Palermo: majestátná oprýskaná elegance a vůně pouličních pochoutek

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38554x

Palermo je rušným městem plným protikladů, majestátních budov a dopravní anarchie.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Palermské pouliční občerstvení je součástí národního dědictví? Z pestré nabídky ochutnejte třeba smažené arancini, grilované chobotnice či jiné pochoutky. Často se servírují do tzv. vastedda – housek posypaných sezamovým semínkem.  

Ocitnout se v Palermu je tak trochu jako ocitnout se v jiném světě. Na ulicích panuje hluk a chaos, který tu vytváří jedinečný soundtrack k nezapomenutelným pohledům na místní paláce a kostely. V tomto kosmopolitním městě si dost možná budete připadat jako někde v orientu nebo v arabském světě.

Možná budete ohromeni majestátností zdejších paláců, anebo naopak zaskočeni jistou zanedbaností města, jeho oprýskanými domy či všeobecnou dopravní anarchií, která v Palermu vládne. Ať tak či onak, všechny tyto aspekty se mísí s pozoruhodnou harmonií a činí z Palerma, města kontrastů, velmi osobité a přitažlivé místo.

Už samotná poloha Palerma je velmi podmanivá. Město leží takřka v srdci údolí s romantickým názvem Conca d’Oro – Zlatá mušle, obklopené pahorky a mořem. Tuto polohu si před více než 3 000 lety vybrali k založení obchodního překladiště staří Féničané a Řekové tu později vybudovali přístav Panormus (doslova všechny přístavy, jehož název se odráží i v současném názvu hlavního města Sicílie).

Nejvýznamnější politické a kulturní středisko Středomoří 

PalermoPalermo

Později město ovládli Arabové a po nich Normané, za jejichž éry Palermo zažilo období svého největšího rozkvětu a všichni původní obyvatelé – Arabové, Byzantinci i Židé – tu žili ve vzájemné toleranci. Kosmopolitní atmosféra je i v současném velmi živém Palermu cítit takřka na každém kroku.

Za vlády normanských panovníků bylo Palermo jedním z nejkrásnějších rezidenčních měst v Evropě. Jejich honosný středověký dvůr sídlil na nejvyšším místě starého města v Královském paláci (Palazzo Reale), původně arabském hradu z 9. století. Památky pocházející z období jejich nástupců z rodu Hauteville a zejména Fridricha II. z rodu Hohenštaufů patří k tomu nejlepšímu, co lze v Palermu vidět. Bylo to právě za vlády římského císaře Fridricha II., který vydal Zlatou bulu sicilskou, kdy Palermo patřilo k nejvýznamnějším politickým a kulturním střediskům celého Středomoří.

Památky v historickém centru 

Královský palácKrálovský palác

Historické centrum Palerma je fascinující, ač značně zpustlé. Zatímco v přízemích zdejších budov jsou nejrůznější krámky, jejich horní patra jsou často obehnaná lešením či sítí, aby zdivo nepadalo na ulici. Nic to ovšem nemění na faktu, že historické jádro Palerma je jedním z největších historických center v Evropě. A není se čemu divit, vždyť ve středověku tu žilo až 250 000 obyvatel.  

Symbolem moci ve městě je někdejší Královský palác (Palazzo Reale). Jeho nejvyšší raně gotické pisánské věže obýval na začátku 13. století i Fridrich II., dnes je sídlem regionální vlády a svou kancelář tu má například i předseda sicilského parlamentu. Stěny paláce byly kdysi bohatě zdobené pestrobarevnou mozaikou, ze které se ovšem dochovaly jen fragmenty. Za časů inkvizice totiž Španělé zničili všechny výjevy, které neobsahovaly křesťanské motivy.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Cappella Palatina: skvost mezi kaplemi 

Cappella PalatinaCappella Palatina

Do interiéru paláce se běžný smrtelník běžně nedostane, vše si ale návštěvníci mohou vynahradit prohlídkou jedné z mála památek z normanských časů, která se ve městě dochovala. Je jí kaple Cappella Palatina, někdejší soukromá kaple krále Rogera II., dokončená po deseti letech prací v roce 1140.

I přes pozdější úpravy zůstala zachována harmonie jejího interiéru, ve kterém se navzájem prolíná latinská bazilika, byzantská kupolová stavba i mozaiková výzdoba spolu se stropem vyzdobeným v arabském stylu. Visí z něj malé stalaktity, typické pro islámskou architekturu, pomalované nesčetnými motivy.

Ač je kaple poměrně malá, působí monumentálně a je jednou z nejkrásnějších kaplí na světě. Ve středověku byla jakousi bankou, ve které byly v obřích amforách pod podlahou střeženy královské peníze

Výčet palermských památek je nekonečný 

Piazza Castelnovo v PalermuPiazza Castelnovo v Palermu

Palermskou pozoruhodností z normanské doby, postavenou ovšem ve stylu muslimské architektury, je odsvěcený kostel San Giovanni degli Eremiti s červenými orientálními maurskými kupolemi a mešitou. Pozoruhodná je jeho dochovaná křížová chodba a příjemnou oázou klidu kostelní zahrada s palmami, pomerančovníky a další zelení.

Se stavbou palermské katedrály, zasvěcené Panně Marii, se začalo v roce 1185 a z té doby se dodnes dochovaly její tři apsidy. V jejím interiéru je šest královských a císařských hrobů, místo svého posledního odpočinku tu našli i panovníci Fridrich II. a Roger II. Ve stříbrné schránce tu jsou uchovány také relikvie sv. Rozálie, ochránkyně města a patronky Sicílie.

K obdivu a návštěvě v Palermu láká také bezpočet dalších kostelů, monumentální fontána Fontana Pretoria na náměstí Vigliena, které je pomyslným středem města, či divadlo Teatro Massimo, které je se svými 3 200 místy jedním z největších divadel v Itálii. Postaveno bylo v 19. století na počest sjednocení Itálie a jeho znovuotevření v roce 1998 bylo jakýmsi politickým a kulturním zmrtvýchvstáním Palerma znovunabytím angažovanosti místních občanů.

Dalším významným palermským divadlem je loutkové divadlo Opera dei Pupi. Loutky představují hlavní postavy lidových her a jako typický suvenýr se nabízejí ke koupi v mnoha místních obchůdcích.

Superlativy se Palermo chlubí i v případě muzeí. Zdejší Archeologické muzeum například vlastní jednu z nejvýznamnějších italských antických sbírek.

Velkým lákadlem města jsou také Kapucínské katakomby (Catacombe dei Cappuccini), uchovávající unikátní sbírku lidských mrtvol. V minulosti sem potomci chodili nabalzamovaná těla svých předků dokonce převlékat.

Architektonický styl, který ve městě převládá, je baroko. Stejně tak tomu je na celém ostrově – po ničivém zemětřesení v roce 1693 to totiž byli právě barokní mistři, kteří tu znovu vystavěli jednotlivé domy i celá města.

Zahrady a pouliční atmosféra 

Pouliční trh Vucciria Pouliční trh Vucciria

Výčet palermských památek je nekonečný. Pokud by na vás významných budov bylo až příliš, není nic příjemnějšího, než si odpočinout v některé z místních zahrad či parků, například v Orto Botanico. I tyto zelené oázy klidu dotvářejí nezaměnitelný ráz města

Stejně tak k Palermu patří korzování po elegantních třídách plných obchodů, toulání změtí uliček nebo návštěva některého z místních pouličních trhů. K těm nejžádanějším a nejnavštěvovanějším patří tržiště Ballarò, Vucciria a Borgo.

Všude panuje zvláštní mumraj, ale i osobitá jihoitalská pohoda. K té bezpochyby přispívá i místní gastronomie. V Palermu je velmi oblíbené a žádané pouliční rychlé občerstvení. Ač občas s trochu nejistým původem, místní lahůdky jsou vždy čerstvé a jednoduše výborné.  

Nechte se zlákat a přijeďte jedinečné Palermo plné kontrastů zažít na vlastní kůži. Zážitek zaručen!

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Radynacestucz (@radynacestucz)

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palermo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024