Mešita šejka Zayeda: největší svatostánek Spojených arabských emirátů

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 33446x

Mešita se stavěla dlouhých 11 let, v období mezi lety 1996–2007.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Je nutné mít na paměti, že v pátek probíhají v mešitách bohoslužby, a proto jsou laické veřejnosti nepřístupné.

Při rozměrech 290 na 420 metrů a o celkové rozloze 12 hektarů je tato mešita nejrozsáhlejším svatostánkem v celých Emirátech. Nachází se v jejich hlavním městě Abú Dhabí a pro celou zemi představuje hlavní centrum svátečních pátečních bohoslužeb, mešita může pojmout až 41 000 věřících.

Základní kámen tohoto komplexu byl položen předchozím šejkem stejnojmenného emirátu a současně prezidentem celé federace, Zayedem bin Sultan Al Nahyanem, po němž má mešita své jméno. Jeho záměrem bylo spojit v této stavbě islámskou tradici se starými i moderními architektonickými a uměleckými prvky, což se mu beze zbytku podařilo.

Mešita se stavěla dlouhých 11 let, v období mezi lety 1996–2007. Bohužel byla dostavěna až po šejkově smrti. Jak by se dalo předpokládat, místo jeho posledního odpočinku nalezneme zde, na nádvoří hned vedle mešity.

Mešita: Chrám islámského světa

Nádvoří mešityNádvoří mešity

Mešita je centrem kultu a uctívání Alláha, jediného boha muslimů. Mešitou se však nerozumí jen samotný chrám, jedná se o celý komplex budov s nádvořím, kde se nachází například škola, knihovna, nemocnice, lázně (hamam) či hrobky. Z toho vyplývá, že se z mešity stávalo i místo setkávání, jakéhosi společenského shromažďování.

Mešitu díky jejím minaretům neomylně poznáte již zdálky, nejběžnější jsou mešity s jedním minaretem. Čtyři minarety, jako v případě této, jsou znamením významnějšího postavení mezi ostatními chrámy.

V interiéru jsou na zemi položené koberce, proto je sem zakázán vstup v obuvi. Ze stropu visí těžké lustry, stěny pokrývají kaligrafické nápisy z Koránu a umělecky ztvárněné kachličky. Důležitým prvkem je také tzv. mihráb, výklenek ve zdi orientovaný k Mekce.

Design: Na stavbě se podílel celý svět

Interiér mešityInteriér mešity

Na stavbě mešity se podílelo více než 3 000 dělníků a 38 renomovaných firem z různých koutů světa. Když k tomu přidáme seznam států, z nichž byly dovezeny materiály (mramor, zlato, polodrahokamy, keramika), doslova se tak zhmotnil sen šejka Zayeda o propojení celé Zeměkoule v jedné monumentální stavbě. Za všechny kooperující státy jmenujme alespoň: Indii, Itálii, Německo, Maroko, Nový Zéland, Makedonii, Řecko, Bangladéš a podobně.

Pár číselných faktů

Mešita šejka ZayedaMešita šejka Zayeda

Nejen, že je tato mešita se čtyřmi minarety o výšce 107 metrů, nejrozsáhlejší v celých Emirátech, ale je v ní umístěna i největší mramorová mozaika na světě. Koberec v hlavní lodi byl vyroben v Íránu a se svými 5 627 m2 je největším kobercem na světě. Váží 35 tun, je vyroben převážně z vlny pocházející z Nového Zélandu a Íránu a 1200–1300 tkalců na něm pracovalo téměř 2 roky.

Ze stropu je zavěšeno celkem sedm mohutných lustrů, které jsou vyrobeny z milionů Swarovski kamenů a pocházejí z německého Mnichova. Největší z nich je současně třetím největším na světě. Jeho obvod je celých 10 metrů a výška 15 metrů.

Návštěva mešity

Mešita šejka Zayeda v Abú Dhabí vás ohromí svojí nádherouMešita šejka Zayeda v Abú Dhabí vás ohromí svojí nádherou

Tato mešita je v emirátu Abú Dhabí jediná přístupná i pro nemuslimy, proto by byla škoda její návštěvu vynechat. Připravte se však na to, že musíte dodržet pravidla související s její prohlídkou. Zejména pro ženy zde platí striktní pravidla: zahalené ruce až po dlaně a nohy po kotníky jsou samozřejmostí, zahalená hlava také.

Ženy by se rovněž měly vyhnout přiléhavému oblečení. Pro muže platí nutnost zahalených kolenou a ramen. Pokud jsou návštěvníci oblečeni neadekvátně, je možné si zde šaty zapůjčit.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesita-sejka-zayeda/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024