Muzeum Akropole: třetí nejlepší muzeum světa

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10522x

Muzeum, ve kterém jsou uloženy všechny předměty nalezené na Akropoli.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

V květnu 2013 bylo Muzeum Akropole vyhlášeno na třetí místo v žebříčku nejlepších světových muzeí?

Ještě před stavbou Muzea Akropole (řecky Μουσείο Ακρόπολης) byly všechny nálezy z tohoto posvátného pahorku uloženy v provizorním muzeu přímo na Akropoli. Expozice už dlouho nevyhovovala prostorami ani vybavením, proto se v roce 2003 začalo se stavbou nového Muzea Akropole, které je rozlohou 10krát větší než to staré.

Muzeum Akropole bylo slavnostně otevřeno v červnu 2009. Dnes je v něm uloženo na 4 000 exponátů. Architekt Bernard Tschumi pracoval se třemi nejdůležitějšími prvky:

Prostor

Návštěvníci si mohou všechy 3D předměty obejít dokola a prohlédnout ze všech stran, tzn. že sochy nestojí u zdi jako v mnoha jiných muzeích, ale volně v prostoru.

Světlo

Úkolem bylo v co možná největší míře využít přirozeného denního světla, aby měl návštěvník co nejautentičtěšjí představu o vzhledu soch ve starověku.

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Architektura

Budova má naprosto stejné rozměry jako hlavní akropolský chrám Parthenon a jsou zde použity i stejné počty sloupů, mezi kterými se návštěvníci pohybují ve výstavních sálech.

Budova muzea je rozdělena na 3 patra, z nichž nejzajímavější je to nejvyšší. To je postaveno tak, že přesně kopíruje polohu Parthenonu – svými rozměry i dispozicí, což v praxi znamená, že nejvyšší patro vybočuje z celkového půdorysu budovy. Zde jsou umístěny předměty, které zdobily Parthenon. Pro zajímavost: toto muzeum bylo postaveno mimo jiné také za účelem přijetí tzv. Elginových mramorů z Britského muzea. Až do roku 2009 totiž britská vláda odmítání vrátit sochy zdůvodňovala tím, že v Athénách pro ně neexistuje důstojné muzeum, teď argumentuje tím, že by převoz sochám ublížil.

Do muzea se dostanete nejlépe ze stanice metra Akropoli a vstupné k březnu 2014 činí jednotných 5 €. 

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-akropole/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024