El Escorial: monumentální symbol španělské monarchie a katolicismu

Magda Hajduková Magda Hajduková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 5. 2017 • Přečteno 2293x

El Escorial leží zhruba 45 kilometrů severozápadně od Madridu ve vesnici San Lorenzo de El Escorial.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MadriduZobraz zájezdy

Jedním z oblíbených cílů pro jednodenní výlet z Madridu je El Escorial, klášter a královské sídlo zapsané na seznamu UNESCO.

Vznik stavby

HrobkyHrobky

El Escorial leží zhruba 45 km severozápadním směrem od Madridu ve vesnici San Lorenzo de El Escorial. Jeho zakladatelem byl zbožný král Filip II., který komplex vybudoval na počest svého vítězství nad Francouzi v bitvě u St. Quentina (10. srpna 1557, na den sv. Vavřince).

El Escorial se měl stát královskou hrobkou pro Filipova otce, Karla V., a Filip II. na stavbu pečlivě dohlížel. Zúročil tak svou lásku k architektuře, kterou pěstoval od mládí. V roce 1584, po 21 letech stavby, byl obrovský komplex budov dokončen. El Escorial se nakonec nestal jen hrobkou.

Objekt zahrnuje baziliku, augustiniánský klášter pro 300 mnichů, knihovnu a královský palác. Je monumentálním symbolem španělské monarchie a katolicismu – i když se v minulosti paradoxně věřilo, že místo, na kterém je El Escorial postavený, je bránou do pekel.

El Escorial může svou rozlohou směle konkurovat i zámku ve Versailles. Přes svou mohutnost kupodivu poměrně plynule splynul s okolní krajinou. Tomu napomáhá mimo jiné šedá žula z nedalekého pohoří Sierra De Guadarrama, která tvoří strohý, pozdně renesanční zevnějšek El Escorialu. Odráží se v něm strohost a přísnost španělského katolicismu.

Hlavními architekty byli Juan Bautista Alfonsis de Toledo a Juan de Herrera. Říká se, že předlohou pro pravoúhlý půdorys stavby byl rošt, na kterém byl upálen sv. Vavřinec, kterému je zasvěcena bazilika. Strohý zevnějšek ukrývá bohatě zdobené interiéry s uměleckými skvosty. Na dekoraci interiéru se podíleli El Greco, Tizian, Michelangelo nebo Velázquez.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Jednotlivé části El Escorialu

Bazilika sv. VavřinceBazilika sv. Vavřince

Centrem El Escorialu je bazilika sv. Vavřince. Bazilika je bohatě zdobená, ale díky přísnému dohledu Filipa II. tvoří jedinečný homogenní celek, kde do sebe všechny prvky harmonicky zapadají. V bazilice je umístěn obrovský relikviář, který zdobil Federico Zuccari.

Skrývá v sobě přes 7000 ostatků světců, z toho jen zhruba 300 pravých. V době, kdy je Filip II. sbíral, však všechny měly certifikát zaručující jejich pravost. Samotný Filip si nejvíce cenil kousku plátna, kterým si měla Marie otřít slzy, když přihlížela ukřižování Ježíše Krista. Nic na tom nezměnil ani fakt, že se ještě za Filipova života zjistilo, že se jedná o padělek.

Na Baziliku navazuje klášter pro 300 mnichů, jehož součástí je královský pantheon. V něm je pochovaný samotný Filip II., Karel I. a další osobnosti. Před královským pantheonem je malá místnost – královská márnice. Do ní se od roku 1654, kdy byla hrobka dokončena, ukládaly ostatky zemřelých příslušníků královské rodiny.

V márnici zůstávaly 25 let. Po této době se ostatky zmenšily natolik, aby je bylo možno uložit do olověných rakví v hrobce, které byly 1 metr dlouhé a 40 centimetrů široké. Od roku 1885 je úkolem péče o královské ostatky pověřeno 50 augustiniánských mnichů.

Osobní komnaty Filipa II. jsou v těsném sousedství baziliky. Z jeho pokoje vedlo do baziliky malé okýnko, aby mohl z postele pozorovat mši, když dostal záchvat padoucnice. V prohlídkovém okruhu můžete vidět také postel, na které Filip II. zemřel. Místnost na vás bude působit, jako by se v ní zastavil čas.

K posledním dnům Filipa II. se váže legenda o černém psovi. Při stavbě El Escorialu se najednou objevil černý pes se žhnoucíma očima, který strašně vyl a děsil dělníky. Filip vydal rozkaz, ať psa najdou a zabijí. Pes, oběšený na pásku od kalhot jednoho z dělníků, pak visel několik dní z jedné z věží kláštera.

Když mělo být tělo sundáno, na místě byl pouze opasek. O mnoho let později se Filip II. na smrtelné posteli (obklopený relikviemi) svěřil, že slyší vytí tohoto černého psa.

Knihovna obsahuje jednu z nejcennějších sbírek na světě. Čítá kolem 45 tisíc knih z 15. a 16. století. Filip II. měl chatrné zdraví. Snaha o jeho zlepšení v něm podnítila zájem o alchymii a další okultní vědy. Knihovna tak obsahuje mnoho vzácných děl věnovaných alchymii nebo astronomii. Kromě svého obsahu je knihovna krásná i na pohled. Všimněte si mimo jiné polic a regálů, které navrhl Juan de Herrera.

Nejlepší čas na návštěvu

Odpočiňte si v zahradáchOdpočiňte si v zahradách

Tak, jako v minulosti utíkal královský dvůr z horkého Madridu do chladivých zahrad Escorialu, hledají tam dnes odpočinek turisté. Především v letních měsících a o víkendech doporučujeme naplánovat si cestu tak, abyste byli u jeho bran ještě před otevřením. Vyhnete se tak dlouhým frontám.

Nevynechejte návštěvu okolních upravených zahrad, ze kterých budete mít krásný výhled na palác. Do Escorialu se můžete z Madridu vydat autobusem (linka 661, 664, nástupiště Moncloa), který vás dopraví takřka přímo k El Escorialu.

Vydat se můžete také vlakem z nádraží Atocha, pak ale počítejte s 20minutovou procházkou nebo s přestupem na místní autobus. Na prohlídku si vyčleňte dvě hodiny – a s další hodinou počítejte, pokud se budete chtít projít i zahradami.

Magda Hajduková

Magda HajdukováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Madridu

Zobrazit aktuální zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/el-escorial/

Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!