Plaka: nejstarší athénská čtvrť

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7507x

Středověká čtvrť Plaka je jednou z nejtradičnějších a nejzachovalejších v Athénách.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Název „plaka“ původně vychází z hovorového výrazu pro slovo „starý“ a je zajímavé, že dokonce ještě v polovině 19. století tvořila tato čtvrť jádro celého města (které se poté přesunulo na nedalekou Syntagmu).

Athénská čtvrť Plaka (řecky Πλάκα) se rozkládá na svazích akropolského vrcholku a je postavená na základech původních starověkých Athén.

Plaku najdete mezi náměstími Syntagma, Monastiraki, chrámem boha Dia Olympského a Zappiem. Jakmile překročíte hranice, které dělí Plaku od „obyčejného“ centra Athén, okamžitě na vás dýchne ona pověstná atmosféra úzkých, řeckých, do kopce zastavěných uliček s barevnými domy pocházejícími převážně z 19. století.

Na místních domech můžete pozorovat typický znak řecké architektury tohoto období, kterým jsou cihlové tašky pokrývající střechy a užití hlav medúz, soch antických bohů a dalších antických motivů na exteriérech budov.

Zajímavosti a památky: mešity, turecké lázně a vězení

Jelikož v době turecké nadvlády byla Plaka čtvrtí, kde žili turečtí místodržící, nalezneme zde ještě dnes mnoho památek na toto období. Ať už se jedná o mešitu Fethija Tzami, která stojí v rohu římského fóra či o pozůstatky islámské školy, tzv. medresy, jenž byla během národněosovobozovacích bojů používána jako nechvalně proslulé vězení.

Veřejně přístupné jsou i turecké lázně, které byly používané až do roku 1965 a dnes jsou po rozsáhlé rekonstrukci opět zpřístupněny a jejich návštěvníci si mohou udělat alespoň malý obrázek o tom, jakou atmosféru měly turecké Athény.

Muzeum, kam se podíváš

V Place se nachází mnoho muzeí, za všechny jmenujme alespoň Židovské muzeum, Muzeum řeckých lidových hudebních nástrojů, Muzeum řeckého lidového umění, Muzeum Athénské univerzity a Muzeum dětí. Plaku navštíví ročně až milion turistů, ale i přesto se v místních křivolakých uličkách můžete cítit jako někde na řeckém ostrově. Duch Plaky je jedinečný a jistě stojí za návštěvu.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
4. – 4. 12. 2021

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

800 Kč
z Českého Těšína
Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
11. – 11. 12. 2021

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

800 Kč
z Českého Těšína

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plaka/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021