Katedrála v Monreale: arabsko-normanská pohádka na Sicílii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13318x

Mozaikami zdobená katedrála v Monreale je spolu s přilehlým klášterem jednou z největších dochovaných památek normanské architektury na světě.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Katedrála v Monreale byla navržena na zapsání do Seznamu sětové kulturního dědictví UNESCO? Stane se tak v létě 2015 a Itálie se tak bude pyšnit 51 lokalitami zapsanými na tomto prestižním seznamu.

Sicilská katedrála v Monreale je jednou z největších dochovaných památek normanské architektury na světě a je dost možné, že při její návštěvě si obklopeni její mozaikovou výzdobou budete připadat jako v pohádce. Mozaiky v katedrále zabírají plochu více než 6 000 m2 a jsou tak největší mozaikovou plochou na Sicílii a zároveň největší sbírkou středověkých křesťanských mozaik na světě. Podíleli se na nich jak místní umělci, tak také jejich kolegové z Byzance i z Benátek či z Řecka. Součástí katedrály je i benediktinský klášter.  

Se stavbou katedrály začal v roce 1174 Vilém II. patrně proto, aby trumfnul dílo Rogera II. – jeho soukromou kapli Capella Palatina v Palermu, která je považována za nejlepší ukázku arabsko-byzantské a normanské kultury na světě. Přestože Capella Palatina je jednou z nejkrásnějších kaplí na světě, katedrála v Monreale ji měla ještě předčít.

Pro stavbu byl vybrán svah hory Monte Caputo, která se nedaleko Palerma vypíná nad úrodnou rovinou La Conca d’Oro – Zlatá mušle. Dokončena a zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie byla katedrála již po deseti letech prací a díky tomu si udržela architektonickou a dekorativní jednotu.

Výzdoba interiéru

Exteriér trojlodní stavby dlouhé 102 m nepůsobí nijak okázalým dojmem, ovšem po vstupu do jejího interiéru se ocitnete takřka v jiném světě, bohatě zdobeném mozaikami a barevným mramorem. Na klenbě centrální apsidy je vyobrazen monumentální žehnající Kristus Pantokrator a ve spodní části Panna Marie s dítětem, v dalších apsidách postavy apoštolů Petra a Pavla. Ostatní mozaiky zpodobňují různé biblické příběhy. Za pozornost stojí také Noemova archa, z níž jsou na zem právě vyháněna zvířata.

Mramorová dlažba a obklady pod mozaikami jsou dílem Maurů. Pouze tito umělci ve službách normanských králů uměli tehdy leštit tvrdé horniny jako zde použitý porfyr a červenou žulu.

Zadavatel stavby Vilém II., vnuk zakladatele normanského panství na Sicílii Rogera II., zemřel čtyři roky po dokončení katedrály a v sarkofágu z bílého mramoru je tu v královské hrobce pochován. Místo posledního odpočinku tu našel také jeho otec Vilém I. a nachází se tu rovněž vzácná relikvie – srdce francouzského krále Ludvíka IX.

Přilehlý klášter 

Součástí katedrály je klášter, do kterého první benediktinští mniši přišli už za vlády Viléma II. Představuje úctyhodné dílo arabsko-normanského umění.  Jeho prostorné nádvoří obepíná působivá křížová chodba s palmami a subtropickými rostlinami.

Hlavice sloupů zdobí mimo jiné mozaiky s biblickými a alegorickými motivy. Každý z více než 200 sloupů je unikátní, ani jeden motiv se neopakuje. Na hlavici 19. sloupu v západní části je zobrazen i zakladatel celého komplexu Vilém II., jak katedrálu v Monreale věnuje Panně Marii. Fontána na nádvoří je zřejmě prací muslimských sochařů.

V katedrále v Monreale si dost možná budete připadat najednou tak trochu jako v jiném světě. Zcela jistě vám učaruje.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-v-monreale/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024