Picassovo muzeum v Paříži: z dědictví slavného malíře

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8025x

Muzeum, které se pyšní nejrozshláhlejší sbírkou Picassových prací na světě.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Plánovaná přestavba muzea, která započala v roce 2009, výstavní prostory téměř ztrojnásobila? Odpovídala tomu ale také cena, která se vyšplhala přes 70 miliónů dolarů.

Musée Picasso, pojmenované po slavném malíři Pablu Picassovi, najdete ve čtvrti Marais, v noblesním šlechtickém paláci, který nese název Hotel de Salé. V překladu to přesně znamená „slaný dům“, ovšem volně přeloženo spíše „drahý dům“. Výstavba muzea totiž byla v své době velice nákladná.

Historie muzea 

Po smrti jednoho z nejvýznamnějších španělských umělců Pabla Picassa, který většinu svého života prožil ve Francii, připadlo mnoho jeho děl, jakožto dědická daň, francouzskému státu.

Tato díla se stala základem jeho nejrozsáhlejší sbírky muzea Pabla Picassa, které bylo oficiálně otevřeno v roce 1985.

Picassova sbírka

Obdivovatelé Picassa mohou zhlédnout 251 jeho obrazů, 160 soch a 1500 umělcových grafik. Výstava je doplněna o obrazy z Picassovy osobní sbírky, která obsahovala díla Cézanna, Braqua či obdivuhodné africké umění. Ve druhém patře budovy je prostor věnován aktuálním výstavám.

Vystavovaná díla sice nepatří k Picassovým nejslavnějším, avšak díky chronologickému uspořádání jeho exponátů, vyniká jeho hravost a všestrannost. Muzeum tak podává velmi zdařilý pohled a průřez Picassových děl. Sbírka začíná v prvním patře tzv. modrým a růžovým obdobím.

Můžete zde vidět i jeho další vývoj, a to v podobě kubistických a neoklasicistních sbírek. Exponáty se však průběžně mění, ne všechny obrazy jsou vystaveny v sále. V přízemí se pak nachází sochařská zahrada a díla z doby 20. a 30. let a od poloviny 50. let do roku 1973.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/musee-picasso/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024