Vatikán boduje: nejkratší sít železničních tratí na světě je zpřístupněná dychtivým turistům

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5740x

Vůbec poprvé v historii Vatikán z podnětu papeže Františka zpřístupnil veřejnosti nejkratší síť železničních tratí na světě!

Vyberte si z našich 11 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Víte, že...

Vatikánská muzea měří více než 14,5 kilometrů. Říká se, že pokud byste strávili jen minutu obdivováním každého díla, zabere vám prohlídka asi čtyři roky.

Vůbec poprvé v historii Vatikán z podnětu papeže Františka zpřístupnil veřejnosti nejkratší síť železničních tratí na světě. Vlak nyní spojuje největší turistická lákadla Říma se světoznámým papežským letním sídlem obklopeným rozlehlými zahradami – s Castel Gandolfu.

Mnoho lidí ani netuší, jaký poklad se ukrývá za bazilikou svatého Petra ve Vatikánu a současně pod penzionem svaté Marty, v němž papež František žije společně s dalšími kněžími – je to nejkratší síť železničních tratí na světě.

Má celkovou délku 1270,41 metrů a pouze jedinou stanici. Trať vede z Vatikánu na nádraží sv. Petra v Římě. Tunel na konci trati (na území Vatikánu) je slepý a může sloužit jako depo.

V minulosti byla tato trať pro osobní dopravu využívána jen zřídka, pouze při slavnostních a ceremoniálních příležitostech, později po ní bylo dopravováno zboží nutné pro chod tohoto ministátu. Všechny vlaky z Itálie na území Vatikánu tahá malá parní lokomotiva.     

Zatímco ještě donedávna bylo malé nádraží svatého Petra vyhrazeno pouze církevním hodnostářům a oficiálním návštěvám, od počátku letošního září z něj každou sobotu vyjíždí moderní vlak italských státních železnic, do kterého můžete nastoupit i vy. Vlak vás dopraví až k letnímu papežskému sídlu – Castel Gandolfo, z tamního soukromého nádraží vás zaveze do Apoštolského paláce, oficiální rezidence papeže.

Celodenní lístek (40 eur) zahrnuje také volný vstup do Vatikánských muzeí, do Sixtinské kaple, i do nádherných Vatikánských zahrad, které již od třináctého století slouží jako místo klidu a meditace pro papeže.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vatikan-boduje-nejkratsi-sit-zeleznicnich-trati-na-svete-je-zpristupnena-turistum/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024