Palác Vecchio: florentská radnice

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12037x

Palác Vecchio je jednou z dominant Florencie. Stojí v centru města na náměstí Piazza della Signoria a slouží jako radnice.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Přímo před palácem Vecchio si nezapomeňte prohlédnout repliku snad nejslavnější sochy všech dob, Michelangelova Davida! Pokud se nespokojíte s replikou, zajděte do nedaleké galerie Galleria dell'Academia, která se nachází jen 15 minut pěšky od náměstí.

Navštívit náměstí Piazza della Signoria v centru Florencie patří jistě k povinnostem každého turisty, jehož kroky míří do toskánské metropole. Toto náměstí je zajímavé z mnoha důvodů. Kromě nadměrného množství pozoruhodných soch, zde naleznete palác Vecchio, italsky Palazzo Vecchio, který slouží jako florentská radnice. Středověká pevnost je spolu s dómem nejvýraznější dominantou města.

Historie

Palác Vecchio, jehož původní název byl Palazzo della Signoria, byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Své jméno dostal podle tehdejší městské rady, tzv. Signoria, která byla hlavním vládnoucím orgánem Městké florentské republiky. Ta zde sídlila až do roku 1540, než se do paláce přestěhoval Cosimo I. de'Medici, příslušník slavné florentské rodiny Medicejských.

Přestěhováním do paláce chtěl upevnit moc a nadvládu Medicejských nad Florencií. Cosimo se nedlouho poté přestěhoval do nového paláce Pitti a původní palác tak byl přejmenován na Starý palác (Palazzo Vecchio). Novou důležitost získal Starý palác s příchodem sjednocené Itálie. Mezi lety 1865–1871 byla totiž Florencie dočasným hlavním městem a palác Vecchio se tak stal sídlem provizorní italské vlády.

Od roku 1872 až do současnosti je pálac místem, kde sídlí starosta Florencie. Radnice ja zároveň muzeem, jehož sbírky patří k největším zajímavostem Florencie.

Části paláce

Budete-li do paláce vstupovat, všimněte si mramorové dekorace nad vchodem, kterou zdobí dva pozlacení lvi. Mezi nimi je nápis oslavující Ježíše Krista. Na prvním nádvoří uvidíte fontánu se sochou Putta s delfínem, která čerpá vodu z nedalekých zahrad Boboli. Podloubí nádvoří jsou bohatě zdobena freskami s habsburskou tématikou.

Ta byla v 16. století zvolena kvůli svatbě nejstaršího Cosimova syna Francesca I. de'Medici s dcerou habsburského císaře Maxmiliána, Johankou. Palác má ještě další dvě nádvoří. Mezi nejkrásnější komnaty patří Salone dei Cinquecento z 15. století. Přes neúspěšný pokus Leonarda da Vinci vyzdobit tuto místnost, byla komnata nakonec vymalována manýristickými freskami Giorgio Vasariho.

Mezi nejzajímavější části paláce určitě patří ještě Sala degli Elementi, apartmány zdobené alegorickými freskami znázorňujícími přírodní živly. Za návštěvu stojí i Sala dell'Udienza s nejstaršími dekoracemi v paláci nebo kaple Signorie, ve které svou poslední modlitbu pronesl reformátor Girolamo Savonarola, než byl na náměstí Piazza della Signoria pověšen.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-vecchio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024