Utajená místa Londýna II. díl: 10 tajemně krásných lokací, o kterých jste dosud nevěděli

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9603x

Stojí stranou pozornosti a přesto jsou svým způsobem zajímavá a krásná – objevte 10 utajených míst Londýna.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Chcete poznat tajemná Londýnská zákoutí? Vydejte se s námi na prapodivnou cestu 10 utajenými místy Londýna, která vám poodhalí, v čem se skutečně ukrývá kouzlo britského velkoměsta. Pravděpodobně jste o nich dosud neslyšeli, neviděli je na pohlednicích a ani je neznáte z BBC, přesto za vaši návštěvu jistě stojí. Tady jsou!

1. Brixtonský větrný mlýn, Brixton

Větrný mlýn, BrixtonVětrný mlýn, Brixton

Nenechte se zmýlit restaurací, která nese stejné jméno. Brixtonský větrný mlýn je skutečně větrný mlýn, který se nachází uprostřed Blenheimských zahrad. Postaven byl v roce 1816 a fungoval až do roku 1934, kdy rodina Ashby, která jej měla v pronájmu, ukončila podnikání. Od roku 2011 byl po rekonstrukci otevřen veřejnosti.

2. Nahé dámy v York House, Twickenham

Ačkoliv Twickenham je spíš známý díky rugby a řece, York House je jeho skrytým pokladem. O sochách nahých dam v jeho zahradě se ale toho moc neví. Asi mají zobrazovat osm nymf Oceánid z řecké mytologie. Mramorové sochy se sem dostaly pravděpodobně v 19. století z Itálie a má se za to, že původně mohly být součástí nějakého většího celku.

Do York House byly instalovány roku 1906 londýnským prominentem, kterým byl Sir Ratanji Dadabhoy Tata, na jehož večírky chodil i sám král Jiří V.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Kocour Samuela Johnsona, Farringdon

Památník básníka a esejisty Samuela JohnsonaPamátník básníka a esejisty Samuela Johnsona

O kocourovi jménem Hodge se ví jenom to, že to byl domácí mazlíček básníka a esejisty Samuela Johnsona, a že se denně procházel po náměstí Gough Square, kde teď stojí jeho socha. Socha tu stojí od roku 1997 a sahá asi do výšky ramen. „To proto, aby bylo možné pohladit si kocoura,“ sdělil její výtvarník Jon Bickley, který kocoura Hodge vymodeloval po vzoru svého kocoura Thomase Henryho.

Nedaleko sochy stojí dům básníka Samuela Johnsona. Dům byl nedávno zrekonstruován. Gough Square je klidné, tiché místo, ideální pro odpolední sendvič.

4. Ztracená ulice Little Compton, Charing Cross

Little Compton Street byla ulice, která původně spojovala dvě jiné: Starou a novou Compton Street. Je to už dávno, co byla ulice přebudována, ale když se postavíte na křižovatku New Compton Street a Stacey Street a pozorně se podíváte skrze mřížoví, uvidíte staré viktoriánské značení ulic a zdivo.

5. Aldvych neboli Strand Station, Temple

Strand Station, TempleStrand Station, Temple

Tato stanice si zahrála už v mnoha televizních inscenacích a filmech. Postavena byla roku 1907 původně jako úsek linky Picadilly, která sama vznikla sloučením tří dalších linek. Později však byla využita ke kyvadlové dopravě mimo špičku.

V devadesátých letech byla po poruše výtahů uzavřena, takže nyní stanice tvoří uzavřenou podzemní kapsuli, kde se jakoby zastavil čas. Dnes se v ní točí filmy jako např.: Sherlock, V jako Vendeta nebo Mr. Selfridge. Na vlastní pěst se tam není možné dostat, ale Londýnské dopravní muzeum tam občas pořádá prohlídky.

6. Ukrytí vetřelci prostoru

Vetřelci jsou dílem francouzského umělce, který se skrývá pod pseudonymem Invader (Vetřelec) a jsou uschovány na mnoha různých místech Londýna, Hong Kongu a Paříže. Kde se nacházejí ti londýnští vetřelci, se můžete podívat na této mapce.

7. Pelikáni v parku sv. Jakuba

V parku sv. Jakuba můžete obdivovat pelikányV parku sv. Jakuba můžete obdivovat pelikány

I když je park sv. Jakuba velmi dobře známý, jen málokdo ví o jeho kolonii pelikánů. Poprvé se zde objevili roku 1664 jako dar ruského velvyslance. Jejich počty pak ještě doplnili další, které Londýnu darovalo město Praha.

Pelikáni jsou krmeni denně mezi 14 a 14:30 hod. Jsou relativně krotcí a rádi se připojí k vašemu obědu na lavičce.

8. Náhrobky literátů na Bunhill Fields

Bunhill FieldsBunhill Fields

Bunhill Fields (původně Bone Hill Fields) je staré saské pohřebiště, morová jáma a zároveň kostelní dvorek na City Road. Je to místo, kde byli pohřbíváni mnozí nonkonformisté, takže zde mají své náhrobky literáti jako William Blake, Isaac Watts, John Bunyan, George Fox a Daniel Defoe. Nachází se zde také pomník Thomase Hardyho.  

9. Inspirace, která stojí za červenými telefonními budkami – St. Pancras

Toto mauzoleum bylo navrženo architektem Sirem Johnem Soanem, aby se stalo posledním místem odpočinku pro něho i jeho choť. Nachází se v St. Pancras Old Church a má se za to, že o mnoho let později si z něj Sir Giles Gilbert Scott, který býval rovněž správcem Soanova muzea, vzal inspiraci k vytvoření designu dnes už ikonických londýnských červených telefonních budek.

10. Ruina kostela St. Dunstan-in-the-East, London Bridge

Ruiny St. Dunstan-in-the-EastRuiny St. Dunstan-in-the-East

Situován mezi London Bridge a Tower of London, kostel St. Dunstan-in-the-East, byl postaven v roce 1100. Poprvé byl poničen při velkém požáru Londýna v roce 1666. Byl ale opraven a roku 1695 mu byla přidána věž navržená Sirem Christopherem Wrenem. Během druhé světové války ale utrpěl velké škody a jeho ruina slouží od roku 1971 jako veřejná zahrada.

Čtení na podobné témaUtajená místa Londýna: 10 zákoutí, o nichž vědí jen praví Londýňané Přečíst

Zdroj: http://www.buzzfeed.com/americanexpressuk/21-amazing-secret-places-to-find-in-london

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/utajena-mista-londyna-ii-dil-10-lokaci-o-kterych-jste-nevedeli/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024