The Shard: střípek v centru Londýna s nejlepším výhledem

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17818x

The Shard (střep) je moderní budova, která se nachází v centru Londýna.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Londýn je bezesporu jedna z nejnavštěvovanějších metropolí Evropy. Při procházce uličkami Londýna vám ani nepřijde, jak je hlavní město Velké Británie obrovské. Pojďme se na metropoli podívat z ptačí perspektivy a navštivte výškovou moderní budovu Shard, která se nachází na stanici metra London Bridge.

The Shard (střep) je moderní budova, která se nachází v centru Londýna. Původní projekt měl v plánu postavit budovu 400 metrů vysokou. Celých devět měsíců trvalo povolení s výstavbou moderní budovy. Stavba byla dokončena v roce 2012. Nakonec bylo povoleno postavit budovu „pouze“ 310 metrů vysokou.

Čtení na podobné témaShard of Glass: Jak se dostat do nejvyšší budovy Londýna?Přečíst

Tvůrce budovy

Architektem budovy se stal velice známý autor Centre Pompidou v Paříži či Postdamer Platz v Berlíně Renzo Piano z Itálie. Renzo se nechal inspirovat starými fotografiemi Londýna a uchvátili ho malby a fotografie stožárů a lodí. Tyto motivy se pak staly předlohou k vytvoření díla, které můžeme dneska obdivovat v plné kráse.

Trvalo 3 roky, než se budova dostavěla. Pracovalo na ní přes 1450 lidí 60 různých národností světa. V zemi je zapuštěno 120 pilířů (54 metrů pod zemí) a každý tento pilíř musí nést váhu 2800 tun. Oficiálně je budova vysoká 309,6 metrů. Shard disponuje 44 výtahy pro přesun osob do nejvyšších pater. V nejvyšším 72. patře (244 metrů) se nachází vyhlídka pro turisty (vstupné cca 30 liber).

Složení

Shard zdobí 11 000 jednotlivých skel, elektrické rozvody jsou dohromady dlouhé 320 km, což je vzdálenost z Londýna do Paříže a trubky jsou neuvěřitelně 60 km dlouhé. Pokud je krásné počasí tak můžete vidět až 55 km daleko ze všech stran.

Zatímco v roce 1098 byla nejvyšší budovou Bílá věž v Tower of London s 27 metry, do dnešní nejvyšší budovy Velké Británie by se vešla téměř dvanáctkrát.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/the-shard/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024