s Edem, dnešním Tokiem.

Nagamači byla samurajská čtvrť umístěná na úpatí bývalého zámku Kanazawa, kde žili samurajové a jejich rodiny. Tato oblast si zachovává historickou atmosféru spolu se zbývajícími samurajskými rezidencemi, hliněnými zdmi, soukromými vjezdovými branami, úzkými uličkami a vodními kanály.

Jednou z hlavních atrakcí okresu je i centrální Nomura-ke, obnovená samurajská rezidence zobrazující životní styl a artefakty doby, kdy samuraj byl na nejvyšším vrcholu prosperity. Naproti tomu je tu také muzeum Šinise Kinenkan, obnovená lékárna, která zobrazuje životy třídy obchodníků.

Okres má několik dalších muzeí a obnovených staveb, stejně jako řadu obchodů a restaurací rozptýlených po celém okolí.

Kanazawské mořské plody a moderní umění

Kanazawa je vyhlášená skvělými mořskými plodyKanazawa je vyhlášená skvělými mořskými plody

Kanazawa nabízí spoustu dalších zajímavých historických atrakcí, které stojí za to navštívit.

Pokud budete mít na něco chuť, zajděte na Omičo Market, největší trh s čerstvými potravinami v Kanazawě od doby Edo. Dnes je to rušná a barevná síť krytých ulic lemovaných asi 200 obchody a stánky. Zatímco většina obchodů se specializuje na vynikající místní mořské plody a jejich produkci, můžete zde také najít květiny, oblečení, kuchyňské náčiní a další věci na prodej.

Pokud vás zajímá moderní umění, určitě zavítejte do Muzea současného umění 21. století. „Kanazawa Nijūichiseiki Bijutsukan“ bylo otevřeno v roce 2004 v centru města Kanazawa, jen pár kroků od Kenrokuen. Vystavuje díla uznávaných současných umělců z Japonska a celého světa a patří mezi nejpopulárnější umělecká muzea v Japonsku. Ale snad nejvíce fotografovaným dílem je bazén od Leandra Erlicha, do kterého návštěvníci mohou vstoupit, aniž by se namočili. Díky zajímavému efektu se zdá, že lidé jsou pod vodou.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kanazawa/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024