TOP čtení na dovolenou + inspirace, kam zavítat (s knihou i bez) podle průvodkyně

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 6. 2023 • Přečteno 3363x

Inspirovat se příběhy ze světové literatury je vždy dobrý nápad. A tak se průvodkyně Eva Staňková uvolila sepsat pro vás několik svých osobních tipů.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Čtete rádi? A stalo se vám někdy, že jste při čtení věděli, kudy se hrdina v knize pohybuje, protože to místo znáte? Anebo naopak ve vás popis nějakého místa vyvolal touhu se někam zajet podívat? Tak pojďte mrknout na pár knih, které mě napadly. Nepřijde žádný výčet oddechové literatury, ale nečekejte ani ta největší díla světové literatury. Je to prostě můj náhodný výběr napříč žánry a místy. Třeba si ale každý z vás nějakou inspiraci najde. Pro mě totiž rozhodně inspirací byly. 

1. Noc v Lisabonu

Užijte si mrazivý příběh německého imigranta JosefaUžijte si mrazivý příběh německého imigranta Josefa

První knihou, o které si pamatuju, že ve mně vyvolala touhu se někam zajet podívat a místo prozkoumat, byla Noc v Lisabonu německého spisovatele E. M. Remarqua. A byla to právě ta kniha, na kterou jsem si po příjezdu do Lisabonu vzpomněla.

Mrazivý příběh německého imigranta Josefa a jeho lásky, který Josef vypráví náhodnému cizímu člověku v přístavu v Lisabonu – poslednímu útočišti a centru veškeré naděje na útěk před Hitlerem na Západ. Za to, že si cizinec poslechne jeho příběh, mu Josef nabídne peníze a vízum.

2. Velký Gatsby

Kniha byla zfilmovaná Bazem Luhrmannem s Leonardem DiCapriem v hlavní roliKniha byla zfilmovaná Bazem Luhrmannem s Leonardem DiCapriem v hlavní roli

Další středoškolskou láskou, která ve mně ale přetrvala i dál, je kniha odehrávající se na Long Islandu v New Yorku – Velký Gatsby od F. S. Fitzgeralda. Román o prohibici ve 20. letech, o bohaté smetánce, vztazích mezi nimi. Román o přátelství, lásce, o americkém snu, hledání a prázdnotě. Ten si prostě musíte přečíst!

Pokud byste chtěli k příběhu zkratku, tak se můžete podívat i na film Baza Luhrmanna s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

3. Nesmrtelný Shakespeare

Othello se odehrává v Benátkách i na KypruOthello se odehrává v Benátkách i na Kypru

Že je to největší dramatik všech dob, už dnes asi nikdo nezpochybní, že jsou jeho hry nadčasové, všichni určitě také víme. Ale věděli jste, že nás Shakespearovy hry zavedou do spousty evropských měst? Čtení Shakespearových divadelních her můžeme vřele doporučit v překladech pana profesora Hilského. A teď se teda pojďme mrknout, kam všude nás některá jeho dramata zavedou.

Samozřejmě Romea a Julii a město milenců Veronu snad nemusíme nikomu představovat. Ale jakou hru byste hledali třeba v Benátkách? Dáme si menší nápovědu – lakomý Žid Shylock, lichvář, který půjčuje lidem peníze a třeba za libru masa je půjčí i Antoniovi – Kupci benátskému.

Benátkách a na Kypru se odehrává i další známá Shakespearova hra, příběh o žárlivosti – tragédie Othello.

Díky tomuto románu se přesunete do slunných AthénDíky tomuto románu se přesunete do slunných Athén

Do Athén nás zavede komedie Sen noci svatojánské. Řím navštívíme v Shakespearových historických hrách – např. Antonius a Kleopatra, Julius Caesar.

4. Stín větru

Těšit se můžete na pořádný thrillerTěšit se můžete na pořádný thriller

Temný příběh od španělského spisovatele Carlose Ruize Zafóna, thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu byl vydán ve 45 zemích a stal se bestsellerem. Román Stín větru vás zavede do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih, které je ukryté ve starobylé Barceloně. Sem jednoho dne roku 1945 přivedou desetiletého Daniela, aby si vybral jeden titul, a on si vybere román Juliána Caraxe Stín větru. Osudy Daniela a Juliána se začnou prolínat.

Kniha byla natolik úspěšná, že k Pohřebišti zapomenutých knih se Zafón vrátil i v dalších románech, a to v Andělské hře, Nebeském vězni a Labyrintu duchů.

5. Oliver Twist

Román nás zavede do temných uliček Londýna 19. stoletíRomán nás zavede do temných uliček Londýna 19. století

Oliver Twist anglického spisovatele Charlese Dickense nás zavede do temných uliček Londýna 19. století. Dickens v tomto románu stejně jako v jiných věnuje pozornost složité situaci chudých dětí a vypráví příběh mladého sirotka, který z neutěšených podmínek sirotčince uteče do Londýna, aby raději žil na ulici. Dostane se do spáru zločinecké bandičky a čtenář sleduje peripetie, které ho provázejí dále. Chcete zase zkratku? Tak koukněte na film Romana Polanského z roku 2004. 

A když už jsme tady zmínili temné uličky v 19. století, tak trošku odbočíme na sever a vyrazíme do Edinburghu. Tady vám nenabídneme knihu, ale ty temné, ponuré a úzké uličky! Chcete vědět, co si máte představit? Tak si v Edinburghu zajděte do Mary King’s Close – podzemní labyrint, který dříve sloužil jako obytná čtvrť a dnes vám nabídne možnost prozkoumat, jak zde lidé v minulosti žili a dostanete ty temné, úzké a ponuré uličky.  

6. Dubliňané

Kniha obsahuje 15 povídekKniha obsahuje 15 povídek

Tahle sbírka povídek irského spisovatele píšícího anglicky Jamese Joyce rozhodně není dovolenkové čtení. Není to ani lehké čtení. Najdete zde 15 povídek, které líčí život dublinské střední třídy na počátku 20. století. Některé povídky jsou pouze črty, některé mají alegorický děj, většina z nich má otevřený konec a v sumě se dá říct, že se v nich většinou nic závratného neděje. Dubliňané svou minimalistickou formou patří k vrcholům moderní prózy.

7. Agnes

Román je ideální společník při cestě na IslandRomán je ideální společník při cestě na Island

Román Hannah Kentové Agnes vás zavede do nádherné, ale hlavně drsné islandské přírody na počátku 19. století. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, kterou odsoudili za brutální vraždu svého pána a milence, čeká na popravu na izolované farmě strážníka Jóna Jónssona. Postupně se nám v příběhu vynořuje tragický příběh o touze, zradě. A nic není tak, jak se na počátku zdálo. Na cestu na Island ideální společník!

8. Probudím se na Šibuji

Román vypráví příběh sedmnáctileté JanyRomán vypráví příběh sedmnáctileté Jany

A teď se podíváme trochu do exotiky s českou autorkou Annou Cimou. Její román Probudím se na Šibuji vypráví příběh sedmnáctileté Jany. Když se Jana ocitne ve svém milovaném Tokiu, tak si přeje, aby tam mohla zůstat navždy, a vůbec netuší, jaké nedozírné následky bude její přání mít. Ocitá se uzavřená v magickém kruhu rušné Šibuji. Zatímco mladá Jana bloudí po Šibuji, čtyřiadvacetiletá Jana studuje v Praze japanologii, překládá japonskou povídku a usiluje o stipendium do Tokia.  

Až si knihu přečtete, budete chtít Šibuju zažít! Anebo jste na Šibuji byli? Tak jako já budete mít při čtení určitě před očima skutečné místo, a to je velký bonus!

9. Náš člověk v Havaně

Kniha předkládá mírně ironický pohled na špionážní službyKniha předkládá mírně ironický pohled na špionážní služby

Graham Greene nám v tom románu předkládá mírně ironický pohled na špionážní služby. Hlavním hrdinou je anglický obchodník s vysavači, který žije v Havaně před komunistickou revolucí a nečekaně se stane agentem výzvědní služby. Svou činnost ale vůbec nebere vážně, přijde mu nesmyslná. 

Sám autor označil knihu jako zábavnou. Tak snad se při čtení aspoň trošku pobavíte! Zase máte zkratku a můžete kouknout na skoro dvouhodinový britský film z roku 1959. 

Špionážním románem jsme trochu odlehčili, a tak pojďme mrknout na nějaké detektivky, ty už jsou určitě na cesty ten nejlepší parťák.

10. Na sever aneb Inspirace v detektivkách

Jeden z dílů trilogie spisovatele LarssonaJeden z dílů trilogie spisovatele Larssona

Chcete brouzdat ulicemi Stockholmu a hledat místa z knihy? Tak se pusťte do Larssonova Milénia. Tato trilogie vás na nějakou dobu zaměstná a rozhodně vás vtáhne do potemnělé atmosféry severu. V recenzích se dokonce dočtete, že z přečtení Milénia budete mít noční můry.
Víte, jaký to je potom pocit ležet ve Stockholmu na hotelu a číst Milénium nebo jinou severskou detektivku? Jdete zavřít okno, zatemnit a taky zamknout dveře, co si budeme povídat. 

I tady máte možnou zkratku – třídílnou švédskou televizní sérii, která je klasickou detektivkou, na rozdíl od americké verze, která se snažila zpracovat módní temný thriller.

Ze Stockholmu se přesuneme do Osla. Detektiva Harryho Holea, hlavního hrdinu Nesbøa románů, milovníkům severské krimi určitě nemusíme představovat. Knih v této sérii vyšlo už 13. Můžete číst hezky postupně od první vydávané, najít si doporučení, že se má začít od Červenky, anebo si prostě můžete přečíst jen některou – jako já, četla jsem Sněhuláka a asi bych si ho na cesty do Osla nevzala, abych se pak v ulicích města nemusela bát.

A teď odlehčíme a vrátíme se ke Stockholmu na ostrov Sandhamn, který je součástí Stockholmského souostroví. Ve skutečnosti je Sandhamn hlavním městem na ostrově Sandön (Písečný ostrov), ale nikdo ostrovu jinak než Sandhamn neřekne. Malebný a nádherný maličký ostrůvek zhruba dvě hodiny plavby od Stockholmu se stal středobodem detektivní série švédské právničky a spisovatelky Vivecy Sten. Lehké čtení na cesty zaručuje, že si určitě nenecháte ujet loď pryč z ostrova, protože kdo by chtěl zůstat na ostrově, kde se tam často stávají vraždy!

Hlavní postavou je detektiv Cormoran StrikeHlavní postavou je detektiv Cormoran Strike

A poslední doporučení nás vrátí do Londýna – od skandinávských thrillerů zpět ke klasické detektivce. Detektiv Cormoran Strike je ústřední postavou románů Roberta Galbraitha (pseudonym, pod kterým píše J. K. Rowlingová). V sérii už vyšlo v angličtině šest knih. Na překlad šesté se u nás zatím čeká. 

Cormoran má svou detektivní agenturu na ulici Denmark Street, v samém centru Londýna. Kousíček od nákupní třídy Oxford Street nebo náměstí Leicester Square. Při vyšetřování případů se projedete stanicemi londýnského metra a zavítáte do různých částí města. Nečekejte však žádné krvavé drama. Jsou to klasické roztahané detektivky, na jejichž pozadí napjatě budete sledovat vztah Cormorana a jeho nejdříve asistentky a posléze pracovní partnerky Robin.

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 9 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. června

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. května

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. května

Itálie (Benátsko)

Objevte benátský šarm

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Benátska

Zájezdy do Benátska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. června

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-knihy-na-dovolenou/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024