7 zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít v čarokrásné Galicii: Vše pro historiky, gurmány i romantiky!

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 11. 2021 • Přečteno 9203x

Galicie je jednou z autonomních oblastí Španělska. Reprezentuje ho dokonale, ačkoliv v mnohém připomíná také sousední Portugalsko.

Vyberte si z našich 27 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Kromě úředního jazyka – španělštiny, které se tu říká kastilština, tu uslyšíte hlavně gallego, tedy galicijštinu, která je podobná spíše portugalštině než španělštině. 

Ať už jste milovníky přírody, historických památek, gastronomie nebo příběhů, Galicie vás určitě uchvátí! Je to nádherný kus země s osobitým kouzlem, který je dosud nezkažený globálním turistickým ruchem, davy turistů a komercializací. O Galicii se říká, že je to země čarodějnic, magie a tajemných sil, asi to bude pravda, protože mě opravdu učarovala!

Galicie má mnoho dalších přívlastků: tajemná, magická, čarokrásná, věčně zelená, deštivá… Je to jedna ze 17 autonomních oblastí Španělska, leží na severozápadě země, omývají ji vody Atlantiku, sousedí s Portugalskem, se kterým toho má společného více než s ostatními částmi Španělska. Místní obyvatelé jsou ovšem velkými patrioty a na svou zemi jsou náležitě hrdí.

Nejznámějším městem Galicie je určitě slavné Santiago de Compostela, cíl neméně slavné poutní cesty Camino de Santiago. Každopádně by byla škoda omezit se jen na tohle jedno slavné město a nevydat se prozkoumat Galicii trochu zblízka. Takže tady máte tip na 7 zajímavostí, které byste si neměli nechat v Galicii ujít, ať už jste fanoušky čehokoliv. 

Mě osobně nadchly všechny zastávky. Nevynechala bych žádnou z nich! A co vás tedy na jednotlivých zastávkách čeká?

1. Hórreos pro milovníky historických zajímavostí

Hórreo v celé své kráseHórreo v celé své kráse

Hórreos jsou starobylé galicijské sýpky na obilí, kukuřici a jiné zemědělské plodiny. Jak už jsem psala, místní obyvatelé jsou velkými patrioty, takže si tento kus historie pečlivě hýčkají. Jsou buď dřevěné, nebo kamenné, aby odolaly agresivnímu přímořskému prostředí, jsou vymakané, aby se dovnitř nedostali vetřelci (hlodavci, ptáci a jiná zvířata), aby obsah pěkně větral a nezkazil se, prostě aby dobře sloužily svému účelu.

V každé vesničce najdete spoustu takovýchto sýpek. Po cestě jich uvidíme nepočítaně. A když už někdo má tu smůlu, že takovou sýpku na zahradě nemá, tak si prostě postaví novou, ale v historickém duchu.

Ty největší jsou atrakcí lákající turisty, takže se o prvenství vesničky hádají, některá má delší hórreo, jiná ho zase má širší, nebo vyšší, takže těch „největších“ sýpek je v Galicii hned několik.

2. Ponte Maceira pro milovníky romantiky

Malinká vesnička Ponte Maceira zahalená v mlzeMalinká vesnička Ponte Maceira zahalená v mlze

Na naší cestě nesmíme vynechat malinkou romantickou vesničku Ponte Maceira. Už ten název je romantický, v galicijštině to znamená jabloňový most. Po ránu bývá vesnička zahalená mlhou, ale to jí vůbec neubírá na kráse, ba právě naopak, romantický ráz je tím povýšen na ještě vyšší level.

Hlavní turistickou atrakcí je středověký most přes řeku Tambre, který podle legendy pamatuje už Římany.

Řeka tu vyčarovala krásné kaskády a dochovaly se i vodní mlýny, které si můžeme prohlédnout, abychom si udělali představu, jak to vůbec fungovalo. Pak tu máme ještě malinký kostelík a samozřejmě nějaké to hórreo. Povinná fotka na mostě a frčíme dál!

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Muros pro milovníky přímořské atmosféry

Kostelík v Muros ve stylu přímořské gotikyKostelík v Muros ve stylu přímořské gotiky

Muros je menší městečko na pobřeží a další ze zastávek při našem putování Galicií. Leží v takzvaných Rías, což jsou četné zálivy zakousnuté do pobřeží, trochu připomínající norské fjordy.

Při krátké procházce se stavíme v místním kostelíku svatého Petra s prostým gotickým interiérem a s několika zajímavostmi, například s hadem v nádobě na svěcenou vodu.

Nevynecháme ani zajímavou tržnici, podloubí domů na pobřeží, z nichž některé jsou staré několik století, spleť úzkých uliček, pestrobarevný přístav a pobřežní promenádu, na které si dáme zaslouženou kávičku nebo jiný životabudič.

4. Městečko Fisterra pro opravdové labužníky

Dáte si paellu z právě vylovených mořských plodů?Dáte si paellu z právě vylovených mořských plodů?

Městečko Fisterra ležící kousek od stejnojmenného mysu je povinnou zastávkou, protože jde o vyhlášenou gastronomickou lokalitu. Takže vzhůru do první hospody! Je jich v přístavu hned několik, dokonce tu mají i rybí fastfood. Jsme u moře, proto je vše zaručeně čerstvé, před chvilkou vytažené z vody.

Najde se tu samozřejmě něco dobrého i pro ty, kdo ryby nemusí, ale já doporučuji právě ryby a mořské plody, které tu umí báječně připravit a navíc čerstvější už to být nemůže. A k tomu skvělé místní bílé víno Albariño. To nemá chybu!

5. Maják Fisterra na konci světa pro milovníky nekonečných obzorů a mystiky

Konec světa a nejzápadnější bod Španělska a EvropyKonec světa a nejzápadnější bod Španělska a Evropy

Na tomto nejzápadnějším výběžku Španělska byl postaven maják s trubkami přezdívanými „Vacas de Fisterra“ (Fisterrské krávy), které se snaží v mlze varovat zbloudilé mořeplavce. Až sem chodí poutníci ze Santiaga, konec světa prostě láká všechny, poutníky i turisty.

Podle dávného zvyku tu měli poutníci spálit své boty, definitivně ukončit pouť a vydat se na zpáteční cestu. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu poutníků a tím pádem i ohníčků z bot, byl tento rituál zakázán. Připomíná ho už jen symbolická skulptura boty na jednom z místních skalisek.

Když zrovna netroubí Fisterrské krávy a nehlučí zájezd turistů, je tu až mystické ticho a můžete se nerušeně ponořit do pozorování nekonečných dálek mizejících za obzorem.

6. Pláž Langosteira pro milovníky moře

Jedna z nejkrásnějších místních pláží – Playa LangosteiraJedna z nejkrásnějších místních pláží – Playa Langosteira

Pláž Langosteira: vlny omývající bílý písek, trochu studená voda Atlantiku, spousta mušliček, prostě vše, co k tomu patří a co my suchozemci máme tak rádi. Tady si toho užijete do sytosti.

Odvážlivci se mohou i vykoupat v Atlantiku, my ostatní neodoláme a smočíme aspoň palec, romantici dají místo koupele procházku po nekonečné pláži, ambiciózní výletníci zase zorganizují soutěž o to, kdo najde nejkrásnější mušli.

No a ti ostatní skončí v místní plážové hospůdce, dají si nějaký dobrý drink a budou pozorovat crkot a zpovzdálí se budou kochat nádherným výhledem na tuhle skvostnou pláž!

7. Vodopády na řece Xallas pro milovníky dechberoucích panoramat

Řeka Xallas tady ústí do moře a vytváří překrásné vodopády.Řeka Xallas tady ústí do moře a vytváří překrásné vodopády.

Poslední zastávka na našem putování bude stát za to! Je to taková třešinka na dortu těch všech panoramat. Když už si myslíte, že krásu kolem vás nemůže nic překonat, vezmu vás k vodopádům, které vám vyrazí dech (aspoň doufám)! Městečko Ézaro nabízí úchvatnou podívanou.

Vody z řeky Xallas tu na konci své cesty padají z veliké výšky, vytvářejí překrásný vodopád a nabízí nám tak dechberoucí podívanou. Užijte si to, takovýchto míst je v Evropě opravdu poskrovnu.

Věřím, že po dnešním výletu se do Galicie zamilujete stejně jako já! Ta krása se prostě slovy nedá popsat, to se musí vidět na vlastní oči! Těším se, až se zase budu moct vrátit do čarokrásné Galicie, abych vám všechno ukázala naživo.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galicie/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024