Jižní ostrov: místo nečekaných a krásných paradoxů. Co takhle spojit návštěvu vinic s vysokohorskou turistikou?

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2019 • Přečteno 2322x

Na východním pobřeží se nachází největší město Jižního ostrova Christchurch.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Jižní ostrov Nového Zélandu vás nadchne svou panenskou přírodou. Dost pravděpodobně půjde o tu nejčistší krajinu, kterou kdy uvidíte.

Z divočiny do vinic, z ledovcových údolí k hvězdami posetému nebi! Vrcholky Jižních Alp se tu potkávají s rozlehlými pláněmi i nádhernými a opravdu nepřeplněnými plážemi. Podivujete se nad označením Alpy? Podle místních je alpské pohoří takové malé nebo spíše tedy dost velké Švýcarsko

Marlborough

MarlboroughMarlborough

Ze Severního ostrova se na ten Jižní nejsnáze dostanete jak jinak než lodí. Oblast Marlborough, to jsou především stovky dechberoucích zátok a světoznámá vinná odrůda Sauvignon Blanc. Vyzkoušejte si tu mořský kajak nebo se po skvělém vínu a čerstvých mořských plodech jen tak procházejte po neskutečně rozmanitém pobřeží. 

Kaikoura

Poloostrov Kaikoura na východě ostrova se stejnojmenným malebným městečkem vybíhá izolovaně z pobřeží. Jen nějakých deset kilometrů od centra města se zvedají hřebeny výběžku Jižních Alp do výšky přes dva a půl tisíce metrů od mořské hladiny. 

Z unikátních vápencových útesů zažijete neopakovatelný výhled. Kaikoura se proslavila především pozorováním velryb. V létě si můžete dosyta užít také dalších nezvyklých atrakcí, jako je plavání s delfíny či tuleni.

Palačinky na návštěvě u zlatokopů?

Pancake RocksPancake Rocks

Máte rádi sladké? To si pak nemůžete nechat ujít „lívancové skály“ neboli v angličtině Pancake Rocks v národním parku Paparoa. O takové kamenné lívance byste si sice nejspíš akorát vylámali zuby, nicméně své jméno nedostaly tyhle vápencové útvary jen tak. Mezi jednotlivými vrstvami horniny, které opravdu vypadají jako komínky z palačinek, se nacházejí povrchové dutiny, které „střílí“ vodu z rozbouřeného Tasmánského moře směrem k nebi. 

Milou zastávkou na vaší cestě po západním pobřeží je pak osada zlatokopů Hokitika. Žádný divoký západ ale nečekejte, městečko je známé svou příjemnou prázdninovou atmosférou, plážemi, oslnivými západy slunce, ale i pěknými kavárnami či galeriemi.

Ledovce a zrcadlové jezero

Pokud se posunete po západní straně ostrova trochu jižněji, narazíte na dva ledové obry. Ledovec Františka Josefa objevil na konci devatenáctého století Julius von Haast, který ho pojmenoval po svém panovníkovi. Ze stejnojmenného městečka, obklopeného deštnými pralesy, vodopády a jezery, se na sedm set padesát metrů od ledovce dostanete po asi hodinku a půl dlouhé procházce. 

Dvojče prvního zmíněného ledovce, Foxův ledovec, je pak pojmenovaný po Novozélanďanovi, a to konkrétně po předsedovi vlády, siru Williamu Foxovi. Obě ledové hory ční do nadmořské výšky tři sta metrů. Přímo na ledovec, ať už ten Františka Josefa, nebo ten Foxův, se dostanete s průvodcem a nutnou výbavou. Alternativou je také přelet vrtulníkem s vysazením na vrcholu. Nadšenci do adrenalinových sportů můžou vyzkoušet třeba ledovcový ski diving. 

Nedaleko Foxova ledovce se nachází místo pro povinnou fotku. Jezero Matheson vám nabídne tu nejkrásnější scenérii se zrcadlící se zasněženou špičkou nejvyšší novozélandské hory Mount Cook.

Jižní Alpy

Národní park AspiringNárodní park Aspiring

Protáhněte si nohy a nakrmte svou duši při krátkém výletu nebo vícedenním pochodu nádhernou divočinou vysokých hor a hlubokých údolí. Ráj turistů, národní park Aspiring v Jižních Alpách, pojmenovaný po jedné z nejvyšších novozélandských hor, je snovou zemí ledovců, říčních koryt, jezer a jak jinak než horských masivů. 

Nedaleké ledovcové jezero Pukaki je vyhlášené svou krásnou tyrkysovou barvou a dalším skvostným výhledem na velikána Mount Cook. Nezapomenutelný zážitek může nabídnout také blízké jezero Tekapo, a to především na podzim, kdy okolí jezera rozkvete do růžovo-fialových barev. 

Horské městečko Queenstown

Pro mnohé Kiwis (jak se nazývají sami Novozélanďané podle národního symbolu, endemického ptáka kivi) je Queenstown nejkrásnějším městem na Jižním ostrově. Není se čemu divit, kosmopolitní město leží na břehu krystalově čistého jezera Wakatipu mezi monumentálními horskými hřebeny. Své jméno nezískal Queenstown (Královnino město) náhodou. Nazvali ho tak zlatokopové, ohromení krásou okolní přírody, především majestátných hor a řek. 

Queenstown se v posledních letech stal také centrem sportovního vyžití. Na průzračných řekách je možné raftovat nebo jezdit na tryskových člunech. Můžete tu skákat s padákem nebo na gumě do sto dva metrů hlubokého kaňonu. Pokud nefandíte extrémním sportům, oceníte množství tras pro horská kola nebo pěší túry.

Fiordland a zpět na východní pobřeží

FiordlandFiordland

Česky volně přeloženo jako Země fjordů je jedna z nejkrásnějších, ale zároveň nejdramatičtějších částí Nového Zélandu. Národní park Fiordland je součástní světového dědictví UNESCO a zahrnuje mimo jiné také ledovcový fjord Milford Sound. Tohle místo označil slavný Rudyard Kipling jako osmý div světa. Projeďte se tudy lodí nebo si zařiďte scénický přelet a pochopíte proč. Kolmé útesy s tisícimetrovými vodopády, které vznikly již v době ledové, jsou ohromující za každého počasí. 

Po cestě zpět z úplného jihu se zastavte na pláži Koekohe, kde se nachází geologický unikát Moeraki Boulders. Šedivé a téměř dokonale kulaté balvany váží až několik tun. Dokonalý tvar, připomínající želví krunýř, nedala těmto osaměle stojícím balvanům šikovná lidská ruka, ale příroda. Asi čtyřicet kilometrů severněji, v Oamaru, můžete pozorovat početné kolonie tučňáků modrých a žlutookých.

Christchurch

Na východním pobřeží se nachází také největší město Jižního ostrova Christchurch. Město se sice ještě vzpamatovává z ničivého zemětřesení před osmi lety, přesto působí na cestovatele velmi pozitivním dojmem. Určitě nezapomeňte na proslulou botanickou zahradu a anglikánský kostel v centru města.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jizni-ostrov/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024