Athénská muzea: obraz historie i moderní doby v Řecku

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9570x

Athénská muzea ukrývají poklady nevyčíslitelné hodnoty a to nejen z období starověku.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Díky více než čtyřtisíciletému kontinuálnímu vývoji Athén i celého Řecka mají místní muzea svým návštěvníkům skutečně co nabídnout. Ostatně kde jinde než v místě první civilizace by měla taková muzea stát. Své si tady ovšem najdou i milovníci moderního umění a děti. 

Je sice pravda, že ta nejvyhledávanější - Národní archeologické muzeum a Muzeum Akropole jsou zaměřena na nejslavnější období Řecka, kterým byl starověk, avšak mnohá další athénská muzea jsou věnována jiným tématům jako například prezentaci moderních uměleckých děl, židovské komunitě, dětem, námořnictví, válce, numismatice, lidovým nástrojům i Athénské univerzitě.  

Po roce 2004, kdy se v Athénách konaly olympijské hry, prošlo téměř celé Řecko celkovou modernizací, což se mimo jiné dotklo i (nejen athénských) muzeí. Kvůli návštěvníkům olympiády byly budovy muzeí zrekonstruovány, vybaveny klimatizací a prezentace exponátů provedena přehledněji a efektněji. 

Většina muzeí se nachází v centru města a jsou tak svým návštěvníkům pohodlně dostupná. Je užitečné vědět, že ve všech muzeích, které spravuje Ministerstvo kultury, je povoleno fotografovat exponáty, nesmí se však při tom používat blesk a nesmí se s nimi pózovat. Existují také konkrétní dny, kdy je do všech státních muzeí vstup zdarma.

Historická muzea

Na starověk a prezentaci archeologických nálezů jsou kromě již zmiňovaného Národního archeologického a Akropolského muzea zaměřena i mnohá další. Muzeum starověké agory se nachází v Attalově stoe na řecké agoře. Muzeum Kerameiku je věnováno pohřebnímu okrsku Kerameikos a najdete zde především náhrobní stély a vázy, do nichž se pohřbívalo. Třešinkou na dortu pro opravdové znalce řecké historie a umění je Muzeum kykladského umění, kde se nachází na 350 předmětů z tohoto prehistorického období.

Z dalších muzeí zaměřených na athénský, potažmo řecký historický vývoj stojí bezesporu za návštěvu Byzantské a křesťanské muzeum, které mapuje celkový vývoj společnosti od 4. do 19. století. Národní historické muzeum u náměstí Syntagma je věnováno především době turecké nadvlády a expozice končí 20. stoletím, zajímavým exponátem je zde přilba lorda Byrona, který bojoval na straně Řeků v národněosvobozenecké válce. 

Umělecké galerie

Νárodní galerie byla v Athénách založena v roce 1900, je zaměřena především na prezentaci děl řeckých umělců a největší důraz klade na moderní umění. Ze světově proslulých autorů zde najdete snad jen několik raných děl Kréťana El Greka. Z dalších méně známých institucí můžeme zmínit např. Městskou galerii s méně významnou sbírkou uměleckých děl.

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Folklór v muzeu

Muzeum řeckého folklórního umění se nachází v Place a shromažďuje sbírku krojů, tradičních hudebních nástrojů, makety tradičních domů a pokojů, pracovní nástroje apod. od roku 1650. V Kerameiku se nachází také Muzeum tradiční keramiky a v blízkosti náměstí Syntagma muzeum věnované vývoji tradičních řeckých krojů. Výjimečné je i Muzeum řeckých lidových hudebních nástrojů, kde si návštěvníci mohou ze sluchátek přehrát melodii každého vystaveného nástroje. 

Muzeum a děti

Řecké dětské muzeum je určeno pro děti ve věku 4–12 let a jeho účelem je seznámit děti s okolním světem názornými ukázkami a hrou. V Muzeu dětského umění jsou vystavována díla dětí do 14 let a evropskou raritou je Muzeum dětských hudebních nástrojů.

Soukromá muzea

Ze soukromých muzeí jistě stojí za návštěvu Muzeum Benaki, které vystavuje předměty ze soukromé sbírky rodiny Benaki a jedná se o exponáty napříč celou řeckou historií, kromě toho pořádá i dočasné výstavy světově známých malířských a sochařských děl. Velmi podobně je na tom i Muzeum Kanellopoulosových.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/athenska-muzea/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024