Ponte Vecchio: most zlatníků

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29109x

Most Ponte Vecchio neboli Starý most se klene nad řekou Arno již od 14. století.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete někomu z Florencie přivést opravdu krásný suvenýr? Neváhejte a běžte prozkoumat šperkařské zboží u místních klenotníků. Jste přeci na Mostě zlatníků, takže určitě vyberete něco, co se vašim blízkým bude velmi zamlouvat.

Vybrat symbol města Florencie by jistě nebyl lehký úkol, ale jedním z adeptů na tento post by mohl určitě být most Ponte Vecchio neboli Starý most. Nachází se přímo v srdci toskánského hlavního města a pro mnoho lidí je také známý jako Most zlatníků. Mosty hrály v historii Florencie velmi důležitou úlohu již od dob starých Etrusků. Florencie se totiž rozkládá na březích řeky Arno, které bylo potřeba spojit.

V období starověku, kdy Itálii ovládali Římané, vedla Florencií důležitá obchodní stezka a jedinou možností, jak se dostat přes řeku, bylo použití mostu. Časté povodně ovšem mosty decimovaly, proto se z těchto pradávných dob žádný nedochoval.

Z historie

Most Ponte Vecchio byl postaven roku 1345 architektem Neri di Fioravantem, který vytvořil půvabnou stavbu se třemi oblouky. Již ve středověku se na mostě začaly objevovat první obchůdky, ale nebylo jich tolik jako v současnosti. V té době na mostě dominovaly rybáři, řezníci a koželuhové, kteří zde měli své dílny. Díky nim byla řeka velmi znečištěna, neboť odpad vyhazovali z dílen a krámků přímo do ní. Koncem 16. století byli dosavadní obchodníci z mostu vyhnáni a nahrazeni zlatníky a šperkaři, kteří museli platit za své krámky vysoké nájemné. Díky zlatnickým krámkům získal Ponte Vecchio nezaměnitelný ráz, který má dodnes.

Chodba nad obchůdky se zlatem

Unikátní je stavba především kvůli tzv. Vasariově chodbě, která vede nad zlatnickými krámky. Byla postavena na žádost Cosima I. de'Medici, který chtěl bezpečně přecházet z Paláce Vecchio do Paláce Pitti na druhé straně řeky Arno. 

Ponte Vecchio měl v průběhu dějin obrovské štěstí, neboť se dochoval téměř ve své původní podobě i přes četné povodně a nepokoje. Jako jediný most byl ušetřen zničení, kterému jiné cenné mosty Florencie neunikly. Ke konci II. světové války totiž Němci na útěku před Američany ničili všechny mosty, které ve Florencii byly. Na příkaz samotného Hitlera ale nebyl Most zlatníků vyhozen do povětří.

Projděte se po mostě, po kterém se doslova procházela historie a vychutnejte si malebné pohledy na jedno z nejkrásnějších světových měst.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-ponte-vecchio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024