Chiemsee: „Bavorské moře“ v centru nádherného prázdninového regionu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 7. 2017 • Přečteno 20815x

Jezeru Chiemsee se přezdívá „Bavorské moře“. Proč tomu tak je a jaká lákadla tu na návštěvníky čekají? Čtěte.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

K Chiemsee se můžete vydat i v době adventu. Kouzelné trhy se konají přímo na ostrově Fraueninsel i v Prienu.

Víte, kde se nachází „Bavorské moře? V pohádkové krajině regionu Chiemgau. Průzračně čistá voda jezera hází krásné odlesky, v povzdálí se tyčí alpské vrcholky, romantiku umocňuje klid a pohoda. Chiemgau je prázdninový region oblíbený pro krásnou různorodou přírodu a nesčetné možnosti provozování outdoorových aktivit. Jezero Chiemsee je jeho největší chloubou.

Hladina jezera Chiemsee zabírá plochu téměř 80 km2 – je jedním z největších bavorských jezer a zároveň je to jeden z důvodů, proč se mu přezdívá „Bavorské moře“. Podél jezera vede cyklostezka dlouhá asi 70 km. Aktuální maximální hloubka jezera je 73,4 m, ovšem jeho dno se zanáší a předpokládá se, že za několik tisíc let zanikne úplně.

Nánosy má na svědomí zejména řeka Tirolen Achen, hlavní přítok jezera. Její delta spolu s okolními bažinami je přísně chráněnou oblastí – je totiž ptačím rájem. Ostatně i jezero samotné je plné pstruhů, štik a dalších ryb a návštěvníci si na nich mohou pochutnat v místních restauracích a stáncích.

Herreninsel – Mužský ostrov

Zámek Herrenchiemsee je obklopen zahradamiZámek Herrenchiemsee je obklopen zahradami

Přímo na jezeře leží dva ostrovy. Ten větší z nich – Herreninsel neboli Mužský ostrov – má rozlohu necelého 2,5 km2 a byl pojmenován podle mužského benediktinského kláštera, jehož zakladatelem byl bavorský vévoda Tassilo III. Klášter byl založen ve druhé polovině 8. století, a je jedním z nejstarších klášterů v Bavorsku. Benediktiny po čase vystřídali augustiniáni, a když byl posléze klášter zrušen, sloužil nějakou dobu i jako pivovar.

Hlavním lákadlem ostrova je okázalý zámek Ludvíka II., Herrenchiemsee, obklopený nádhernými zahradami. Král ho nechal postavit s ambiciózním plánem – jeho útočiště mělo svým rozsahem a okázalostí překonat francouzský zámek Versailles, kterým se zároveň výstavba inspirovala. I přes to, že z původních představ částečně sešlo, je Herrenchiemsee jedním z nejpůsobivějších zámků nejen v Bavorsku.

Fraueninsel – Ženský ostrov

Malému ostrovu Fraueninsel dominuje ženský klášterMalému ostrovu Fraueninsel dominuje ženský klášter

Menší a mnohem hustěji osídlený je idylický Fraueninsel neboli Ženský ostrov. Pokud si odmyslíme turisty, patří tento ostrov zejména jeptiškám.  Ženský klášter Frauenworth, který zabírá velkou část ostrova, je funkční od 2. poloviny 18. století, kdy ho tu – stejně jako mužský klášter na sousedním ostrově – nechal založit Tassilo III. Chlubí se bílou samostatně stojící zvonicí, která je nepřehlédnutelná a dominuje celému ostrůvku.

Veřejnosti je přístupný klášterní kostel a také obchod, který tu jeptišky provozují. Dají se v něm pořídit nejrůznější suvenýry a také poklady z místní produkce, jako jsou alkoholické likéry, bylinné bonbony, víno či přírodní kosmetika.

Lodní doprava i nostalgická železnice

Na Chiemsee funguje lodní doprava už od roku 1845Na Chiemsee funguje lodní doprava už od roku 1845

Mezi ostrůvky a přístavními městy na pobřeží jezera je zajištěna lodní doprava. První loď se po zdejších vodách projela roku 1845, ovšem nebyla moc úspěšná a konstruktéři ji museli několikrát opravovat. Původní konstruktérskou firmu tedy vystřídala rodinná firma Feβler, která se o lodní provoz na jezeře stará dodnes.

Stejná firma také postavila úzkokolejnou železnici ve městě Prien, po níž se návštěvníci mohou dodnes příjemně přiblížit od přístavu až k vlakovému nádraží. Po dráze se v minulosti přepravovali cestující i zboží. Velký úspěch zažívala v dobách, kdy ji využívali významní hosté přijíždějící do královského paláce na ostrově Herreninsel. Svezl se tu například vévoda z Modeny, arcivévodkyně Valerie Rakouská i perský šáh.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chiemsee/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024