Londýnská radnice: originální „vajíčko“

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11747x

Londýnská radnice, které se přezdívá Vajíčko, se nachází v části Southwark a je sídlem starosty Borise Johnsona.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Uvnitř budovy je překrásné 500 m dlouhé točité schodiště? To si ale mohou běžní návštěvníci prohlédnout pouze párkrát do roka, když je radnice zpřístupněna veřejnosti.

Budovu londýnské radnice není možné přehlédnout. Pro svůj nezvyklý tvar dostala celou řadu přezdívek, od motorkářské helmy, přes cibuli, po vajíčko, které se ujalo nejvíce. Originální stavba se nachází na břehu řeky Temže, jen pár desítek metrů od mostu Tower Bridge v oblasti Southwark.

Původní budova

Původní budova londýnské radnicePůvodní budova londýnské radnice

Slavnostní otevření radnice proběhlo v červenci roku 2002, kdy se do jejích prostor přesunuli městští úředníci včetně starosty, a to z budovy staré radnice na opačném břehu řeky. Původní budova, nacházející se u Londýnského Oka, nyní slouží jako hotel a akvárium, které se pyšní nejrozmanitějšími podmořskými organismy.

Autorem návrhu nové radnice je slavný londýnský architekt Norman Foster, který rovněž navrhoval oblíbenou „Okurku“, most Millenium Bridge nebo další budovy po celém světě. Tvůrce je známý nejen díky netradičním tvarům a designu, ale taky pro své energeticky úsporné a ekologicky ohleduplné stavby. Skleněné tabule, ze kterých se skládá většina konstrukce, slouží nejen k úspoře světelné energie, ale také symbolizují transparentnost důležitých jednání o chodu města, která se na radnici konají.

Kanceláře

Londýnská radnice - uvnitř se nachází mimo jiné i kancelář starosty Londýnská radnice - uvnitř se nachází mimo jiné i kancelář starosty

Uvnitř se nacházejí kanceláře příslušníků správní organizace Velkého Londýna, tzv. Greater London Authority, včetně sídla nejvyššího představitele města, starosty Borise Johnsona. Boris Johnson, člen Konzervativní strany a odpůrce Evropské unie, byl zvolen do čela města již dvakrát, a to v roce 2008 a 2012.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Procházka v okolí

Po jižním břehu řeky je hezká procházkaPo jižním břehu řeky je hezká procházka

Chcete-li si udělat příjemnou procházku kolem radnice, uvidíte mnoho zajímavého. V blízkosti se nachází most Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny, pevnost Tower of London, která je hned naproti přes řeku v části City. Oblast Southwark, do které radnice patří, se pyšní divadlem The Globe, křižníkem HMS Belfast, galerií Tate Modern nebo mrakodrapem Shard.

Pokud pojedete metrem, nejbližšími zastávkami jsou London Bridge nebo Tower Hill. Ovšem nejlepší způsob, jak se sem dostat, je plavba lodí z některého z londýnských mol. Při té si budete moci prohlédnout úžasné budovy přímo z řeky, odkud je nejlepší výhled.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londynska-radnice/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024