TOP 5 míst, kde zažijete netradiční silvestrovské oslavy: Nový rok? Už jen skok!

Žaneta Kadelová Žaneta Kadelová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 11. 2023 • Přečteno 2101x

Házení kloboukem, novoroční přípitek pivem, bouchání na hrnce a pánve… a spousta dalších kuriozit. Inspirujte se místy, kde oslavit Silvestra neobvykle.

5 zájezdů na téma: Silvestr Zobrazit zájezdy

Už jste přemýšleli o tom, kde budete slavit příchod nového roku? Co kdybyste letos mohli zkusit něco neobvyklého… poznat nové tradice a rozšířit si obzory novými zážitky? Podívejte se, jak se slaví Silvestr v různých koutech světa.

1. Konec roku v Pobaltí

Házení kloboukem je typickou tradicí v LotyšskuHázení kloboukem je typickou tradicí v Lotyšsku

Netradiční oslavy Silvestra můžete zažít v lotyšské Rize, městě s největším kulturním vyžitím v Pobaltí. Oslavy Silvestra jsou tady velmi oblíbené a kromě běžných zvyků, jako jsou ohňostroje a šampaňské, uvidíte i něco zcela nového! Město si totiž stále zachovává svůj folklorní ráz. Pokud koncem roku vyrazíte do Rigy, uvidíte nazdobené ulice a secesní hanzovní domy na náměstí, které jsou hlavním symbolem Rigy.

Na oslavy nového roku do Lotyšska si nezapomeňte vzít klobouk! Proč? Podle místních tradic se vyhazuje do vzduchu, a pokud spadne vzpřímeně, čeká vás v novém roce bohatství, pokud vzhůru nohama, tak naopak hlad.

A když už tam budete, nezapomeňte si na Silvestra dát šedý hrách a slanečky, abyste byli příští rok zdraví a bohatí.

Chci jet

2. Bujaré oslavy v ikonické Dubaji

Silvestrovský ohňostroj v DubajiSilvestrovský ohňostroj v Dubaji

Chcete oslavit konec roku opravdu stylově? Vyrazte do Dubaje. Epicentrem všech oslav nového roku v Dubaji je centrum Downtown Dubai a nejvyšší budova světa Burj Khalifa. Právě na těchto místech zažijete velkolepý ohňostroj za doprovodu tančící fontány The Dubai Fountain, který patří k těm nejsledovanějším na světě. Součástí zdejších oslav je také LED projekce na nejvyšší budovu světa.

Ať už se rozhodnete pro oslavu ve stylu večírku na střeše s panoramatickým výhledem na město, nebo preferujete luxusní večeři v jedné z mnoha prvotřídních restaurací, Dubaj předčí vaše očekávání. Podívejte se blíže na to, jak vypadá silvestrovské veselí v Dubaji.

Chci jet

3. Lisabon, město nejlepších ohňostrojů

Ohňostroj v Lisabonu u Belémské věžeOhňostroj v Lisabonu u Belémské věže

Věděli jste, že Portugalsko je považováno za jednu z nejlepších zemí v oblasti pyrotechnického umění? Neuvěřitelný ohňostroj si můžete užít například u řeky Tejo.

Kromě toho, že se v Lisabonu tradičně hoduje a pije, Portugalci doporučují na Silvestra sníst 12 rozinek s přáním na každý měsíc. 1. ledna pak můžete vidět v ulicích skupinky prozpěvujících koledníků.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Lisabonu, najděte si také chvilku na návštěvu hradu svatého Jiří a ochutnávku typických belémských koláčků.

Chci jet

4. Istanbulské oslavy na březích dvou kontinentů

Ulice v Istanbulu jsou vyzdobené světýlky, podobně jako to bývá u nás na VánoceUlice v Istanbulu jsou vyzdobené světýlky, podobně jako to bývá u nás na Vánoce

Lákalo by vás strávit poslední hodiny letošního roku na březích dvou kontinentů při fenomenálním ohňostroji? Pak je skvělou volbou Istanbul. Tradiční show vypukne na Bosporském mostě a jedná se bezpochyby o nezapomenutelný zážitek.

A co můžete v Istanbulu vidět neobvyklého na Silvestra? Turci jsou velice pověrčiví, a proto se na přelom roku oblékají do červeného, což jim má přinést v novém roce štěstí. Překvapit by vás neměl ani v obchodech všudypřítomný Santa Claus, jenž nepředstavuje v Turecku symbol Vánoc, ale právě symbol Nového roku. 

Koukněte, co ještě můžete zažít na Silvestra v Istanbulu.

Chci jet

5. Irské bouchání chlebem, uhlí v domě a tmavé pivo

Irové rozmísťují uhlí v domě, aby byl nový rok úspěšný a plný bohatství a hojnostiIrové rozmísťují uhlí v domě, aby byl nový rok úspěšný a plný bohatství a hojnosti

Netradiční oslavy příchodu nového roku rozhodně zažijete v Irsku. Silvestrovskou tradicí je bouchání chlebem do stěn a dveří domu, abyste odehnali zlé duchy a ochránili komunitu před smůlou. 

Jakmile hodiny odbijí půlnoc, lidé vycházejí do ulic a boucháním na hrnce a pánve vítají nový rok. Říká se, že tak zaženete zlé duchy a negativitu a připravíte půdu pro šťastný a pozitivní příští rok. Tento zvyk se dodržuje i na jiných místech, ale má se za to, že vznikl právě v Irsku.

Irové obvykle 1. ledna jí zelené zelí, aby se peníze v novém roce držely v rodině (tradice symbolizuje zelenou barvu dolaru). Pro štěstí se pak připíjí tmavým pivem.

POZOR: V Irsku platí přísný zákaz soukromého odpalování pyrotechniky, pokud k tomu nemáte speciální povolení.

Žaneta Kadelová

Žaneta KadelováExpert Radynacestu.cz

Skrze umění vidíme svět, cestováním ho prožíváme.

Silvestrovské zájezdy

Silvestrovské veselí

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na téma: Silvestr

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-mist-pro-oslavu-silvestra/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024