Ischia: zelený ostrov věčného mládí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46148x

Ischia je krásně zelený termální ostrov v Neapolském zálivu, který okouzlí každého.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Podívejte se na americký film Nebožtíci přejí lásce z roku 1972. Seznámí vás s tím, jak poklidně život na ostrově Ischia plyne.

Termální ostrov Ischia, to je ráj na zemi. Nadchne vás tu příjemné středomořské klima, celoročně zelená bujná vegetace, léčivé účinky zdejších termálních a minerálních vod, průzračně čisté moře i vstřícnost a přátelskost místních lidí.

Ischia je největší z ostrovů, ležících v Neapolském zálivu. Vyrostl kolem hory Monte Epomeo, vytvořené podmořskou erupcí. Podle legendy sám Jupiter ve válce s kyklopy mrštil lávovou horu proti vůdci kyklopů obru Tyfonovi a přitiskl ho tak k mořskému dnu.

Tyfonův vzdor byl marný, ovšem jak se vztekal a zuřil, jeho horké slzy daly vzniknout ostrovním termálním pramenům, zatímco jeho ohnivý dech se proměnil do fumarol, které jsou na ostrově přítomné. I občasné otřesy půdy jsou údajně jeho dílem.

Termální léčivé prameny 

Poseidonovy zahrady - nejvyhlášenější termální park ostrovaPoseidonovy zahrady - nejvyhlášenější termální park ostrova

Na ostrově pramení více než 150 léčivých pramenů, ceněných už v dobách starých Řeků, kteří ostrov kdysi osídlili. Dodnes jsou využívané jak přímo pro terapeutické účely v lázních, hotelích či pod širým nebem v termálních parcích, které jsou skutečnou chloubou ostrova, tak k výrobě kosmetiky či k vytápění domů.

Za léčením či relaxací sem jezdili mj. Michelangelo, Giuseppe Garibaldi, Henrik Ibsen, Liz Taylorová či Sofia Lorenová. Každoročně si návštěvu ostrova dopřával Karel Gott, ráda sem jezdí i Angela Merkelová a mnoho dalších známých osobností.

Šest obcí ostrova 

Sant'Angelo - někdejší rybářská vesnička mezi obcemi Forio a Barano d'IschiaSant'Angelo - někdejší rybářská vesnička mezi obcemi Forio a Barano d'Ischia

Správně je ostrov rozdělen do šesti obcí: Ischia, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Forio, Serrara Fontana a Barano d’Ischia. Všechny oplývají mnohými zajímavostmi.

Ischia je hlavním a nejlidnatějším městem ostrova, jehož dominantou je (kromě největšího přístavu na ostrově) Aragonský hrad. Ten je již od 5. století př. n. l. svědkem historických událostí, stejně tak jako milostných románků.  

Obec Casamicciola Terme je velmi bohatá na minerální zřídla, právě tady se pravděpodobně ostrovní lázeňství zrodilo. Mnohé prameny jsou pojmenovány podle svých léčivých vlastností či způsobu využití (Zuby, Žaludek, Železo apod.).

Lacco Ameno je nejmenší a nejluxusnější obcí na ostrově, kde se soustřeďují ty nejluxusnější hotely. Symbolem městečka je Il Fungo – lávový útvar v moři, po staletí opracovávaný větrem a vodou do tvaru hřibu.

Největší obcí na ostrově co do rozlohy je Forio, které je zároveň hlavním kulturním a turistickým centrem ostrova. Před nájezdy pirátů ho v minulosti chránily obranné věže, z nichž mnohé jsou tu dodnes k vidění. Již z dálky tu přitahuje pozornost sněhobílý kostelík Santa Maria del Soccorso z roku 1350, symbol Foria a poutní místo rybářů a mořeplavců. Právě odtud lze spatřit zázračný „zelený paprsek“ – kdo tento zvláštní optický jev spatří, bude mít údajně v životě už jenom štěstí.

Serrara Fontana je souměstí, dodnes připomínající odvěký politický spor dvou antických obcí. Leží doslova sevřeno mezi skalami. Fontana je nejvyšší lokalitou ostrova (452 m), a tudíž i nejpohodlnějším východiskem pro výstup na horu Monte Epomeo (789 m), odkud se otevírá nádherný výhled nejen na samotný ostrov, ale i na město Neapol a celý Neapolský záliv.

Barrano d’Ischia je z lékařského hlediska popisováno jako místo s výbornými klimatickými podmínkami a zdravým vzduchem. Možná právě proto se místní obyvatelé historicky dožívají velmi vysokého věku a velká epidemie cholery, která se na ostrov dostala v 19. století, se městu zcela vyhnula.

Pláže na Ischii 

Maronti - nejdelší pláž na ostrověMaronti - nejdelší pláž na ostrově

Milovníci koupání v průzračně čisté vodě Tyrhénského moře s výhledy na okolí, které nikdy neomrzí, si pobyt na Ischii zaručeně užijí. Nejdelší a nejživější pláží ostrova je Maronti v obci Barano d’Ischia, dlouhá téměř 3 km. Na jejím konci se můžete setkat se stále činnými vulkanickými projevy: pářícími fumarolami a horkým pískem. Místní si v něm občas dokonce připravují gastronomické pochoutky.

Nejoblíbenější pláží ve Foriu je Citara. V těsné blízkosti veřejné pláže se rozkládá nejvyhlášenější termální park ostrova Poseidonovy zahrady. Kromě nich se na ostrově nachází i několik dalších termálních parků – např. Negombo, Castiglione, Tropical či Aphrodite. Návštěvu alespoň jednoho z nich byste si při pobytu na Ischii rozhodně neměli nechat ujít.

Dalšími oblíbenými plážemi ve Foriu jsou San Francesco, Chiaia či mezi mladými preferovaná Cava dell’isola. Malebná je Cartaromana v Ischii, nabízející pohádkový výhled na Aragonský hrad. Pláž v oblasti Sant’Angelo si oblíbili milovníci luxusu a podmanivých zákoutí.

Unikátem je zátoka Sorgeto, kde téměř u pobřeží do moře vyvěrají termální prameny o teplotě až 90 °C. Moře tu díky nim dosahuje teploty až 35 °C, a tak si tu ostrované mohou koupání užívat celoročně. K odpočinku lákají i pláže v Ischii či hornaté zátoky.

Oblíbené je na Ischii také koupání přímo z lodi – podíváte se tak i do jeskyní či jiných míst, z pevniny takřka neznámých.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Ischitánská gastronomie

Místní gastronomická specialita: králík po ischitánskuMístní gastronomická specialita: králík po ischitánsku

Cestování prochází i žaludkem. Na Ischii proto ochutnejte místní specialitu – na rajčatech pečeného králíka po ischitánsku (coniglio all’ischitana), tradičně připravovaného k nedělnímu obědu. Tak jako v celé středomořské kuchyni, i na ostrově Ischia se hodně jedí ryby a mořské plody a v kuchyni se používají aromatické bylinky a citrony. Nejznámějším produktem z citronů, které tu dozrávají několikrát do roka, je osvěžující likér Limoncello. Připravují tu i další ovocné a bylinné likéry, pěstují tu vinnou révu a zdejší ovoce a zelenina mají díky výborným podmínkám výbornou chuť.

Tip na suvenýr: ostrovní keramika 

Ischitánská keramikaIschitánská keramika

Jako typický suvenýr si z Ischie přivezte místní keramiku. Ta vám bude připomínat mj. ostrovní architekturu: na zdejších domečcích a hotelích nechybí keramické cedulky např. s popisnými čísly či jinými vzkazy. Keramické podlahy a obklady s krásnými ornamenty jsou rovněž místní chloubou. Ostatně jedním z mnoha původních pojmenování ostrova bylo Pithekusai, název údajně odvozený právě od zdejších zásob keramické hlíny.

Vyjmenovat najednou všechny poklady Ischie je takřka nemožné. Na tomto ostrově si na své přijdou milovníci koupání, historie, podmanivé přírody, botanických zahrad, hýčkání v termálních parcích, fascinující dopravy, dobré společnosti, sladkého nicnedělání i poklidného nočního života. Je to prý „ostrov věčného mládí“. Navštivte ho a přesvědčte se o tom sami. Ischia vás dostane a už vás nepustí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ischia/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024