Marsala: od přístavu k městu, od města k věhlasnému vínu, od vína k barvě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12707x

Marsala je sicilské město ležící ve vinařském kraji, kde se zrodilo stejnojmenné věhlasné dezertní víno.

15 zájezdů na téma: Za vínem Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Barva marsala se pro svět módy stala podle amerického institutu Pantone Colore Institute barvou roku 2015? Stejně jako silné víno, které dalo barvě jméno, v sobě tento odstín podle expertů obsahuje teplo a bohatost sytého jídla plného chutí. 

Město Marsala je považováno za hlavní centrum produkce vína v západní části Sicílie. Na svazích mírně se svažujících směrem k moři se místním odrůdám velmi daří. Sicílie vůbec k pěstování vína nabízí výborné podmínky, svědčí o tom i fakt, že právě z tohoto ostrova pochází zhruba 14 % celkové italské produkce vína a trend je vzestupný. Místním vinařům se daří zavádět nové trendy a v tom nejlepším slova smyslu propojovat tradiční postupy s těmi moderními.

Vinařství má na Sicílii prastarou tradici a není se čemu divit – ostrov poskytuje pro pěstování vinné révy výborné podmínky. Slunce tu svítí takřka celoročně, srážek je minimum a poloha vinohradů ve vyšších nadmořských výškách je pro vinnou révu ideální.

Víno Marsala a kapitán Nelson 

V sicilské půdě bohaté na minerály ze zkamenělé lávy se daří hlavně červeným odrůdám. Červené je i speciální dezertní víno pocházející z Marsaly a nesoucí stejnojmenný název, Marsala, které si v ničem nezadá s portským. Toto víno si připsalo i svůj podíl na úspěchu britské flotily v bitvě u Trafalgaru v roce 1805, protože to patrně byla právě Marsala, kterou před bitvou admirál Nelson popíjel (a namáčel si v ní prsty, kterými potom mohl rychleji listovat v mapách a dokumentech).

Čtení na podobné témaPrůvodce italskými víny: Jak poznat kvalitu a co musíte ochutnat? Přečíst

Pro britskou středomořskou flotilu admirál Nelson poprvé Marsalu objednal v roce 1800 se slovy, že „toto víno je hodno stolu každého gentlemana“. Víno tak nahradilo na lodích tradiční rum. Popularitu Marsaly v Británii vítězná bitva značně zvýšila, víno získalo označení „Marsala Victory Wine“ a kdo ho nepil, jako by nectil britskou korunu.

A jak se vlastně sicilská Marsala do Anglie dostala? Zásluhou obchodníka Johna Woodhouse, který chtěl milovníkům portského ve své domovině nabídnout jinou alternativu. Zvolil Marsalu, víno, do kterého se během kvašení přidává čistý vinný destilát, čímž se proces kvašení zastaví a víno si zachová aromatické látky z vinného moštu. Díky tomu se nejen zvyšuje jeho lahodnost, ale také trvanlivost, velmi důležitá při tehdy dlouhých obchodních námořních cestách.

Od Alláha k Marsale, od vína k barvě 

Marsala se vyznačuje zemitě rudým odstínem a silnou alkoholovou chutí. Zraje minimálně rok, a ač z její největší slávy sešlo již na začátku 20. století, na kvalitě to Marsale neubralo. O věhlasu zdejšího vína svědčí i fakt, že temně rudá barva, s odlesky až do hněda, se v mnoha jazycích právě jako marsala označuje.

Město Marsala, které vínu (a později i barvě) dalo jméno, zase za své jméno vděčí Arabům, kteří se v 8. století ujali vzkříšení města po jeho předcházejícím černém období. K obchodování využívali zdejší přístav a město po svém pojmenovali Mars-a-Allah, Přístav Alláha.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Národní hrdina Garribaldi a Marsala

V květnu 1860 to byl právě tento přístav v Marsale, kde se spolu se svou Výpravou Tisíce vylodil Garibaldi, italský patriot a národní hrdina, který právě ze Sicílie zahájil vítězné tažení, vedoucí ke sjednocení Itálie.

Procházka rušným městem 

Centrem živého města je náměstí Piazza della Repubblica, která je jakýmsi „výstavním salonem“ města. Stojí na něm i hlavní městský dóm, zasvěcený sv. Tomáši z Cartenbury. Byl vybudován v 18. století na zbytcích normanské baziliky. Nad raně křesťanským kostelem z 5. století byl zase postaven současný kostel zasvěcený sv. Janu (San Giovanni Battista) z roku 1555.

Město se pyšní i mnoha dalšími kostely, převážně barokními paláci, divadly, středověkým hradem Castello di Marsala, takřka nedotčenými hradbami z 16. století a několika muzei. Za návštěvu stojí například Museo degli Arazzi, vystavující vlámské gobelíny z 16. století, nebo Enomuseum – muzeum vinařství.

Kopcovitá krajina kolem Marsaly, kde se vinice střídají s olivovníkovými háji a citrusovými sady, je velmi působivá. Víno přitom není jediným přírodním bohatstvím, kterým se Marsala může pyšnit. Na sever od města v délce přibližně 30 km až do Trapani vede tzv. Solná cesta, podél níž jsou k vidění hromady sněhobílé soli, která se tu dodnes získává odpařováním z mořské vody.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Zájezdy za vínem

Jako sommeliéři

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů na téma: Za vínem

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marsala/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024