Palma de Mallorca: směs katalánské elegance a španělského temperamentu

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 10. 2022 • Přečteno 6534x

Chystáte-li se na ostrov Mallorca, nevynechte hlavní město se všemi jeho lákadly a krásami. Ty největší jsme vybrali níže.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Jak jednoduše charakterizovat Mallorcu a vůbec Baleárské ostrovy? Je to směs katalánské elegance, španělského temperamentu, andaluské lehkomyslnosti a pohody a ještě špetka něčeho zvláštního. Prostě má osobité kouzlo, které vás lapí do sítí. Ačkoliv se jedná o lehce zprofanovanou dovolenkovou destinaci, nenabízí jen válečku na pláži, rozhodně má co nabídnout i nám cestovatelům lačnícím po zážitcích. Hlavní město Palma de Mallorca je takřka povinnou zastávkou při putování po ostrově. A co byste neměli vynechat? Mám pro vás 10+1 nejzajímavějších míst a zážitků, které byste si neměli nechat ujít.

1. Hrad Bellver s vyhlídkou

Hrad Castell de Bellver na strategickém místě na kopci vévodí celému zálivu Bahía de Palma, a díky tomu je odsud nádherný výhled.Hrad Castell de Bellver na strategickém místě na kopci vévodí celému zálivu Bahía de Palma, a díky tomu je odsud nádherný výhled.

Kdo máte rádi vyhlídky, nesmíte vynechat hrad Bellver, mohutnou středověkou obrannou pevnost, která má netypický kruhový půdorys. Ve 13. století ji nechal postavit král Jakub Dobyvatel, když dobyl Mallorku nad Maury.

Po staletí je dominantou hlavního města a je ideální tady prohlídku začít, protože odsud máte celou Palmu jako na dlani. Čeká tu na vás dechberoucí výhled na celý záliv, uprostřed kterého se majestátně tyčí palmská katedrála, a při pohledu na přístav budete moci spočítat, kolik zaoceánských parníků tady dnes kotví.

2. Majestátní katedrála

Katedrála v Palmě – gotická kráska je dominantou celého města.Katedrála v Palmě – gotická kráska je dominantou celého města.

Historickému centru města vévodí majestátní katedrála, jejíž krásu a mohutnost znásobuje vodní hladina jezera, ve které se celá ta nádherná stavba zrcadlí. Katedrálu začali stavět ve 13. století, také hned po dobytí nad Maury, ve stejné době jako pevnost. Krále Jakuba a jeho výpravu zastihla při cestě na Mallorku velká bouře, která ohrožovala jeho flotilu. Král se velmi modlil, aby z této patálie vyvázl živý, a slíbil, že když se mu to podaří, postaví majestátní katedrálu.

Bouři přestál bez úhony a svůj slib splnil. O výsledku se můžete přesvědčit i vy. Katedrála je převážně gotická s krásnými rozetami, některé detaily v interiéru jsou novějšího data, na rekonstrukci se podílel i Antonio Gaudí, slavný katalánský architekt přelomu 19. a 20. století.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Královský palác Almudaina

Maurský palác, do kterého můžete nahlédnout i vy, dnes hostí významné politiky a prominenty z celého světa.Maurský palác, do kterého můžete nahlédnout i vy, dnes hostí významné politiky a prominenty z celého světa.

Hned vedle katedrály stojí královský palác Almudaina. Jak název začínající na „AL“ napovídá, jedná se původně o maurskou stavbu, kterou křesťané po dobytí ostrova využili a přestavěli na královský palác. Dnes slouží tento palác jako muzeum, jež můžete navštívit, ale jsou tu i královské komnaty, ve kterých pobývají významné návštěvy, jež na ostrov zavítají.

Před palácem si všimněte malého keříku, který vyrůstá na několika místech z hradeb. Je to rostlina s květy podobnými mučence, jejíž poupata jsou výbornou lahůdkou. Nakládají se podobně jako třeba naše okurky a možná je znáte pod názvem kapary.

MŮJ TAJNÝ TIP: Pokud přemýšlíte, čím obdarovat své blízké, kupte jim v Palmě kapary, gastrodárky nikdy nezklamou.

4. Prakovník. Koho zvěčňuje? 

Socha Prakovníka před katedrálou v Palmě. Díky těmto bojovníkům získalo souostroví své jméno.Socha Prakovníka před katedrálou v Palmě. Díky těmto bojovníkům získalo souostroví své jméno.

Pod katedrálou najdete nenápadnou, ale velice zajímavou sochu „Prakovníka“. Prakovníci byli původní obyvatelé ostrova, kteří bojovali za pomoci praků, jimiž vrhali kameny na protivníky. Ostatně odborníci se domnívají, že z řeckého slova ballein = vrhat vznikl název Baleárské ostrovy. Tito místní bojovníci byli tak zdatní, že se jich nepřátelé velice obávali a najímali je jako žoldáky do svých válek. Byli oblíbení i proto, že nepožadovali plat ve zlatě nebo v penězích, ale spokojili se s vínem a ženami.

Pomocí praku dokázali vrhnout kámen až do vzdálenosti 100 m a přesně zasáhli cíl. Aby tuto dovednost získali, museli od malička trénovat, a to dost drastickým způsobem. Malým dětem tu jídlo věšeli na vysoké stromy, dali jim prak, a dokud si jídlo nesestřelily, tak byly o hladu, což byla docela silná motivace, aby se naučily dobře a přesně střílet.

5. Nejstarší olivovník na ostrově

Náměstí před radnicí se pyšní nejstarším olivovníkem na ostrově.Náměstí před radnicí se pyšní nejstarším olivovníkem na ostrově.

Na náměstí před místní radnicí stojí „Tisíciletý olivovník“. Název trochu přehání, ale ne zas tak moc. Tomuhle stromu je více než 600 let. Zajímavé je, že sem ho přesadili poměrně nedávno, v roce 1999. V té době vážil téměř 4 tuny. Původní majitel ho daroval městu, krásně se ujal a daří se mu tu dobře (tomu olivovníku, ne původnímu majiteli, o jeho osudu mi není nic známo).

Olivovník se stal symbolem města. Je to místo setkávání místních obyvatel. Jako si u nás v Praze dáváme sraz „pod ocasem“ nebo v Brně „na čáře pod hodinami“, tak tady se schází „pod olivovníkem“. Jeho rozložitý a spletitý kmen připomíná různé útvary, třeba „Mallorské ucho“ nebo „Tvář hlavouna“, ale kdo ví, třeba tam spatříte něco úplně jiného.

6. Modernistická architektura

Modernistická architektura v Palmě – to jsou nádherné domy, z nichž čiší elegance a noblesa.Modernistická architektura v Palmě – to jsou nádherné domy, z nichž čiší elegance a noblesa.

Modernismus je architektonický styl typický pro Katalánsko na přelomu 19. a 20. století. Je to taková divočejší obdoba naší secese. Mnoho nádherných staveb v tomto slohu najdete v katalánské metropoli Barceloně a tamním nejvýznamnějším představitelem je již zmiňovaný architekt Antonio Gaudí. Ale i tady v Palmě můžeme objevit několik zajímavých domů postavených v tomto elegantním stylu.

Pokud se vám tato architektura líbí, stavte se na náměstí Plaza Weyler, kousíček od historického centra města. Můžete si tu dát ve stínu staletých stromů nějaký osvěžující drink, chvilku si odpočinout od všudypřítomného ruchu a přitom obdivovat okolní modernistické domy, třeba nádherný Gran Hotel od slavného architekta Lluíse Domènecha i Montanera, který dnes slouží jako kulturní a umělecké centrum.

7. Obchůdky v uličkách starého města

Místní krámky nabízejí nejrůznější speciality.Místní krámky nabízejí nejrůznější speciality.

Centrem Palmy se vine několik úzkých uliček plných hospůdek a obchůdků s nejrůznějším sortimentem. Můžete tu nakoupit typické turistické suvenýry, slavné místní perly, všelijaké dobroty a místní speciality.

Nechte si na to dost času, je to příjemná záležitost. V některých krámcích vám nabídnou i ochutnávku lokálních produktů, a když projevíte zájem, ochotně vás zahrnou nejrůznějšími detaily, jak z výroby místních dobrot, tak ze života Mallorčanů.

8. Tržnice Mercat de L'Olivar

 MŮJ TAJNÝ TIP: Nejlepší lokální víno podle místních je to „s červeným proužkem na etiketě“.MŮJ TAJNÝ TIP: Nejlepší lokální víno podle místních je to „s červeným proužkem na etiketě“.

Španělský fenomén – tržnice. Samozřejmě nechybí ani tady v Palmě. Jste vítáni, račte vstoupit a ochutnat místní speciality. Neváhejte, je to zážitek! Místní tržnice sice není tak slavná jako ty barcelonské nebo madridské, ale rozhodně stojí za to se tu stavit, u některého z místních stánků si dát něco malého k snědku nebo nakoupit gastrosuvenýry v podobě místních specialit.

Vynikající jsou místní mandle nebo lokální olivový olej. V prvním patře je i můj oblíbený supermarket Mercadona, kde můžete také doplnit zásoby nebo koupit třeba víno místní provenience na večerní ochutnávku.

9. Královské zahrady

V místních parcích najdete skvělý úkryt před poledním žárem, chvilku oddechu v příjemném prostředí, obklopeni zelení a kvetoucí subtropickou vegetací.V místních parcích najdete skvělý úkryt před poledním žárem, chvilku oddechu v příjemném prostředí, obklopeni zelení a kvetoucí subtropickou vegetací.

Když vás začnou bolet nohy a budete si potřebovat chvilku odpočinout, vydejte se do královské zahrady v maurském stylu s vodními prvky, klidnými zákoutími a sochařskou výzdobou. Ve stínu mohutného královského paláce se skrývají zahrady, které dříve patřily k paláci, dnes sem může zavítat každý návštěvník Palmy.

Návštěvu ocení nejen milovníci botaniky, kteří si zde přijdou na své, ale i obdivovatelé umění, protože mezi sochami rozmístěnými v parku nechybí ani skulptura od slavného katalánského sochaře Joana Miró. Na jeho další dílo – mozaiku – narazíte na promenádě před katedrálou. A pokud vás tento umělec zaujme, můžete navštívit jeho nadaci a věnovat jeho dílu třeba celé odpoledne.

10. Luxusní zmrzlina

V horkém letním dni není nic lepšího než studené osvěžení. Zmrzlinu tu mají opravdu luxusní.V horkém letním dni není nic lepšího než studené osvěžení. Zmrzlinu tu mají opravdu luxusní.

V Palmě mají výbornou zmrzlinu. Nabízejí ji tu na každém kroku, protože v létě zde bývá pekelné vedro a v rozpálených ulicích je potřeba nabídnout nějaké zchlazení. A zmrzlina je ideální volbou. Ochutnat můžete nejrůznější druhy a příchutě.

MŮJ TAJNÝ TIP: Pokud máte rádi pistáciovou, doporučuji vyzkoušet ji se špetkou místní mallorské soli! Nejdřív jsem se této kombinaci bránila, sůl se zmrzlinou mi vůbec nepřišla jako lákavá nabídka, ale ráda experimentuji, tak jsem se odvážila ji ochutnat a rozhodně nelituji. Je to skvělá a neotřelá kombinace.

11. Mallorská gastronomie

Je libo svačinku? Není problém! Gastronomické skvosty vás tu čekají na každém kroku.Je libo svačinku? Není problém! Gastronomické skvosty vás tu čekají na každém kroku.

Španělsko je gastronomickou velmocí a Mallorca je součástí tohoto pestrého království barev, vůní a chutí. Tady i rychlé občerstvení povýšili na umění.

Slavné místní jednohubky „tapas“ jsou k nakousnutí. Je to dilema, kterou pochoutku ochutnat. Nejraději bych ochutnala všechny. Nebo víte co, nějaké si nechám na příště, aspoň se sem budu mít důvod zase vrátit!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palma-de-mallorca/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024