Národní archeologické muzeum: jedna z nejvýznamnějších expozic historie lidstva

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12510x

Muzeum se svou sbírkou z oblasti starověkého umění bezkonkurenčně řadí mezi nejvýznamnější na světě.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Socha boha Poseidona byla vylovena z moře u ostrova Evia teprve ve 20. letech 20. století?

Národní archeologické muzeum (řecky Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο) se nachází na ulici 28. října poblíž stanice metra Viktoria. Muzeum je otevřeno denně a v určité dny je dokonce vstup zdarma. Přestože budova muzea nepatří k nejmodernějším, svou sbírkou z oblasti starověkého umění (čítající okolo 11 000 předmětů) se řadí mezi nejvýznamnější na světě.

Návštěvníci zde mohou obdivovat exponáty z dob prehistorických až po římské. 

V oddělení s prehistorickou sbírkou se nachází exponáty z období minojského, kykladského, neolitického, mykénského a bronzového. Všem bezesporu vévodí světově známá zlatá Agamemnonova posmrtná maska. Dále zde naleznete šperky, keramiku, tabulky s lineárním písmem B (nejstarší řecké písmo) apod.

Řecké sochy

Nejrozsáhlejší muzejní sbírku tvoří sochařská díla, která mapují umělecký vývoj na území Řecka od nejstarších dob až po římskou nadvládu. Pokud budete místnostmi procházet chronologicky, určitě sami zpozorujete, jak se z toporných postav inspirovaných Egyptem časem staly uvolněné, detailně propracované, až naturalistické sochy. Z významných exponátů jmenujme například sochu boha Poseidona. Miniaturní napodobeninu sochy bohyně Athény, která stávala na Akropoli či známou sochu bohyně Afrodity, která se cudně kryje před zraky boha Pana. U soch z římského období už můžeme vidět naturalistické zobrazení skutečné lidské postavy a všední náměty, ne jen ideální proporce a božstva (např. Chlapec s pejskem).

Další exponáty

Další místnosti jsou věnovány sbírkám keramiky, předmětům z bronzu, zlatým šperkům či exponátům z Egypta nebo z Kypru.

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Vstupné

K březnu 2014 stojí vstupné do muzea 7 € pro dospělého a 3 € pro mládež do 18 let a seniory nad 60 let. Studenti, kteří se prokáží mezinárodní studentskou kartou ISIC, mají vstupné zdarma. 

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-archeologicke-muzeum/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024