Chur: město plné dlážděných uliček, skrytých nádvoří a robustních městských domů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10028x

Chur je skvělým výchozím místem pro výlety do jeho okolí v oblasti Brambrüesch.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Chur je pilířem dopravních tras? Dostanete se odtud do centra Graubündenu, na Davos a Sv. Mořic nebo do centrálních Alp.

Město Chur patří mezi živá střediska kantonu Graubünden. Sedí v hlubokém údolí vytvořeném Rýnem a je neprávem opomíjený turisty. Má přitom osobité Staré město plné dlážděných uliček, skrytých nádvoří, robustních městských domů a v jižní části centra mohutnou katedrálu Sv. Martina. Ta symbolizuje vládu minulých knížat biskupů.

Ve 4. století zde zvítězilo křesťanství, také díky misionáři sv. Luciosovi. Prvním zdokumentovaným biskupem byl již v roce 451 Asinio. O pár století později byli biskupové mocipány v přízni římských císařů. Do té doby, než zamíchala karty reformace, kdy veškerou moc převzali bohatí churští kupci a řemeslníci. Dnes je Chur sídlem paláce biskupa. Do místního teologického semináře St. Luzi proudí davy studentů připravujících se na kněžství.

Umění v ulicích

Běžného návštěvníka centra nejspíše zaujmou náměstí s kašnami, typické terasy starých domů tradičně stavěných bez okenic a obložených šedým kamenem.

V místním Kunstmuzeu se můžete potěšit díly graubündenských umělců, Angeliky Kauffmannové, Giovanniho a Alberta Giacomettiho. Pokud nechcete navštívit muzeum, okna s vitrážemi od A. Giacomettiho lze spatřit na vlastní oči v kostele sv. Martina na otevřeném náměstí Arcos. Pokud sem navíc dorazíte v sobotu, nakoupíte na náměstí na bleším trhu a o kousek dále na trhu s potravinami.

Když projdete pozůstatky středověkého opevnění, branou Obertor, uvidíte pravou dominantu města, Katedrálu sv. Martina. Jedná se o pozdně románskou a gotickou stavbu v centru komplexu „Hof“. Ten vždy chránil náboženskou elitu před kontaktem s lůzou. V interiéru vás zaujmou chór, kazatelna a pestře malovaný strop.

Síť turistických tras láká k výletům

Okolí Churu stojí také za zmínku. Město je totiž právem pyšné na možnosti turistiky a lyžování, které nabízí. Vše je navíc dostupné přímo z města. Jeho vlastní oblastí, jež se zvedá pět minut chůze za městskou bránou, je Brambrüesch. Kabinová lanovka vás doveze až na vrchol hřebenu Dreibündenstein, odkud se rozbíhají turistické trasy. Jsou tu také podmínky k paraglidingu nebo letní toboganová dráha. V okolí Andermattu na jihovýchod od města se nachází malebné středisko Arosa, na severovýchodě se tyčí krásný „Heidiland“.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesto-chur/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024