Caserta: impozantní královský palác s ještě impozantnější zahradou, soupeřící s Versailles

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20621x

Caserta je impozantní královský palác s rozsáhlým parkem nedaleko Neapole.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Casertě byl používán první bidet v Itálii? Dnes nesmí chybět v žádné italské koupelně. 

Caserta je impozantní královský palác nedaleko Neapole s ještě impozantnější zahradou. Ve druhé polovině 18. století si ho tu nechal postavit král Karel III. Bourbonský, který chtěl mít vlastní palác podobný těm, jaké stály ve francouzském Versailles nebo v Postupimi. Známý je jako La Reggia nebo Palazzo Reale a je jedním z klenotů jihoitalského regionu Kampánie.

Se stavbou paláce se začalo v roce 1751 a projekt byl svěřen významnému neapolskému architektovi Luigimu Vanvitellimu, který zde pracoval až do své smrti. Celkově stavba trvala 22 let a rozsáhlou královskou rezidenci tvoří mimo jiné 5 podlaží, 4 nádvoří, 34 schodišť a téměř 2000 oken v 1200 místnostech. Součástí bylo přepychové divadlo, knihovna, kaple Palatina i trůnní sál, vyzdobený medailony a obrazy neapolských králů.

Pečlivě vybraný mramor a nejmodernější vybavení

Na stavbu byl použit zejména lehký travertin a na dekorace mramor, pocházející z jižní Itálie a ze Sicílie. Dále byl použit velmi kvalitní a žádaný mramor dovezený z lomů poblíž města Carrara nedaleko Pisy. Carrarský mramor si vybral například i Michelangelo, když ve Florencii vytvářel slavnou sochu Davida nebo když v Římě pro papeže Julia II. tesal sochu Mojžíše, dnes umístěnou v kostele sv. Petra v řetězech.

Zpřístupněné rezidenční místnosti umožňují návštěvníkům udělat si představu o tom, jak si tu příslušníci bourbonské dynastie žili. V přepychových koupelnách je například k vidění opravdová dobová novinka – dvojí kohoutky zvlášť na studenou a teplou vodu. Novinkou byl také bidet, který si sem nechala umístit královna Marie Karolína Habsbursko–Lotrinská. Patrně se jednalo o první bidet používaný v Itálii. Dnes se bez bidetu či bidetové sprchy neobejde žádná italská koupelna, královna Marie Karolína se ovšem ve své době musela vyrovnat s názory, že se jedná o vymoženost pro prostitutky.

V současné době jsou mnohé ze zpřístupněných místností využívány jako výstavní síně, zejména pro obrazy z konce 18. a počátku 19. století. Nejen interiér paláce, ale i park dále zdobí mnohé antické sochy, pocházející z vykopávek v Pompejích a Herculaneu.

Nekonečný park láká k procházkám i pikniku

Velkou chloubou paláce je přilehlý barokní park o rozloze 120 ha. Korunuje ho obrovský působivý vodopád Cascata Grande, kde voda padá z výšky 78 metrů. Menší vodotrysky a fontány jsou k vidění i jinde v parku, který se dělí na dvě části. Jednou částí je precizně udržovaný anglický park, zdobený mimo jiné i sochou bohyně Diany či fontánou Fontana di Eolo s 29 sochami, umístěnými na umělých skalách. Ty by měly symbolizovat  vánky a větry.

Aby mohly být všechny místní vodopády a fontány bezproblémově napájeny vodou, postavil Vanvitelli rovněž akvadukt Aquedotto Carolino, známý i jako Vanvitellův akvadukt, který vodou zásoboval rovněž nedaleký královský zámeček San Leucio a byl dlouhý celkem 38 km. Vodu sem přivádí zejména z okolí hory Monte Taburno. Jak akvadukt, tak i zámeček San Leucio byli v roce 1997 spolu s celým královským komplexem v Casertě zapsány na seznam UNESCO

Druhá část parku je o poznání „divočejší“. Zde architekti vsadili na menší zásahy do přírody, umělé zříceniny a jeskyně, pavilony plné dalších rostlin i menší lesíky. Všude je slyšet zurčení vody a zpěv ptáků. Palmy a další stromy zvlášť v parném létě poskytují příjemný chládek. Italové sem velmi rádi jezdí na piknik, a to i přesto, že návštěva parku je umožněna pouze po zaplacení vstupného.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Nejen první bidet a kohoutky, ale i kamélie

Z rostlin převažují platany, cedry, borovice, cypřiše, rostou tu magnolie, vodní rostliny i sukulenty a kamélie. Právě tady se totiž botanikovi Johnu Andrew Graeferovi podařilo vypěstovat vůbec první kamélie v Evropě.

Královská palác Caserta se nachází jen necelých 30 km od Neapole s dobrou dopravní dostupností. Až do této oblasti zavítáte, nenechte si jeho návštěvu ujít. A abyste si ji pěkně užili, vyhraďte si na návštěvu zámku a zejména jeho zahrad dost času. Nejen proto, že komplex je velmi rozsáhlý, ale i proto, že zasnít se tady a na chviličku zavřít oči a vychutnávat výjimečnou atmosféru místa je takřka „povinností“ každého návštěvníka.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/caserta/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024