Buďte u toho: vstup do tajné Vasariho chodby ve Florencii už nebude jen pro vyvolené

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9186x

Vasariho chodba v italské Florencii se otevře pro veřejnost. V chodbě je instalována rozsáhlá sbírka autoportrétů a portrétů ze 17. a 18. století, zejména pak portrétů členů rodiny Medici.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Bohatá kolekce autoportrétů, založená Leopoldem Medicejským, byla zasvěcena jednomu z velkých témat renesance a baroka? Tím bylo pozorování sebe sama. 

Corridoio Vasariano neboli Vasariho chodba. Dřív to bylo místo, jež bylo možné navštívit pouze po domluvě ve skupině v čele s tajemníkem Galerie Uffizi, slavné galerie výtvarného umění v italské Florencii. Začas ale bude všechno docela jinak. Takže pokud hledáte tip na romantický eurovíkend, vsaďte na hlavní město Toskánska.    

Důvodem omezeného přístupu do této elegantní kryté chodby postavené v roce 1565 byl nedostatek prostoru, stejně jako i nutnost chránit všechna slavná a významná díla. 

Současný ředitel galerie Uffizi, německý specialista na renesanční a barokní sochařství, Eike Schmidt má však v plánu od dosud „privilegovaného“ přístupu ustoupit a otevřít tak chodbu široké veřejnosti.      

Návštěvníci budou mít možnost, nikoliv však povinnost, projít Vasariho chodbou až do Paláce Pitti na Piazza Pitti. Cena vstupenky bude přitom srovnatelná s cenami vstupenek do běžných muzeí. Až doposud totiž cena „privilegované“ vstupenky začínala na 45 eurech (cca 1216 korunách).  

Vasariho chodba spojuje středověký opevněný palác v centru FlorenciePalác Vecchio s Palácem Pitti přes Galerii Uffizi a horní část Ponte Vecchio, proslulého Mostu zlatníků přes řeku Arno. 

Vystavěna byla za pouhých 5 měsíců italským architektem Giorgiem Vasarim. Velkovévodovi Cosimu I. Medicejskému umožňovala volně, bezpečně a hlavně nepozorovaně přecházet mezi oběma paláci. 

V chodbě je instalována jedna z nejstarších a největších sbírek autoportrétů z minulých století. Autoportréty vytvořené kardinálem Leopoldem Medicejským však budou dle slov Schmidta vráceny na původní místo do galerie Uffizi. Kromě umění se návštěvníci mohou pokochat také výhledem na řeku Arno.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budte-u-toho-vstup-do-tajne-vasariho-chodby-ve-florencii-uz-nebude-jen-pro-vyvolene/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024