Caltagirone: město keramiky s prastarou tradicí a nejnovějšími trendy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 9782x

Sicilské Caltagirone je městem keramiky, jeho skvostem je velmi dlouhé schodiště zdobené barevnými majolikovými kachličkami.

Vyberte si z našich zájezdů na SicíliiZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Schodiště v Caltagirone se řadí k nejhezčím schodištím na světě? V roce 2004 bylo například experty zařazeno na 8. příčku nejhezčích schodišť v Evropě, na 2. místo v rámci Itálie.

Caltagirone je město keramiky. Majolikové tu mají dokonce i nekonečné schodiště, spojující spodní část města s kostelem Santa Maria al Monte. Ve městě lze navštívit muzeum keramiky či některou z místních keramických dílen.

Sicilské umění silně ovlivnil arabský styl – a není se čemu divit, od severní Afriky dělí Sicílii pouhých 140 km. Místní keramiku zdobí převážně sytě modré barvy, delikátní odstíny žluté a tu a tam brilantně červený detail.

Prastará tradice i aktuální trendy 

Ve městě Caltagirone má produkce keramických, majolikových i terakotových výrobků velmi starou tradici. Na samém počátku ji silně ovlivnili Arabové, po nich později také Katalánci. Místní výrobci se při práci dodnes drží starých osvědčených postupů, v tom nejlepším slova smyslu ovšem obohacených o nové trendy v tomto řemesle.

Produkce keramiky je tu v plné vitalitě a všude ve městě je patrné, že s životem místních obyvatel je neodmyslitelně spojena. Zdobí městské ulice i uzounké uličky, balustrády, lidé tu mají na ulicích vystavené keramické vázy, jejich domy zkrášlují různé keramické ozdobné destičky, dokonce i turistické ukazatele pocházejí z místní keramické produkce.

Ovšem nebojte se, že by tu keramiky bylo až příliš – v Caltagirone se zamýšlejí i nad kvantitativními standardy

Keramické suvenýry: Co si odvézt? 

Turisté si odsud mohou na památku odvézt různé keramické ozdoby, vázičky, nádobí a další suvenýry. Tradiční jsou keramická sluníčka (či sluníčka namalovaná například na talířích), která se pak na své majitele po návratu ze Sicílie po celý rok doma smějí. Všechno je pečlivá ruční práce a na kýč tu takřka nenarazíte. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Jedinečné „schody do nebe“

Skutečným skvostem města je široké a takřka nekonečné elegantní schodiště La Scala di Santa Maria del Monte, vedoucí ke stejnojmennému kostelu (Santa Maria del Monte). Překonává výškový rozdíl 45 metrů, jeho délka činí přibližně 130 metrů a široké je 8,4 metrů. Každý ze 142 schodů je od poloviny 20. století vyzdoben barevnými majolikovými kachličkami.

Na jaře (každoročně od března do června) navíc schodiště zdobí květiny. Tisíce rostlinek v květináčích je rozmístěno na jednotlivých schodech tak, že z dálky vytvářejí překrásné obrazce. V době svátků zase bývá schodiště dekorativně osvětleno. Pohled na něj je při těchto příležitostech skutečně jedinečný!

Samotné schodiště je ovšem o několik staletí starší než jeho majoliková výzdoba – pochází již z roku 1606 a mělo spojovat dolní staré město s nově vybudovaným městem na kopci. Bez schodišť by se totiž Caltagirone jen stěží obešlo. Město bylo vystavěno na kopci, a tak tu na delší či kratší, širší či užší schodiště narazíte takřka za každým rohem.

Muzeum keramiky

Za návštěvu rozhodně stojí místní muzeum keramiky (Museo regionale della Ceramica di Caltagirone). Mapuje výrobu keramiky na Sicílii od prvopočátků do dnešních dob. Muzeum bylo založeno v roce 1965, sídlí v městském parku Villa Comunale a vystavuje kolem 2 500 exponátů.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma + FLORENCIE
16. – 20. 11. 2023

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Itálie (Sicílie)

Antická královna Itálie

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Sicílii

Zájezdy na Sicílii

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/caltagirone/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023