Vesuv: sopka, která se ve špatném světle zapsala do dějin Evropy

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 56967x

Sopka Vesuv se tyčí nad Neapolským zálivem i samotnou Neapolí a vytváří tak nezapomenutelné panoráma.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Cesta od moře na vrchol sopky, tedy z nadmořské výšky nula, vám zabere několik hodin (přibližně 3–4 hodiny podle zdatnosti)? Budete-li přece jenom chtít zdolat celou sopku pěšky, můžete to zkusit. Jde o neobyčejný zážitek.

Pokud jste ještě nikdy neměli možnost vylézt na činnou sopku, v Neapoli si to můžete vynahradit. Vesuv, italsky Vesuvio, se tyčí na městem a láká všechny, kteří mají odvahu vypravit se na vrchol jediné činné sopky na evropském kontinentě. 

Vesuv měří 1 279 metrů a řadí se mezi tzv. stratovulkány. Jeho základ tvoří hora Somma. Poslední velký výbuch proběhl v roce 79 n. l., kdy bylo zničeno několik měst včetně slavných Pompejí. Během této masivní erupce bylo do atmosféry uvolněno velké množství jedovatých plynů. Mrak, který výbuch vytvořil, sahal do výšky až 37 km, a při katastrofě zemřely tisíce osob.

Zničená města

Města Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie byla doslova pohřbena pod 6 metrovými nánosy sopečného materiálu. Od té doby sopka vybuchla ještě několikrát. Nejsilnější erupcí po roce 79, byl výbuch roku 1631. Následky erupce nebyly ovšem fatální jako v prvním případě.

Výlet na sopku

Roku 1944, kdy Vesuv vybuchl naposledy, byla zničena lanovka, která vozila turisty ke kráteru. V současnosti, pokud toužíte nahlédnout do útrob této mohutné hory, musíte po svých. Asi kilometr od kráteru se nachází parkoviště, tudíž se nemusíte obávat náročného stoupání. Ke kráteru se platí vstupné, přičemž můžete projít zhruba polovinu jeho obvodu. 

Pokud hledáte dobrodružství, výstup na Vesuv vás určitě uspokojí. Jde přeci o činnou sopku, která nevybuchla od roku 1944, ale očekává se, že se znovu probudí.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vesuv/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024