Hrad svatého Jiří: bezkonkurenční vyhlídka na Lisabon a stopy portugalské historie

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15374x

Hradem Castelo de São George, tolik oblíbeným v hledáčku fotografů, doslova procházely dějiny.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Lisabon byl vystavěn v kopcích, a tak je v něm dechberoucích vyhlídek na střechy města skutečně požehnaně. Jedna z těch nejlepších vás čeká z hradeb lisabonské dominanty, Hradu sv. Jiří. Bývalá citadela ční na pahorku vysokém 110 metrů a nabízí nejen úchvatný panoramatický výhled. Její zdi totiž nadto vyprávějí fascinující historii města na řece Tejo…

Hradem Castelo de São George, tolik oblíbeným v hledáčku fotografů, doslova procházely dějiny. Nejstarší osídlení na hradním vrchu je doloženo již z doby v 7. století př. n. l. Během následujících staletí se tu vystřídali Římané, Vizigóti či Maurové. Ti zde v době, kdy ovládali Portugalsko, postavili hradby a zůstali po čtyři dlouhá staletí.

A to až do té doby, než byli roku 1147 vyhnáni křižáckými vojsky povolanými prvním portugalským králem Alfonsem I. Tehdy byl hrad údajně dobyt především díky odvaze králova rytíře Martina, který vlastním tělem Maurům zabránil v zavření hradní brány.

Sídlo prvních portugalských králů vítá slavného mořeplavce

Vítězstvím nad Maury se hrad stal majetkem a později také sídlem portugalských králů a byl několikrát přestavován. Králové zde sídlili od roku 1255 až do roku 1511. V té době se na hradě odehrávaly významné historické události, mezi které patří například slavnostní přivítání proslulého mořeplavce Vasca da Gamy po jeho triumfálním návratu z první plavby do Indie v roce 1499.

Tehdy s sebou mořeplavec přivezl množství pepře, jehož prodejem byly zaplaceny veškeré náklady na jeho plavbu, a nedlouho poté byl vyslán do Indie znova.

Krátce po audienci Vasca da Gamy však portugalští králové hrad opustili. Král Manuel I., řečený Šťastlivý, jej totiž shledal příliš nemoderním a nepohodlným a rozhodl se postavit nové sídlo, Palácio da Ribeira. Během zemětřesení v roce 1755 byl však tento palác srovnán se zemí a zbyly z něj jen trosky. Na jeho místě pak bylo vystavěno dnešní rušné náměstí Praça do Comércio.

Seznamte se s lisabonskou historií díky multimediální show

Ani hrad svatého Jiří nečekaly zrovna slavné časy – v některých jeho částech ještě nějakou dobu sídlili biskupové a šlechta, většina stavby však postupně podléhala hlodání zubu času. Později byl hrad využíván pro vojenské účely, coby skladiště zbraní a vězení.

Zemětřesení v roce 1755 mu rozhodně neprospělo, některé části byly pobořeny a někdejší slavná citadela byla v žalostném stavu. Rekonstrukce se hradní areál dočkal až během druhé světové války za režimu diktátora Salazara. Teprve v nedávné době byl hradní areál kompletně zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Během prohlídky areálu se můžete podívat na expozici archeologických nálezů v místním muzeu. Nejstarší jsou tu pozůstatky hradní kuchyně z doby železné, uvidíte také zbytky maurských domů nebo část hraběcího paláce. Na místě, kde kdysi portugalský král slavnostně přivítal mořeplavce Vasca da Gamu, dnes najdete multimediální projekci s názvem Olisipónia, která vás během půlhodinky uvede poutavou formou do lisabonské historie.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Camera Obscura: Prozkoumejte detaily města pod vámi

Nedaleko od multimediální show najdete také Odysseovu věž (Torre de Ulysses). V ní se nachází jedna z nejvyhledávanějších hradních atrakcí, kterou je zatemněná místnost Camera Obscura. Díky unikátnímu periskopu máte na kulatém stole uprostřed místnosti možnost sledovat „v živém přenosu“ ruch města rozkládajícího se pod vámi. Místní průvodce vám nadto vysvětlí, jak magicky působící zařízení funguje.

Důvodem návštěvy hradu je pro drtivou většinu turistů i místních nepřekonatelný výhled na město. Můžete se tu procházet na sluníčku kolem hradeb, po cimbuřích, mezi fontánami, potůčky a trávníky, po nichž si majestátně vykračují pávi.

K příjemnému posezení se pak nabízí kavárna s vyhlídkovou terasou. Na lisabonském Hradě sv. Jiří můžete snadno strávit několik příjemných hodin a pak se vydat třeba do bludiště úzkých starobylých uliček čtvrti Alfama přímo pod hradem nebo ke katedrále Sé na jižním svahu hradního kopce.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-svateho-jiri/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024