TOP 10 vtipných názvů londýnských budov: Okurka, Holicí strojek… A co napadne vás?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 6. 2020 • Přečteno 6165x

To si takhle jdete po Londýně a potkáte Konzervu šunky. Jdete dál a tam Lupínek – bramborový lupínek. Zvednete hlavu a tam Okurka. Cože?

16 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – LondýnZobrazit zájezdy

Víte, že…

Mrakodrap – anglicky Skyscraper – v překladu znamená, že budova škrábe nebe? Sky je nebe, scraper je škrabka, scrape znamená škrábat. 

Londýn – hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. A také hlavní město přezdívek. Jak to? Takže… The Tube neboli Roura je třeba přezdívka pro londýnské metro, které, jak známo, umí být pěkně zapeklité. My se v něm ale neztratíme. Míříme totiž výš – nad zem, kde stojí Okurka (ha ha, a to přitom nemá nožičky) a kousek od ní Struhadlo a taky Vajíčko… Anebo je libo raději bramborový lupínek? 

Nejdeme plánovat zdravý ani nezdravý jídelníček. Jdeme omrknout některé moderní budovy, které byly v Londýně postaveny. Londýn je totiž moderní metropole, kde jsou zajímavé moderní budovy vítány. Dost často stojí hned vedle historických budov a město je tak plné krásných kontrastů, je živoucí a neustále se vyvíjí. Takže co platí dnes, zítra už platit nemusí. 

1. Okurka 

OkurkaOkurka

Je to zelené. Je to zelenina a sklízí se v létě. Je výborná na osvěžení, ale na záhonku je jí moc, takže se zavařuje. Nakládá se do láku. A pak se jí třeba k řízku. Co to je? Okurka nakládačka, anglicky The Gherkin

Oficiální název budovy to sice není, ale nikdo jí neřekne jinak, protože okurku svým tvarem připomíná. Jde o nejpopulárnější z londýnských mrakodrapů, který stojí ve finanční čtvrti City

2. Střep 

StřepStřep

Střep neboli The Shard je nejvyšší budovou Velké Británie i celé Evropské unie. Je vysoký 310 m a má 72 pater. Někdo říká, že vypadá pořád rozestavěně a nedokončeně – tak působí právě část na jeho vrcholu, která připomíná střep a dala budově jméno. 

Někdo ovšem mrakodrapu říká i jinak. Tak schválně, hádanka: je to předmět, používá se v kuchyni, často stojí na stole, s tím, co má uvnitř, by se to nemělo moc přehánět, je to sestra cukřenky… Už jste doma? Je to slánka (salt cellar). 

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Vysílačka 

VysílačkaVysílačka

Víte, jak se anglicky řekne vysílačka? Docela vtipně: Walkie-Talkie. A právě tak se přezdívá 160 m vysokému londýnskému mrakodrapu, dostavěnému v roce 2014, který vysílačku svým tvarem připomíná

Budova je skoro celá prosklená. A má tvar, který hodně odráží sluneční paprsky, a ty proto dopadají do okolních londýnských ulic tak ostře, až to bolí, ničí auta anebo dokáže usmažit volské oko na pánvičce. Sice došlo k úpravám, ale buďte raději opatrní. 

4. Motorkářská helma 

Motorkářská helma Motorkářská helma

Když jsme u těch vajíček, Vajíčko (Egg) se někdy přezdívá londýnské radnici, kde sídlí starosta města. Prosklená zakulacená budova byla postavena na břehu řeky Temže, na dohled od slavného mostu Tower Bridge

Tohle vajíčko je ale takové zploštělé a znetvořené. Takže vymyslíte i jinou přezdívku? Fantazii se meze nekladou. Hledáte-li inspiraci, tak v Londýně se ujalo třeba Cibule (Onion), Hlemýžď (Snail), Motorkářská helma (Motorcycle helmet)... Co vy na to? 

5. Struhadlo 

StruhadloStruhadlo

Struhadlo na sýr (The Cheesegrater) se v Londýně přezdívá 255 m vysokému mrakodrapu trojúhelníkového tvaru, který se tyčí ve finanční čtvrti City hned vedle slavné Okurky. V této čtvrti mají své sídlo banky, pojišťovny a další podobné instituce. 

Uvnitř Struhadla jsou kanceláře, obchody, restaurace i vyhlídka. A kdybyste se ptali po oficiálním názvu Struhadla, je to: 122 Leadenhall Street Tower. Struhadlo zní lépe, že? 

6. Konzerva šunky 

Konzerva šunky Konzerva šunky

Pražská šunka se dá koupit čerstvá anebo v konzervě zvláštního tvaru. V Anglii podobné konzervy používají o poznání víc, a tak není divu, že mnoha lidem právě tuto konzervu připomíná kancelářská budova, která si tak vysloužila přezdívku Konzerva šunky (Can of Ham). 

Stojí poblíž Okurky a Struhadla, takže vlastně krásně doplňuje „hladové panorama“ anebo taky „piknikový stůl“ Londýna, jak se finanční čtvrti City někdy říká. Také se mu říká „okurkové město“. A když zapojíte fantazii, určitě byste sami vymysleli i spoustu dalších přezdívek. Tak směle do toho. 

7. Lupínek 

Lupínek Lupínek

Dali byste si brambůrky? Hmm… A co takové bramborové lupínky Pringles? To jsou ty, jak se prodávají v menší nebo větší tubě, jeden lupínek narovnaný na druhém, takže jsou vlastně všechny stejně velké a stejně zahnuté. 

A právě takový prohnutý tvar má v Londýně olympijský velodrom, tedy speciální sportovní stadion s oválnou dráhou, na které se trénuje a soutěží v dráhové cyklistice. Prostě se jezdí na kole. Říká se mu Pringle – Lupínek. Myslíte, že se cyklisti před závodem taky posilňují bramborovými lupínky? 

8. Holicí strojek 

Holicí strojekHolicí strojek

A teď trochu elektroniky. V Londýně totiž stojí i obří Holicí strojek (The Electric Razor) a je to jedna z nejvyšších rezidenčních budov ve městě. Uvnitř se nachází více než 400 bytů. Myslíte, že se všichni obyvatelé znají a zdraví na schodech anebo ve výtahu? Tím výtahem je to určitě do vrchních pater pohodlnější. Jak dlouho by to asi pěšky trvalo až do posledního 43. patra? 

Mrakodrap se pyšní ještě jedním unikátem: jsou do něj elegantně zabudovány turbíny větrné elektrárny. Sice nevyrobí všechnu energii, kterou dům spotřebuje, ale aspoň něco. 

9. Nenápadný bombardér 

Nenápadný bombardérNenápadný bombardér

Přezdívku Nenápadný bombardér (The Stealth Bomber) si vysloužila budova v centru města, která vlastně zase tak nenápadná není, protože je obrovská. Aby ale svou nápaditostí nezastínila okolní budovy a jejich význam, byla na stavbu použita nenápadná šedá barva. Tak proto ten název. 

I bombardér neboli bombardovací letoun musí být nenápadný, aby mohl shazovat bomby a ničit pozemní cíle. Londýnský Nenápadný bombardér má naštěstí úplně jiný význam: jde o obchodní centrum. A stojí hned vedle katedrály sv. Pavla, druhé největší katedrály na světě. 

10. Tulipán 

TulipánTulipán

A nakonec pojďme na rozkvetlou louku, i když zatím není jisté, že na ní květiny pokvetou. V Londýně by měl vzniknout více než 300 m vysoký štíhlý mrakodrap, nahoře mírně rozšířený, který svým tvarem bude připomínat poupě tulipánu.

I když by byl mrakodrap postavený, poupě nevykvete – logicky, bude ze skla a oceli. V tuto chvíli ale není ani jisté, zda bude ve čtvrti City Tulipán (Tulip) vůbec zasazen. Starosta už návrh jednou smetl ze stolu, o dalším osudu by se mělo jednat v polovině roku 2020.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Londýn pro rodiče a děti

Tajemství Londýna živě

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vtipne-nazvy-londynskych-budov/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024