Severní ostrov: nabízí aktivní vulkány, přírodní rezervace, ale i bohatou historii

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2019 • Přečteno 3473x

Severní ostrov nebo také maorsky Te Ika-a-Maui (Velká ryba Mauiho) je neskutečně rozmanité místo.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Severní ostrov Nového Zélandu nebo také maorsky Te Ika-a-Maui (Velká ryba Mauiho) je neskutečně rozmanité místo netušených možností. Však kde jinde by podle maorské mytologie ulovil bůh Maui, nejmladší z bratrů, největší rybu ze všech, přestože měl pověst velmi špatného rybáře? 

Vydejte se na cestu z dalekého severu, kde se začala psát politická historie země, přes krajinu, která kombinuje podmanivé pláže, rozlehlé farmy a geotermální divy. Pronikněte také do nesmírně zajímavé a bohaté maorské kultury, která je stále přítomná v mnoha částech Severního ostrova. 

Subtropy na severu

Na Novém Zélandu je všechno naopak. Nejen že se tu, jak známo (a vyzkoušeno), točí voda v umyvadle opačným směrem, lidé tu chodí hlavou dolů a v létě je zima, ale hlavně, čím jedete severněji, tím je vám tepleji.

Subtropický Northland (dá se přeložit jako Severní země) zní jako oxymóron, je ale ideální prázdninovou destinací Aucklanďanů i dalších Novozélanďanů neboli Kiwi(s), jak sami sebe nazývají podle symbolu země, endemického ptáka kivi. 

Západ je poměrně dobře dostupný. Pokud ale máte dobrodružství v krvi, vyrazte na romanticky opuštěný, ale poněkud drsnější východ.

V zemi Maorů

Bay of IslandsBay of Islands

Ať už se na severu rozhodnete pro plavání s delfíny v krásném Bay of Islands, výlet lodí, nebo jen relax se sklenkou vína (které je na Novém Zélandu opravdu výborné), neměli byste zapomenout ani na návštěvu pro Novozélanďany zásadního historického místa.

Ve Waitangi podepsali v únoru 1840 zástupci britské koruny a maorští náčelníci smlouvu, která uznává maorské vlastnictví země, zároveň ustavuje britského guvernéra Nového Zélandu a dává Maorům práva britských poddaných. Smlouva je považovaná za zakládající dokument Nového Zélandu a šestý únor se slaví jako státní svátek.

Auckland a blízké ostrovy

Novozélandská angličtina obsahuje mnoho svébytných slangových slov. Mezi nimi je velmi oblíbený JAFA. Jestlipak víte, co to znamená? Tohle slovo ve spisovné angličtině vůbec neexistuje. V té novozélandské má ale dokonce hned dva významy. První je hovorový název pro malou sušenku s pomerančovou příchutí.

Ten druhý je pak zkratka pro obyvatele Aucklandu (konkrétně Just Another Fucking Aucklander neboli česky slušně řečeno další zpropadený Aucklanďan). Tímto tak trochu hanlivým označením se ale nenechte odradit. Obyvatelé Aucklandu jsou mimořádně milí a město samotné je velmi sympatické. Obyvatel má stejně jako Praha, ale působí, i přes mrakodrapy a slavnou televizní věž Sky Tower, spíš trochu příjemně ospalým dojmem. 

Potom, co se projdete přes slavnou obchodní třídu Queen Street k přístavu, sedněte na trajekt a vyrazte na jeden ze dvou krásných ostrůvků nedaleko Aucklandu. První z nich je Waiheke. Zelený ostrov s nádhernými výhledy působí svými roztomilými kopečky jako slavný Tolkienův Hobitín. Nemusíte platit žádné tučné vstupné, jako v tom filmovém Hobitíně, na místě, kde se Pán Prstenů natáčel, a navíc budete mít možnost se občerstvit v místních vinařstvích. A těch je tu požehnaně. 

Druhým ostrovem, který rozhodně stojí za vidění, je Rangitoto. Na ostrov sopečného původu se dostanete snadno z aucklandského přístavu s jedním přestupem v malebném městečku Devonport. Na Rangitotu rozhodně stojí za to vystoupat přes lávová pole a prales na vrchol ostrova ve výšce 259 metrů nad mořem. Odměnou vám budou nádherné panoramatické výhledy na největší novozélandské město i širý oceán s ostrovy v zálivu Hauraki.

Rotorua

RotoruaRotorua

Pokud se po Severním ostrově vydáte dále jižním směrem, brzy dorazíte do Rotoruy, města ležícího u stejnojmenného jezera. Celá oblast Waiotapu je proslavená geotermální činností. Tisíce let vulkanické aktivity umožnilo vznik úchvatně barevným jezírkům a obrovským gejzírům. Mezi nejslavnější patří Lady Knox s erupcemi dosahujícími výšky až dvaceti metrů.

Čtení na podobné témaRotorua: nenechte se odradit zápachem, navštivte malebné lázně nebo unikátní geotermální parkPřečíst

Waitomo 

Zhruba další dvě hodinky cesty z Rotoruy, mezi městy Hamilton a Waikato, se nachází slavná přírodní oblast Waitomo. Její název pocházející z maorských slov wai (voda) a tomo (jeskyně) hodně napoví. Pod zelenými kopci s největšími stromy jižní polokoule, prehistorickými stromy kauri, se nachází neuvěřitelný jeskynní labyrint. 

Když vám v místních jeskyních zhasne baterka, nemusíte zoufat. Ze stropu svítí kolonie červů. Maorští průvodci vozí na jednu z největších novozélandských atrakcí návštěvníky už od konce devatenáctého století. Stačí se z lodičky podívat na strop a připadáte si jako v pohádce. Uvidíte tisíce modrozelených bodů, které připomínají hvězdy na nočním nebi. Larvy komárů nesvítí jen tak pro parádu, mají hlad. Světlo působí jako návnada na mouchy, můry a další hmyz. 

Národní park Tongariro a Wellington

WellingtonWellington

Své putování po Severním ostrově můžete zakončit, sice ne v největším, zato hlavním městě Wellingtonu. Ještě než se rozhodnete odpočívat na místních plážích a promenádách, neopomeňte se zastavit v nejstarším novozélandském národním parku Tongariro. Sopka Tongariro je jednou z nejaktivnějších sopek na světě.

Jen ve dvacátém století došlo k pětačtyřiceti erupcím. Ne nadarmo si tuhle oblast vybrali filmaři k natáčení některých temnějších částí Pána Prstenů.  Určitě stojí za to prozkoumat i dechberoucí okolí vedlejších sopek Ruapehu a Ngauruhoe, které jsou, jako celý národní park, součástí světového dědictví UNESCO.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/severni-ostrov/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024