Tržiště Pettah: v jeho uličkách nakoupíte textil, potraviny i koření

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 6. 2017 • Přečteno 8543x

Pokud vám nevadí přeplněná místa, kde to žije od rána do večera, pak je na Srí Lance jedním z „must-see“ trh Pettah.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Pokud vyrážíte na dovolenou do zahraničí, bývá pravidlem nákup suvenýrů či jiných výrobků typických pro danou zemi. Ani Srí Lanka není výjimkou. Právě na opak. Narazíte zde na tolik lákadel, že nebudete vědět, které z nich si vybrat. Centrem veškerého obchodu a nejlepším místem k nakupování je čtvrť Pettah v Kolombu. V jejích uličkách nakoupíte vše od textilu přes koření až po zlato a drahokamy.

Čím je Pettah tak výjimečný

Rušnou čtvrť Pettah nemůžete minout už jen díky výrazné vůni, která se odsud line. Zdejší trh sice není tak slavný jako Pratunam či Patpong v thajském Bangkoku, přesto má mnohé co nabídnout. Bohužel moc turistů o něm nemá nejmenší tušení. To je opravdu velká škoda, protože nakupování zde bývá jedinečným zážitkem. Trh Pettah patří mezi největší trhy vůbec a kdybyste jej chtěli projít celý, nestačilo by vám ani několik dní.

Co na Srí Lance nakoupit

Různé kořeníRůzné koření

Každý milovník asijské kultury nám dá jistě za pravdu, že k asijským zemím návštěva místních trhů a s tím související smlouvání patří. Tradiční a velmi oblíbené suvenýry, které si můžete ze Srí Lanky přivézt, jsou srílanské masky, které slouží k zahánění různých nemocí. Dalším oblíbeným zbožím jsou batikované látky, oblečení či obrázky.

Na Srí Lance lze také nakoupit levné a velmi kvalitní kožené zboží, oblíbené jsou i výrobky z bambusu a mušlí, keramika či slamáky. Z potravin si nezapomeňte pořídit oblíbený srílanský čaj a exotická koření, která jsou velmi oblíbená i v ayurvédské medicíně. Seženete zde také zlato, šperky a drahokamy – vždy však trvejte na tom, aby vám prodejce vydal certifikát pravosti a účtenku.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Vstup na trh Pettah

Pokud vám nevadí přeplněná místa, kde to žije od rána do večera, pak je na Srí Lance jedním z „must-see“ trh Pettah. Hlavní vstup naleznete u hodinové věže Khan nacházející se uprostřed kruhového objezdu. Většina prodejců turistům automaticky navyšuje ceny o 200 % až 300 %. Pokud si budete chtít něco koupit, připravte se na tvrdé smlouvání.

Zásady smlouvání na Srí Lance

Ochutnejte místní potravinyOchutnejte místní potraviny

Smlouvání cen je při nákupech na Srí Lance naprosto běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než otázka života a smrti. Nicméně na Srí Lance není vhodné smlouvat za všech okolností. Co se ale týče místních trhů, smlouvá se vždy a všude. Příležitost ke smlouvání budete mít i v taxících a tuk-tucích, případně při poptávání cen ubytování.

Jsou ale místa, kde se smlouváním nepochodíte – v turistických oblastech, kamenných obchodech či v restauracích jsou ceny pevně dané. Neusmlouváte ani ceny jízdenek nebo vstupného do památek. Na ostatních místech však při troše štěstí a přirozeného talentu můžete počáteční cenu usmlouvat i o více než polovinu.

Nebojte se toho! Smlouvání v asijských zemích není projevem „držgrešle“, nýbrž očekávaný rituál. Proto se hned na začátku nedejte a smlouvejte, co to jde! Je to v podstatě taková hra, která vyžaduje zdvořilost, slušnost a vytrvalost.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trziste-pettah/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024