Jeskynní chrámový komplex Dambulla: připomínka nesmírně bohaté historie Srí Lanky

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 5. 2017 • Přečteno 7667x

Královský chrámový komplex Dambulla je další připomínkou nesmírně bohaté historie Srí Lanky.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Přímo v geografickém středu Srí Lanky se na křižovatce cest mezi severem a jihem nachází šedesátitisícové město Dambulla. Je jedním z mnoha všedních srílanských měst, kde po setmění lišky doslova dávají dobrou noc – většina jeho částí totiž postrádá veřejné osvětlení.

Přesto patří město k turisticky hojně navštěvovaným místům. Největším lákadlem je nejrozsáhlejší a nejlépe zachovaný jeskynní chrám na celé Srí Lance.

Jeskynní chrámy

Chrám pod jeskyníChrám pod jeskyní

Jeskynní převis, jenž obsahuje asi 80 jeskyní, byl kompletně obestaven chrámovými zdmi, které zvenku chrání samotné jeskyně. Hlavních jeskyní obsahujících sochy a malby je celkem pět. Od sebe se liší velikostí, ale i zajímavostmi, které v nich naleznete.

Stáří chrámů se odhaduje na více než dva tisíce let. V této době zde nalezl útočiště král Valagambahu vyhnaný z Anuradhapury. Poté, co se mu podařilo dobýt svůj trůn zpět, proměnil jeskyně ve skalní chrámy a další panovníci pokračovali v jejich výzdobě.

Zlatý chrám

Hned u vstupu do areálu vás upoutá obrovská, zhruba 30 metrů vysoká pozlacená socha Buddhy, která se tyčí přímo nad tzv. Zlatým chrámem. Tento chrám je nejmladší stavbou z celého areálu, postaven byl teprve nedávno z milodarů věřících. Svým vzhledem působí dost kýčovitě, což podtrhuje především vchod, který připomíná vstup do Disneylandu.

Ostatní jeskyně leží v kopci nad chrámem a jsou zděné. Když do nich člověk vstoupí, připadá si jako v opravdovém chrámu. Pouze stěny a strop jsou mírně zvlněné a na některých místech z nich neustále kape voda. Od chrámu se dá k jeskyním vystoupat po točitém schodišti. Jako první se vám naskytne nádherný výhled do jedinečné okolní krajiny.

Chrám Pána bohů

První jeskyně, Devarja Viharya neboli chrám Pána bohů, je výjimečná především tím, že se v ní nachází čtrnáctimetrová socha spícího Buddhy vytesaná z jediného kusu skály. Spatříte zde i nádherné nástěnné malby, na kterých se sice podepsal zub času, ale mají své jedinečné kouzlo. V blízkosti naleznete i tzv. modrou svatyni a posvátný fíkovník, pod kterým údajně meditoval velký Buddha, když dosáhl osvícení.

Chrám Velkého krále

Chrám velkého krále neboli Maharaja Vihar je v pořadí druhou a nepochybně nejkrásnější jeskyní z celého komplexu. Její obrovské rozměry vás okamžitě pohltí svou velikostí. Strop i stěny zdobí překrásné nástěnné malby, obrazy a nespočet soch Buddhy. Mezi největší zdejší skvost patří tři stropní obrazy znázorňující vítězství nad Márou, na kterých jsou vyobrazeny nástrahy, se kterými se musel Buddha vypořádat, než dosáhl v Bódhgaji osvícení.

Další chrámy

Uvnitř chrámuUvnitř chrámu

V pořadí dalším chrámem je tzv. Velký nový chrám neboli Maha Alut Viharaya. Vedle nástěnných maleb zde spatříte také sochu krále Kirtisrí Rádžasinhy a více než padesát soch Buddhy, které ze skály vytvořili mistři sinhálského umění. O kus dál se nachází nejmenší jeskyně, tzv. Západní chrám (Paccima Viharaya), která nabízí jedinečný pohled na Buddhovy meditační pozice.

Poslední a zároveň nejnovější jeskyní je Druhý nový chrám alias Devana Alut Viharaya, který se, stejně jako předchozí chrámy, může pochlubit opravdu kouzelnou výzdobou.

Náš tip

Královský chrámový komplex Dambulla je další připomínkou nesmírně bohaté historie Srí Lanky. Roku 1991 byl dokonce zapsán na seznam památek organizace UNESCO. Spolu s nedalekou Lví skálou patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům na Srí Lance. Obě místa se nacházejí kousíček od sebe, takže jejich návštěvu můžete spojit a pohodlně ji uskutečnit během jednoho dne.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jeskynni-chramovy-komplex-dambulla/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024