Akropolis: nejposvátnější místo v Athénách

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35568x

Nejposvátnější místo v Athénách je zároveň jejich symbolem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Celý tento komplex doporučujeme navštívit buď brzy ráno, nebo naopak navečer, v poledních hodinách zde totiž není možnost schovat se do stínu.

Akropolis (řecky Ακρόπολη) v doslovném překladu znamená město na pahorku, na vršku. Při zakládání starověkého města obecně platilo, že se v něm musela nacházet vyvýšenina, protože právě na ni se stavěly chrámy pro ochránce města – pro božstvo, které z vrchu drží nad svým městem ochrannou ruku a ono na oplátku pečuje o jeho chrámy, pořádá na jeho počest slavnosti a přináší mu rituální oběti.

Když se však řekne Akropolis, většině z nás se vybaví pouze onen zastavěný pahorek v Athénách. Na tomto vysokém skalnatém vrchu vyrostlo v průběhu dějin města hned několik různých svatyň od pohanských chrámů, přes křesťanské kostely až po mešitu. Nejmajestátnější z nich je bezpochyby chrám bohyně Athény Parthenon.

Akropolis se pro moderního člověka stala symbolem úsvitu západní civilizace, vzniku demokracie a v současnosti také místem, které navštíví až 2 miliony turistů ročně, kteří jen v tichém úžasu obdivují preciznost a genialitu našich předků.

Okolí Akropole

Okolí athénské Akropole je územím, které bylo v Řecku osídleno mezi prvními, a to už v pátém tisíciletí před naším letopočtem. Po 4 500 letech se Athény staly vedoucím řeckým městským státem, který za svůj úspěch a bohatství vděčil samozřejmě své patronce bohyni Athéně.Jako poděkování byla do Parthenonu instalována její obrovská socha ze slonoviny a zlata.

Akropolis vydržela v téměř neporušeném stavu až do 16. století, kdy si zde Turci zřídili sklad střelného prachu, který bohužel vybuchl. Ovšem zdaleka největší nebezpečí pro tuto nádhernou stavbu představuje současná smogová situace ve městě a okolí a její přímý důsledek – kyselé deště, které likvidují tisíciletou stavbu jako žíravina.

Pěší zóna pro turisty

Celou Akropolis obklopuje pěší zóna, která v pomyslném kruhu spojuje řeckou a římskou agoru, náměstí Monastiraki, čtvrť Plaku, Hadriánův oblouk a protější vrcholek Filopappos. Pod Akropoli se pohodlně dostanete i metrem, a to na stanice Monastiraki, Akropoli a Thissio.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/akropolis/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024