Muzeum Louvre: objevte umělecká díla na ostrově Saadiyat

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 2. 2020 • Přečteno 2605x

V galerii najdete světově proslulé exponáty, samotná budova je jedním z nich.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Možná jste ani netušili, že může mít francouzský Louvre nějakou „pobočku“, natož pak v Abú Dhabí. Muzeum a galerie umění se nachází v kulturní čtvrti metropole na ostrově Saadiyat. Výrazný architektonický počin světoznámého Jeana Nouvela, dóm s bílou kopulí, nabízí patnáct tisíc metrů čtverečních výstavní plochy a je tak největším světovým muzejním komplexem. Z toho je větší část, téměř devět tisíc metrů čtverečních, určena pro aktuální výstavy, zbytek zabírá stálá expozice. 

Paříž v poušti

Za projektem stálo přání šejků ze Spojených arabských emirátů, konkrétně Abú Dhabí, udělat z bohaté pouštní země atraktivní kulturní a uměleckou destinaci po francouzském vzoru. Lehce kontroverzní galerijní projekt schválil francouzský parlament v roce 2007, do jeho slavnostního otevření to trvalo ale dalších deset let, přičemž termín dokončení se několikrát posunul. 

Součástí dohody mezi Francií a Abú Dhabí bylo kromě předání francouzského know how a zápůjčky některých vzácných exponátů především třicetiletá licence na „zapůjčení“ jména a hodnotné značky Louvre. Samozřejmě že to nebylo zadarmo, bohatý ropný stát zaplatil téměř jeden a půl miliardy dolarů, tedy těžko představitelných pětadvacet miliard českých korun. Galerie má zároveň sloužit jako pomyslný most mezikulturního a náboženského porozumění a respektu. 

Nejen exponáty stojí za to

Interiér muzeaInteriér muzea

V galerii najdete světově proslulé exponáty, samotná budova je jedním z nich. Francouzského architekta Jeana Nouvela, držitele prestižní Pritzkerovy ceny za celoživotní dílo, nevybrali pro návrh stavby náhodou. Proslul designem pařížského arabského centra Institut du Monde Arabe. Dominantou „dómu“ v Abú Dhabí je téměř dvousetmetrová kupole. Díky svému nepravidelnému vzoru stropu vytvářejí sluneční paprsky v galerijním prostoru fascinující surrealistické obrazce. Ačkoli může strop působit křehce, je z pravé oceli a váží téměř osm tisíc tun.  

A co se týče samotných světových kulturních pokladů, mezi těmito dvěma stranami světa rotují umělecká díla v půlročních cyklech. Logistika i ochrana musí v těchto případech fungovat na sto deset procent. Celkově najdete v muzeu přes šest set artefaktů. Kromě těch z Francie pochází část děl i ze soukromých sbírek šejků a bohatých arabských sběratelů. Galerie se může pochlubit díly nevyčíslitelných hodnot od takových autorů, jako je Leonardo da Vinci, van Gogh, Monet nebo Picasso. 

Nejen Louvre, ale i Guggenheim

Mají tu ale nejen Louvre, pár set metrů od Louvru najdete i dvojče dalšího světoznámého muzea. Guggenheim Abú Dhabí je obdobou slavného muzea v Bilbau ve Španělsku. I arabské muzeum navrhl stejně jako jeho předobraz proslulý architekt Frank Gehry, americko-kanadský architekt, v Česku známý jako jeden z autorů Tančícího domu.

Vodní svět

Vodní světVodní svět

Galerii tvoří šťastných třináct samostatných budov. Mezi nimi se vinou vodní kanály a umělé dekorativní bazény.  

Nám Evropanům to může připomínat Benátky, doopravdy se ale jedná o inspiraci tradičními arabskými přímořskými městy. Muzeu nechybí vlastní přístav pro jachty i vodní taxíky pro návštěvníky z celých emirátů.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-louvre-abu-dhabi/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024