Kerameikos: zasvěcen bohu keramiky a mrtvým

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10312x

Kdysi hrnčířská čtvrť se stala obrovským athénským pohřebištěm - nekropolí.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Kerameikos (řecky Κεραμεικός) byla původně athénská čtvrť zasvěcená bohu Keramovi, patronu výroby keramiky, od nějž byl tento název odvozen. Není tedy těžké odhadnout, jaké řemeslo se zde provozovalo. Součástí této čtvrti – avšak už mimo městské hradby – bylo také obrovské pohřebiště neboli nekropolis. Tento hřbitov byl v Athénách největší a byl soustavně používán až do 6. století našeho letopočtu.

Themistoklovy hradby

Až dodnes jsou místy dobře patrné Themistoklovy hradby, které určovaly hranice města. Tyto hradby původně protínaly dvě brány: jedna obyčejná a velice frekventovaná, jelikož vedla do města z přístavu Pireus a druhá posvátná, která byla používána při slavnostních průvodech do Eleusíny a na Akropoli. Eleusína je od Athén vzdálená asi 20 kilometrů a ve starověku zde probíhala slavná mystéria bohyně Deméter, ta byla bohužel tak tajná, že o průběhu obřadu neexistují žádné záznamy. Průvod na Akropoli se jmenoval panathénajský a konal se každé 4 roky, jeho účelem byla oslava bohyně Athény a vyvrcholením bylo předání nového šatu bohyni v jejím příbytku – v Parthenonu.

Cesta hrobek

Z posvátné cesty odbočuje tzv. Cesta hrobek, která je lemovaná hrobkami zámožných Athéňanů. Hlavními pohřebními monumenty starověkého Řecka byly stélypomníky se sochařským ztvárněním mrtvého, pro kterého si většinou přichází bůh Smrti a odvádí ho s sebou do podsvětí. Bohatí občané bývali pohřbíváni do honosných mramorových sarkofágů, obyčejní lidé pak do pohřebních keramických váz – jakýchsi uren. Při budování athénského metra tudy musela být prokopána trať, při této příležitosti zde bylo objeveno více než 1 000 náhrobků z 5. – 4. století př. n. l.

Muzeum Kerameiku

V menší budově na kopci je umístěno muzeum Kerameiku, kde můžete spatřit obrovské hrobky z mramoru, sochy významných a bohatých lidí, kteří zde byli pohřbeni, urny, náhrobní stély, šperky, hračky, mince a další věci, se kterými byli mrtví pohřbíváni.   

Tip pro vás

Kromě velké spousty náhrobků a posvátné cesty do Eleusíny je toto místo vyhledávané pro svou klidnou atmosféru, která je v současných Athénách dosti vzácná.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kerameikos/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024