Buddhův zub: v jednom z nejposvátnějších buddhistických svatostánků na celé Srí Lance

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 5. 2017 • Přečteno 6792x

Buddhův zub má jakožto svatá relikvie opravdu obrovskou moc přitahovat do oblasti Kandy buddhisty z celého světa.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

V kopcovité oblasti v samotném srdci města Kandy leží jeden z nejposvátnějších buddhistických svatostánků na celé Srí Lance. Řeč je o posvátném chrámu Buddhova zubu neboli Temple of the Tooth či srílansky Sri Dalada Maligawa, jež nese jméno podle svaté relikvie, kterou ukrývá.

Na Srí Lance naleznete celou řadu jedinečných chrámů. Čím tak výjimečný právě tento? Místní mniši v něm střeží ten nejcennější buddhistický poklad – artefakt nazývaný Buddhův zub, který je základem národní identity zdejší populace.

Historie Buddhova zubu

Svatostánek na Srí LanceSvatostánek na Srí Lance

Říká se, že Buddhův zub za dobu své existence způsobil řadu náboženských a politických nepříjemností. Legenda praví, že roku 543 před naším letopočtem byl po Buddhově smrti v indickém Kušinagaru vytažen z plamenů jeho pohřební hranice. Později, během čtvrtého století našeho letopočtu, byl propašován na Srí Lanku, ukrytý ve vlasech princezny z Kalingy.

Jeho dobrodružství pokračovalo v roce 1283, kdy byl během války převezen zpět na Indický subkontinent, odkud byl nakonec vrácen zpět na dnešní Srí Lanku, kterou Buddha během svého života označil jako bezpečné místo pro své následovníky po dobu dalších pěti tisíc let.

Nové bydliště nalezl u jezera v Kandy, kde mu byl sinhálskými králi vystavěn právě tento monumentální chrám. Začátkem roku 1998 chrám poškodila bomba, údajně práce Tamilských tygrů. Chrám byl z části zničen, zub však zůstal nepoškozen.

Buddhův zub dnes

Buddhův zub má jakožto svatá relikvie opravdu obrovskou moc přitahovat do oblasti Kandy buddhisty z celého světa, čímž zajišťuje velkou část příjmů města. Samotný zub je ukryt v hlavní svatyni, která je dvoupatrovou budovou s bohatě zdobenými zdmi a krásně vyřezávanými dveřmi.

Do jinak velmi přísně střežené místnosti je možné vstoupit několikrát za den během modliteb, nicméně je potřeba počítat s tím, že spatříte pouze schránku, a to na vzdálenost zhruba tří metrů od oltáře. Zub je pečlivě střežen ve zlaté schránce ve tvaru dágoby, jež obsahuje sadu dalších šesti podobných schránek. Vzácná relikvie spočívá až v té nejmenší, takže samotný zub zůstává ukryt před zvědavými pohledy turistů.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Místo dýchající příjemnou energií

Interiér chrámuInteriér chrámu

Jde o velmi silný zážitek. Zatímco na jiných místech, kde se nacházejí relikvie podobného významu, je atmosféra ponurá a tichá, chrám Buddhova zubu je naopak místem sršícím energií. Davy lidí proudí dovnitř, kladou na obětní stůl zakoupené lotosové květy, zapalují vonné tyčinky a olejové lampičky, prohlížejí si Buddhovy sochy z celého světa, pronášejí modlitby a zase odcházejí.

Nepropásněte svátek

Ačkoliv vám to může připadat trošku zvláštní, Buddhův zub má dokonce svůj svátek! Slavnost s názvem Esala Perahera se koná na počest této relikvie každoročně v červenci nebo v srpnu a je známa jako jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších svátků nejenom na Srí Lance, ale i v celé Asii.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/buddhuv-zub/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024