Přehrada Hoover Dam: technický zázrak nedaleko Las Vegas

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11751x

Přehrada byla vybudována především proto, aby zkrotila mohutnou řeku Colorado.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Vydáte-li se do Las Vegas, nemůžete si nechat ujít technický zázrak, který leží od města hazardu pouhou hodinu cesty. Gigantická Hooverova přehrada přichystá nezapomenutelný zážitek nejen všem technicky založeným duším a navíc vám také umožní odpočinout si na chvíli od světel lasvegaských neonů.

Betonová přehrada ležící na hranici států Nevada a Arizona je vskutku mohutným vodním dílem a jedním ze zázraků amerického inženýrství 20. století. Její rozměry jsou více než úctyhodné: vysoká je 220 metrů, široká 379 metrů. Byla postavena ze třech a půl milionů kubických metrů betonu a kvůli její stavbě bylo odstraněno osm milionů tun skály.

Jak ovládnout divokou řeku Colorado?

Přehrada byla vybudována především proto, aby zkrotila mohutnou řeku Colorado. Ta totiž během devatenáctého století často způsobovala záplavy a ničila úrodu v hodnotě milionů dolarů. Cílem tedy bylo získat nad tokem řeky kontrolu a také ji využít coby zásobárnu vody a zdroj energie. V roce 1928 podepsal americký prezident Coolidge projekt na výstavbu budoucí přehrady a o tři roky později se stavební dělníci dali do práce.

Vodní dílo neslo původně název „Boulder Dam“, podle kaňonu Boulder, ve kterém měla být přehrada vybudována. Nakonec byla sice postavena v Černém kaňonu, ale jméno jí už zůstalo. Až dvanáct let po dokončení byla přehrada pojmenována na počest 31. prezidenta Spojených států amerických Herberta Hoovera, jednoho z největších podporovatelů její výstavby.

Rozvoj Las Vegas: Hooverova přehrada přivádí nové obyvatele a turisty

Na stavbě pracovalo 21 000 lidí a přehrada se budovala v dobách nezaměstnanosti během hospodářské krize, takže každý si své práce nesmírně považoval. Pro stavební dělníky bylo u přehrady vybudováno městečko Boulder City, ve kterém nejdříve provizorně přespávali v prostých stanech, později pro ně začala vznikat první obydlí.

V tomto městečku platil přísný zákaz hazardních her a alkoholu, ovšem Las Vegas se svými uvolněnými mravy bylo nedaleko. Dělníci tedy v době víkendového volna do lasvegaských heren a náleven často hromadně jezdili a utráceli tu své vydělané peníze. Mimochodem v městečku Boulder City platí zákaz hazardu dodnes.

Stavba přehrady byla dokončena za pouhé čtyři roky, tedy o dva roky dříve, než předpokládal původní plán. Jednalo se o největší přehradu na světě a o nejctižádostivější americký inženýrský projekt od výstavby Panamského kanálu na počátku 20. století.

Slavnostní otevírací ceremonie se konala v září 1935 a zúčastnil se jí také tehdejší americký prezident Franklin Roosevelt, který tehdy hovořil o „zázraku 20. století“ k desetitisícovému davu.

Když bylo přehradní dílo dokončeno, zástupy lidí z celých USA se na tento technický zázrak chtěly přijet podívat. Nedaleké Las Vegas bylo tehdy ještě zapadlým městečkem uprostřed pouště a bravurně se chopilo jedinečné příležitosti. Poskytovalo turistům ubytování, restaurace i možnosti zábavy a turistický ruch v něm začal vzkvétat.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Největší přehrada světa a zásobárna vody pro miliony lidí

Když byla přehrada dobudována, jednalo se o největší přehradu na světě. Dnes už drží prim přehrada Jinping-I-Dam v Číně z roku 2013. Přehrada Hoover Dam je v současnosti druhou největší v USA, po přehradě Oroville Dam v severní Kalifornii.

Hoover Dam zásobuje vodou přes 18 milionů lidí v Nevadě, Arizoně a Kalifornii, pro které také vyrábí elektrickou energii. V provozu je zde sedmnáct generátorů.

Návštěva přehrady a odpočinek u jezera Lake Mead

Přehrada Hoover Dam je z Las Vegas vzdálena necelých 50 km. Pokud máte k dispozici auto, můžete se k ní dostat po silnici č. 93. Je ovšem třeba počítat s tím, že poslední úsek cesty je kvůli serpentinám a strmé silnici pouze pro zkušené řidiče.

V Las Vegas nicméně existuje velké množství cestovních kanceláří a agentur, které nabízejí cenově přijatelné exkurze k přehradě, často spojené s výletem ke Grand Canyonu nebo dalším turisticky atraktivním místům. Vydat se k přehradě můžete třeba také během specializovaných prohlídek na kole či v terénním voze.

U přehrady se nachází návštěvnické centrum, ve kterém se dozvíte podrobnosti o stavbě tohoto mohutného projektu a můžete se zúčastnit také některé z organizovaných prohlídek místní vodní elektrárny.

Za zmínku určitě stojí také přilehlé jezero a nádrž přehrady Lake Mead s ostře modrou hladinou, která kontrastuje s okrově zbarvenou pouští a vyčnívajícími vrcholky hor. Jedná se o největší uměle vytvořený rezervoár v USA s téměř 900 kilometry pobřeží.

Oblast jezera byla v šedesátých letech prohlášena za první Národní rekreační oblast v Americe. Na jeho pobřeží se nachází řada možností ubytování, ať již v hotelech nebo v kempech. V nabídce je také množství vodních aktivit a sportů nebo vyhlídkové plavby. V oblastech jako Boulder Beach, Las Vegas Bay nebo Lake Mead Marina najdete restaurace, přístavy a nabídku různorodých aktivit.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/prehrada-hoover-dam/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024