Herrenchiemsee: okázalý zámek nazývaný „Bavorské Versailles“

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 7. 2017 • Přečteno 9231x

Herrenchiemsee je jedním z nejokázalejších zámků krále Ludvíka II. Bavorského, postavený v srdci ostrova Herreninsel na jezeře Chiemsee. V jeho přepychových interiérech se budete cítit jako v pohádce.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Prohlídka královských paláců s průvodcem trvá přibližně půl hodiny a je v němčině nebo v angličtině. Větší skupinky mohou po domluvě slyšet i češtinu.

Herrenchiemsee, to je okázalost sama. Zámek, který si nechal postavit král Ludvík II. podle vzoru francouzského Versailles patří k nejpompéznějším bavorským zámkům a je patrné, že jeho výstavba probíhala v souladu s přesvědčením, že čím více zlatého zdobení, tím lépe. Pro jeho umístění si Ludvík II. nemohl vybrat lepší místo než průzračně čistou vodou omývaný „Mužský ostrov“ Herreninsel na bavorském jezeře Chiemsee.

Okázalé zámky Ludvíka II. k Bavorsku neodmyslitelně patří. Poslední a nejokázalejší z nich je Herrenchiemsee, kterému se někdy přezdívá „Bavorské Versailles“. Ludvíkovým snem bylo vybudovat honosný královský palác na místě skromné lovecké chaty, kterou na ostrově postavil jeho otec. A protože přípravu není radno podceňovat, architekt Georg Dollmann králi během pěti let předložil hned třináct návrhů. Podle posledního z nich se v roce 1878 začalo stavět.

Versailles a francouzský král Ludvík XIV. jako vzor

V přepychových zámeckých interiérech je zakázáno focení V přepychových zámeckých interiérech je zakázáno focení

I když z původních plánů, podle kterých měl Herrenchiemsee vzor Versailles svou okázalostí překonat, částečně sešlo, sídlo Ludvíka II. se pyšní například blyštivým zrcadlovým sálem, který je o deset metrů delší než jeho francouzská inspirace. Zlatem vyzdobené jsou i královské apartmány, ložnice s postelí s baldachýnem, rokokově vyzdobený porcelánový kabinet i další komnaty. Vnitřní vstupní schodiště je jedním slovem impozantní. A protože král Ludvík II. francouzského Krále Slunce Ludvíka XIV. zbožňoval, uvidíte v zámku jeho podobiznu i typický motiv fleur de lys téměř na každém kroku.

Na rozdíl od francouzského Versailles mohou návštěvníci v Herrenchiemsee obdivovat i původní vybavení. Umělci, pocházející většinou z nedalekého Mnichova, se – na rozdíl od exteriérů – při zařizování interiérů neřídili žádným vzorem a dostali volnou ruku, takže vše jsou originální nápady. Většina zámecké výzdoby je novorokoková a novobarokní.

Muzeum mapující Ludvíkův život

Do přízemí královského paláce bylo umístěno muzeum, které se otevřelo návštěvníkům v roce 1987. Dokumentuje životní příběh Ludvíka II. od jeho narození až do tragické smrti. K vidění jsou historické fotografie, originální oděvy i další tematické exponáty. Tragické okolnosti konce králova života zapříčinily to, že sám Ludvík II. Herrenchiemsee navštívil jen jednou. Navíc v roce 1886, kdy zemřel, nebyl zámek ještě zcela dokončen. Úplného dokončení podle původních plánů se tedy nedočkal. 

Procházka po okolí

K zámku na ostrově Herreninsel se dostanete lodí K zámku na ostrově Herreninsel se dostanete lodí

Součástí královského paláce je rozlehlá upravená zahrada plná fontán a záhonů. Dříve hosté k zámku přicházeli po majestátní „avenue“ směrem od východu, dnešní návštěvníci k zámku nejčastěji míří od severu, po pěšince vedoucí k přístavnímu molu. Cesta trvá přibližně 20 minut.

Zámek se nachází přímo ve středu ostrova Herreninsel, jehož rozloha je přibližně 2,5 km2. Procházka po ostrovních cestičkách vás zavede mimo jiné k někdejším hospodářským stavením, ke kapličce i k vyhlídkovým místům, odkud si užijete romantický pohled do okolních vod. Ihned vedle přístavního mola se kromě návštěvnického centra nachází někdejší benediktinský a později augustiniánský mužský klášter, podle kterého byl ostrov a následně i zámek pojmenován.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/herrenchiemsee/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024