Córdoba: jihošpanělská kráska na řece Guadalquivir s mimořádnou historickou a kulturní hodnotou

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18880x

Podle historiků se v Córdobě desátého století tyčilo na sto tisíc budov.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do AndalusieZobrazit zájezdy

Vaya con dios! S tímhle španělským požehnáním na dobrou cestu se spolu s námi vydejte do jihošpanělské Córdoby. Objevte malebné město obtočené vodami řeky Guadalquivir, jež dokonale naplňuje tezi o tom, že byste si alespoň občas měli dopřát potěšení z dobrého jídla, vášnivého flamenca, srdečné atmosféry, umění a nevšedních zážitků. A jedna ze tří bílých perel Andalusie vám k tomu nabídne řadu příležitostí.

Córdoba ve spirále času

V proslulých úzkých uličkách historického centra, jimiž se údajně procházel i sám Don Quijote de la Mancha, i v místních muzeích, všude tam vám Córdoba poodhalí kousek ze své bouřlivé minulosti. Velmi záhy také pochopíte, proč byla její krása v roce 1984 oceněna zápisem na seznam světového dědictví UNESCO.

V dobách dávné minulosti, kdy města jako Madrid, Paříž či třeba Londýn na svou velkolepou slávu zatím čekala, platila Córdoba za největší a nejvýznamnější evropské město. V roce 716 se rovněž stala hlavním městem Al-Andalusu, jak Pyrenejský poloostrov pojmenovali Maurové.

Na samém okraji byla Córdoba vždy jen zeměpisně

Podle historiků se v Córdobě desátého století tyčilo na sto tisíc budov, obchodů, mešit, luxusních paláců a knihoven. Světoznámá Velká mešita se velmi brzy proměnila v nejbohatší a nejnavštěvovanější islámský monument. Chalífův dvůr tehdy sloužil coby místo setkávání arabských, židovských a křesťanských učenců.

Zatímco obyvatelé Córdoby již kráčeli po vydlážděných chodnících a v noci jim cestu zpříjemňovalo veřejné osvětlení, například takový Londýn musel trpělivě čekat ještě dlouhá staletí, než i jeho dlažbu poprvé osvítily pouliční lampy.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Trávit čas v lázních patřilo „k dobrému tónu“

Své znavené tělo a ducha mohli Córdobané občerstvit v lázních, jejichž počet tehdy dosahoval několika stovek. Sloužily jim také nemocnice a místním dětem školy.

Prvního velkého rozmachu však dosáhla Córdoba již na samém počátku našeho letopočtu. Za vlády císaře Augusta se stala hlavním městem římské provincie zvané Bética. Unikátní směsice kultur a náboženství tu po sobě zanechala významné dědictví a nesmazatelným písmem se tak zapsala do dějin města.

Výlet do Córdoby? Nabídka, která se neodmítá…

Córdoba otevře svou náruč každému, kdo zatouží po chvilce klidu a rád si dopřeje procházku městem, jež přímo dýchá historií a lidskými i historickými příběhy. Většina památek se rozprostírá na relativně malé ploše a je proto pohodlně dostupná pěšky.

Už tak příjemný špacír lze zakončit v některém z místních tapas barů. Jako tapas se ve Španělsku označuje drobné občerstvení, které je v podstatě zmenšeninou klasických hlavních chodů. Objednáte-li si v Andalusii něco k pití, tapas vám k němu nabídnou zcela zdarma.

K návštěvě Córdoby využijte jarní měsíce. Na jaře, kdy ještě není třeba přivírat oči, abyste otupili sluneční výheň, si pohled na město vychutnáte mnohem lépe. Krásná a plná půvabů je však Córdoba také na podzim.

A kde s procházkou vlastně začít?

Většina návštěvníků neváhá a nejprve navštíví Velkou mešitu, nebo chcete-li katedrálu. Ti, kteří už tu byli, vypravují, že míst s podobně silnou energií je na světě jen nepatrná hrstka. Každoročně toto velkolepé bludiště tvořené sloupy zdobenými onyxem, mramorem a jaspisem spatří půldruhého milionu návštěvníků.

Po roce 1236 byla mešita králem Ferdinandem III. Svatým přestavěna na kostel. Výstavba vlastní katedrály započala roku 1523. Dnes se tyčí až k jasnému andaluskému nebi a převyšuje nízké střechy mešity. Zdaleka nejpůsobivější pohled na Mezquitu se vám naskytne během světelné a hudební show nazvané Duše Córdoby. I přes poměrně vysoké vstupné si tuto show rozhodně nenechte ujít, je to zážitek.

Tipy na další zajímavá místa

Při návštěvě Córdoby se určitě nesmíte ochudit o prohlídku původní židovské čtvrti, jež je jednou z největších v celém Španělsku. Vstupní bránu do této čtvrti stráží socha slavného rodáka Senecy, římského filosofa, dramatika a politika.

Stačí jen málo a vy se na okamžik ztratíte v úzkých a křivolakých uličkách. Čtvrti vládnou útulné lokály a malebné obchůdky, v nichž se nakupují nejrůznější titěrnosti jako suvenýry, šátky, vějíře… Při bloumání uličkami radíme sem tam nahlédnout i do soukromých patií a podívat se na působivé detaily v podobě sloupků, fontánek a květin.

Na jaře se všemi barvami rozehraje i slavná Květinová ulice. Tradičně v květnu se tu pořádá soutěž o nejkrásnější patio osázené květinami. Když už tady budete, určitě se zastavte u sochy dalšího slavného rodáka – Maimonida, židovského učence a filosofa. Legenda praví, že každému, kdo si sáhne na jeho bronzové střevíce, přejde jeho moudrost do hlavy.

Dalším zážitkem pro všechny návštěvníky je procházka po starověkém římském mostě Puente Viejo přes Guadalquivir, pátou nejdelší řeku ve Španělsku a nejdelší v Andalusii. Mostu vévodí středověká Torre de la Callahorra, jež byla v minulosti určena k obraně města. Dnes tu sídlí muzeum. Velkou mešitu odsud navíc budete mít jako na dlani.

Arabské lázně i římské mozaiky jsou k vidění v paláci křesťanských králů ze čtrnáctého století – Alcazar de los Reyes Cristianos. Palác obklopují nádherné terasovité zahrady.

Omamná vůně pomerančů vás ovane při prohlídce vysoké zvonice, z níž kdysi muezzin svolával věřící k modlitbám. Až do patnáctého století tu Arabové pěstovali štíhlé datlové palmy. Zvonici si dnes můžete obhlédnout na rohu nádvoří před katedrálou-mešitou.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Andalusie letecky z Prahy

Sluncem zalitá Andalusie

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Andalusie

Zájezdy do Andalusie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cordoba/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024